GTbyCitroën: z virtuálneho do reálneho sveta

Piatok, 29 máj 2009

Koncept GTbyCitroën, ktorý sa predstavil na parížskom autosalóne koncom minulého roka a vyznamenali ho cenou Vuitton Classic Concept Award 2008, nejde do dôchodku, ale znovu ožíva. V najbližších dňoch ho čakajú viaceré významné podujatia po boku jedinečných automobilov i známych ľudí.

GTbyCitroën

Po prvý raz sa znovu predstavil 23. mája pri slávnostnom otvorení 24-hodinových pretekoch na legendárnom okruhu Nürburgring. Priaznivci si ho mohli pozrieť už od 20. mája v stánku spoločnosti Polyphony, ktorá je partnerom automobilky Citroën na tomto projekte. Zaujímavosťou konceptu je, že pôvodne ho vytvorili pre virtuálny svet videohru Grand Tourismo 5, z ktorého ho pretvorili do reálneho sveta.

Po druhý raz sa GTbyCitroën predstaví spoločne so všetkými superšportovými autami 12. júna na veľkom defilé pilotov 24-hodinovky v LeMans. Automobil bude sprevádzať aj predštartové predstavovanie všetkých 150 pilotov tvoriacich 50 tímov, ktoré sa zúčastnia na týchto legendárnych pretekoch.

Ďalšie uvedenie konceptu GTbyCitroën sa uskutoční vo Veľkej Británii na podujatí Festival of Speed v meste Goodwood v dňoch 3. až 5. júla. Štúdia sa predstaví spoločne s automobilmi, ktoré sa vďaka svojim tvarom a jazdným vlastnostiam stali legendami.

GTbyCitroën

V prípade konceptu GTbyCitroën konštruktéri po prvý raz na svete postavili v reálnej veľkosti automobil, ktorý pôvodne vznikol iba pre herný jazdný simulátor Gran Turismo 5. Jeho štýl má všetky prvky pretekárskeho automobilu. Okrem iného sa GTbyCitroën prejavuje napríklad na predĺženom tvare zadnej časti či na farebnej kombinácii sivej a bielej farby na blatníkoch, ktoré vyvolávajú pocit jeho neustáleho pohybu.

Na verejnosť prenikli správy, podľa ktorých by sa koncept GTbyCitroën mal začať v menších množstvách vyrábať, čím by francúzska automobilka podporila imidž výrobcu športovo orientovaných automobilov.

GTbyCitroën GTbyCitroën GTbyCitroën GTbyCitroën GTbyCitroën
Autor: J. Goldberger
Foto: Citroën
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.