GTbyCitroën: z virtuálneho do reálneho sveta

Piatok, 29 máj 2009

Koncept GTbyCitroën, ktorý sa predstavil na parížskom autosalóne koncom minulého roka a vyznamenali ho cenou Vuitton Classic Concept Award 2008, nejde do dôchodku, ale znovu ožíva. V najbližších dňoch ho čakajú viaceré významné podujatia po boku jedinečných automobilov i známych ľudí.

GTbyCitroën

Po prvý raz sa znovu predstavil 23. mája pri slávnostnom otvorení 24-hodinových pretekoch na legendárnom okruhu Nürburgring. Priaznivci si ho mohli pozrieť už od 20. mája v stánku spoločnosti Polyphony, ktorá je partnerom automobilky Citroën na tomto projekte. Zaujímavosťou konceptu je, že pôvodne ho vytvorili pre virtuálny svet videohru Grand Tourismo 5, z ktorého ho pretvorili do reálneho sveta.

Po druhý raz sa GTbyCitroën predstaví spoločne so všetkými superšportovými autami 12. júna na veľkom defilé pilotov 24-hodinovky v LeMans. Automobil bude sprevádzať aj predštartové predstavovanie všetkých 150 pilotov tvoriacich 50 tímov, ktoré sa zúčastnia na týchto legendárnych pretekoch.

Ďalšie uvedenie konceptu GTbyCitroën sa uskutoční vo Veľkej Británii na podujatí Festival of Speed v meste Goodwood v dňoch 3. až 5. júla. Štúdia sa predstaví spoločne s automobilmi, ktoré sa vďaka svojim tvarom a jazdným vlastnostiam stali legendami.

GTbyCitroën

V prípade konceptu GTbyCitroën konštruktéri po prvý raz na svete postavili v reálnej veľkosti automobil, ktorý pôvodne vznikol iba pre herný jazdný simulátor Gran Turismo 5. Jeho štýl má všetky prvky pretekárskeho automobilu. Okrem iného sa GTbyCitroën prejavuje napríklad na predĺženom tvare zadnej časti či na farebnej kombinácii sivej a bielej farby na blatníkoch, ktoré vyvolávajú pocit jeho neustáleho pohybu.

Na verejnosť prenikli správy, podľa ktorých by sa koncept GTbyCitroën mal začať v menších množstvách vyrábať, čím by francúzska automobilka podporila imidž výrobcu športovo orientovaných automobilov.

GTbyCitroën GTbyCitroën GTbyCitroën GTbyCitroën GTbyCitroën
Autor: J. Goldberger
Foto: Citroën
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.