Honda Civic 2013: je tu malý diesel

Streda, 20 marec 2013

Honda uvádza na slovensky trh model Civic 1,6 i-DTEC modelový rok 2013. Pod kapotou má dávnejšie avizovaný "malý" turbodiesel 1,6 i-DTEC. Modernizovaný Civic prichádza s viacerými vylepšeniami a novou výbavou Lifestyle.

Honda Civic
Honda Civic vstupuje na slovenský trh s novým a úsporným naftovým motorom

Nový 1,6 litrový turbodiesel i-DTEC je najnovším prírastkom modelového radu Civic, ktorý ponúka kombináciu praktických riešení v priestrannom interiéri. Pod kapotou sa civiku sa ukrýva prvý európsky motor nového radu Honda Earth Dreams Technology. Nový 1,6 litrový turbodiesel spája vysoký výkon 120 koní a krútiaci moment 300 Nm, pričom produkuje emisiami CO2 iba v množstve 94 g / km.

Deviata generácia modelu Civic, ktorá sa po prvý raz predstavila v roku 2011 na autosalóne vo Frankfurte, sa vyznačuje prepracovaným vlastnosťami, nižšou spotrebou a vyššou dynamikou ako akýkoľvek Civic predtým, a to okrem iného vďaka evolučnému prístupu k návrhu interiéru i exteriéru.

Nová technológia Earth Dreams je označenie pre novú generáciu pohonných jednotiek vyznačujúcich sa vysokými jazdnými výkonmi v kombinácii s nízkou spotrebou.

Civic s 1,6 litrovým motorom i-DTEC napĺňa oba tieto trendy a vďaka emisiám CO₂ pod 94 g / km sa nový Civic 1.6 i-DTEC priraďuje medzi kandidátov na rad daňových stimulov.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.