Honda Accord pre Európu

Štvrtok, 14 február 2008

Japonská automobilka vsadila aj pri novom Accorde na kvalitu, nové prvky výbavy, bezpečnosť, kvalitnejší interiér a väčšiu dynamiku. Bude hrozbou pre Mondeo, Passat, Mazdu6 a Lagunu?

Honda Accord Honda Accord

Honda pripravila pre Európy nový model Accord, ktorý po prvý raz predstaví o dva týždne na autosalóne v Ženeve. Už teraz však prostredníctvom fotografií reálneho modelu a niektorých údajov predstavuje Honda nový model vo verziách sedan a kombi (Tourer). Japonský výrobca im pridal športovejší štýl, balík bezpečnostných systémov a dynamickejšie jazdné vlastnosti.

Dizajn novej Hondy Accord je medzigeneračnou evolúciou. Výrazne širšia a mierne nižšia karoséria má emocionálny a športovejší náboj. Ostré hrany a robustné lemy blatníkov zdôrazňujú širšiu stopu automobilu a sú esteticky pôsobivé. Sedan je konzervatívnejší, kombi má zasa viacero zásadnejších zmien a evolúcia je zreteľnejšia pri verzii Tourer, pričom praktickosť a účelnosť predchádzajúceho modelu zostala zachovaná,

Nový Accord ponúka tri nové pokrokové motory. Všetky produkujú najnižšie množstvo emisií v segmente a spĺňajú budúce emisné normy Euro 5, ktoré budú platiť až od septembra 2009. Základným je benzínový 2,0 i-VTEC, ktorý má výkon ako jeho predchodca (156 k/6300 ot/min), ale je hospodárnejší. Druhý zážihový 2,4-litrový je výkonnejší a poskytuje až 200 k/7000 ot/min a 233 Nm/4500 ot/min.

Honda Accord Honda Accord

Naftu zastupuje jednotka 2,2 i-CTDi druhej generácie. Tak ako jeho predchodca aj nový motor sa vyznačuje kultivovaným a tichým chodom. Má zvýšený výkon na 150 k/4000 ot/min (+ 10 k) a krútiaci moment 350 Nm/2000 ot/min. Využíva najnovšiu technológiu piezoelektrického viacstupňového vstrekovania paliva, účinnejšiu recirkuláciu výfukových plynov a filter pevných častíc.

Všetky motory budú spolupracovať so 6stupňovou mechanickou prevodovkou s ručným radením, benzínové môžu mať na prianie za príplatok aj 5stupňový automat. Modely s manuálnou prevodovkou sú doplnené ukazovateľom optimálneho preradenia prevodového stupňa, čo môže prispieť až k 5%-nej úspore paliva pri porovnávaní s radením priemerného vodiča.

V oblasti pasívnej bezpečnosti má nový Accord viac bezpečnostných systémov. Štandardnou výbavou je elektronický stabilizačný systém (VSA). Každý Accord je vybavený aj elektrickým posilňovačom riadenia s účinkom závislým od rýchlosti vozidla. Tiež systémom adaptívnej podpory riadenia, ktorý rozpoznáva nestabilitu pri zatáčaní a brzdení na klzkej vozovke a v týchto situáciách vodičovi automaticky naznačí na otočenie volantu do správneho smeru. Ďalším je systém sledovania jazdy v jazdnom pruhu, adaptívny tempomat a systém, ktorý sleduje vzdialenosť pred vozidlom a varuje vodiča pre možnou kolíziou.

Vďaka exkluzívnym technológiám konštrukcie karosérie poskytuje Accord cestujúcim i chodcom výrazne vyššiu ochranu v nehodových situáciách. Mimoriadnej pozornosti sa dostalo aj interiéru, novým materiálom i spracovaniu. Nová Honda Accord by sa mala dostať do predaja začiatkom leta tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.