GTbyCitroën: z virtuálneho do reálneho sveta

Piatok, 29 máj 2009

Koncept GTbyCitroën, ktorý sa predstavil na parížskom autosalóne koncom minulého roka a vyznamenali ho cenou Vuitton Classic Concept Award 2008, nejde do dôchodku, ale znovu ožíva. V najbližších dňoch ho čakajú viaceré významné podujatia po boku jedinečných automobilov i známych ľudí.

GTbyCitroën

Po prvý raz sa znovu predstavil 23. mája pri slávnostnom otvorení 24-hodinových pretekoch na legendárnom okruhu Nürburgring. Priaznivci si ho mohli pozrieť už od 20. mája v stánku spoločnosti Polyphony, ktorá je partnerom automobilky Citroën na tomto projekte. Zaujímavosťou konceptu je, že pôvodne ho vytvorili pre virtuálny svet videohru Grand Tourismo 5, z ktorého ho pretvorili do reálneho sveta.

Po druhý raz sa GTbyCitroën predstaví spoločne so všetkými superšportovými autami 12. júna na veľkom defilé pilotov 24-hodinovky v LeMans. Automobil bude sprevádzať aj predštartové predstavovanie všetkých 150 pilotov tvoriacich 50 tímov, ktoré sa zúčastnia na týchto legendárnych pretekoch.

Ďalšie uvedenie konceptu GTbyCitroën sa uskutoční vo Veľkej Británii na podujatí Festival of Speed v meste Goodwood v dňoch 3. až 5. júla. Štúdia sa predstaví spoločne s automobilmi, ktoré sa vďaka svojim tvarom a jazdným vlastnostiam stali legendami.

GTbyCitroën

V prípade konceptu GTbyCitroën konštruktéri po prvý raz na svete postavili v reálnej veľkosti automobil, ktorý pôvodne vznikol iba pre herný jazdný simulátor Gran Turismo 5. Jeho štýl má všetky prvky pretekárskeho automobilu. Okrem iného sa GTbyCitroën prejavuje napríklad na predĺženom tvare zadnej časti či na farebnej kombinácii sivej a bielej farby na blatníkoch, ktoré vyvolávajú pocit jeho neustáleho pohybu.

Na verejnosť prenikli správy, podľa ktorých by sa koncept GTbyCitroën mal začať v menších množstvách vyrábať, čím by francúzska automobilka podporila imidž výrobcu športovo orientovaných automobilov.

GTbyCitroën GTbyCitroën GTbyCitroën GTbyCitroën GTbyCitroën
Autor: J. Goldberger
Foto: Citroën
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.