Honda Civic: prichádza deviata generácia

Štvrtok, 13 január 2011

Na detroitskom autosalóne sa oficiálne predstavila štúdia deviatej generácie Hondy Civic. Koncepty karosárskych verzií sedan a kupé tu prezentuje americké zastúpenie spoločnosti Honda, ktoré s predajom sériových modelov na americkom trhu začne na jar tohto roku. Ide o elegantné a technicky vyspelé koncepty Civic Si Coupe a Civic Sedan. Poskytujú prvú oficiálnu predstavu o tom, akým smerom sa bude uberať dizajn novej, v poradí už deviatej generácie modelu Civic.

Honda Civic spredu
Civic deviatej generácie sa vyznačuje výraznejším a energickejším vzhľadom

Nové kupé označené ako Civic Si Coupe bude určené výhradne pre americký trh a v Európe sa predávať nemá. Naproti tomu sedan ukazuje štylistický smer modelu, ktorý Honda neskôr uvedie do predaja v niektorých európskych krajinách. Nový Civic sa nevracia k štýlu futuristických línií súčasnej generácie. Štvordverový Civic sedan deviatej generácie určený pre európsky trh sa bude opäť vyrábať vo Veľkej Británii.

Prichádzajúca deviata generácia Hondy Civic sa vyznačuje výraznejším a energickejším vzhľadom. Štúdia kupé má agresívnejšie rysy vďaka ostrejšie rezanej prednej časti, sieťovanej mriežke chladiča a klesajúcej línii strechy, ktorá plynule prechádza do veka batožinového priestoru. Na zadnej časti je štúdia kupé vybavené difúzorom, uprostred umiestnenou koncovkou výfuku a spojlerom na veku batožinového priestoru. U oboch konceptov boli použité 19-palcové kolesá z ľahkých zliatin.

Honda Civic červená
Nové kupé označené ako Civic Si Coupe je určené výhradne pre americký trh

Vzhľad oboch konceptov zdôrazňuje čisté, ale súčasne výrazné línie so silne skloneným čelným sklom, širokými proporciami a výraznými charakteristickými líniami pozdĺž profilu. Spodné bočné línie, ktoré sa u oboch modelov smerom k zadným blatníkom rozširujú, zdôrazňujú dynamický vzhľad. Tvar predných blatníkov prispieva k dojmu technickej vyspelosti a zdôrazňuje hlboko umiestnené svetlomety.

O konkrétnej ponuke motorov sa Honda zatiaľ nezmieňuje. Mala by však obsahovať vylepšené konvenčné benzínové motory, hovorí sa aj o dvoch výkonných športových verziách "Si", jednej hybridnej verzii (s technikou IMA, ktorý kombinuje benzínový a elektrický motor z modelu Honda CR-Z a Insight) a tiež o verzii s alternatívnym pohonom na zemný plyn. V modelovom rade Civic má Honda ponúkať bezkonkurenčnú rovnováhu medzi spotrebou paliva, nízkymi emisiami a potešením z jazdy.

Honda Civic zozadu
Na zadnej časti je kupé Civic Si exkluzívne vybavené difúzorom, uprostred miestnenou koncovkou výfuku a spojlerom na veku batožinového priestoru

Súčasná ôsma generácia Hondy Civic sa predáva od konca roku 2005 a doteraz sa predalo viac ako 1,5 milióna exemplárov.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."