Honda Accord pre Európu

Štvrtok, 14 február 2008

Japonská automobilka vsadila aj pri novom Accorde na kvalitu, nové prvky výbavy, bezpečnosť, kvalitnejší interiér a väčšiu dynamiku. Bude hrozbou pre Mondeo, Passat, Mazdu6 a Lagunu?

Honda Accord Honda Accord

Honda pripravila pre Európy nový model Accord, ktorý po prvý raz predstaví o dva týždne na autosalóne v Ženeve. Už teraz však prostredníctvom fotografií reálneho modelu a niektorých údajov predstavuje Honda nový model vo verziách sedan a kombi (Tourer). Japonský výrobca im pridal športovejší štýl, balík bezpečnostných systémov a dynamickejšie jazdné vlastnosti.

Dizajn novej Hondy Accord je medzigeneračnou evolúciou. Výrazne širšia a mierne nižšia karoséria má emocionálny a športovejší náboj. Ostré hrany a robustné lemy blatníkov zdôrazňujú širšiu stopu automobilu a sú esteticky pôsobivé. Sedan je konzervatívnejší, kombi má zasa viacero zásadnejších zmien a evolúcia je zreteľnejšia pri verzii Tourer, pričom praktickosť a účelnosť predchádzajúceho modelu zostala zachovaná,

Nový Accord ponúka tri nové pokrokové motory. Všetky produkujú najnižšie množstvo emisií v segmente a spĺňajú budúce emisné normy Euro 5, ktoré budú platiť až od septembra 2009. Základným je benzínový 2,0 i-VTEC, ktorý má výkon ako jeho predchodca (156 k/6300 ot/min), ale je hospodárnejší. Druhý zážihový 2,4-litrový je výkonnejší a poskytuje až 200 k/7000 ot/min a 233 Nm/4500 ot/min.

Honda Accord Honda Accord

Naftu zastupuje jednotka 2,2 i-CTDi druhej generácie. Tak ako jeho predchodca aj nový motor sa vyznačuje kultivovaným a tichým chodom. Má zvýšený výkon na 150 k/4000 ot/min (+ 10 k) a krútiaci moment 350 Nm/2000 ot/min. Využíva najnovšiu technológiu piezoelektrického viacstupňového vstrekovania paliva, účinnejšiu recirkuláciu výfukových plynov a filter pevných častíc.

Všetky motory budú spolupracovať so 6stupňovou mechanickou prevodovkou s ručným radením, benzínové môžu mať na prianie za príplatok aj 5stupňový automat. Modely s manuálnou prevodovkou sú doplnené ukazovateľom optimálneho preradenia prevodového stupňa, čo môže prispieť až k 5%-nej úspore paliva pri porovnávaní s radením priemerného vodiča.

V oblasti pasívnej bezpečnosti má nový Accord viac bezpečnostných systémov. Štandardnou výbavou je elektronický stabilizačný systém (VSA). Každý Accord je vybavený aj elektrickým posilňovačom riadenia s účinkom závislým od rýchlosti vozidla. Tiež systémom adaptívnej podpory riadenia, ktorý rozpoznáva nestabilitu pri zatáčaní a brzdení na klzkej vozovke a v týchto situáciách vodičovi automaticky naznačí na otočenie volantu do správneho smeru. Ďalším je systém sledovania jazdy v jazdnom pruhu, adaptívny tempomat a systém, ktorý sleduje vzdialenosť pred vozidlom a varuje vodiča pre možnou kolíziou.

Vďaka exkluzívnym technológiám konštrukcie karosérie poskytuje Accord cestujúcim i chodcom výrazne vyššiu ochranu v nehodových situáciách. Mimoriadnej pozornosti sa dostalo aj interiéru, novým materiálom i spracovaniu. Nová Honda Accord by sa mala dostať do predaja začiatkom leta tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.