Honda Civic Tourer v produkčnej podobe

Pondelok, 12 august 2013

Len pred pár dňami sme priniesli prvé informácie o pripravovanej novej Honde Civic Tourer, čo je Civic v praktickej karosérii typu kombi. Bolo isté, že sériový model predstaví japonský výrobca v septembri na autosalóne vo Frankfurte. Honda sa však poponáhľala a už v predstihu zverejnila reálnu podobu a ďalšie informácie o novom modeli.

Honda Civic Tourer
Nová Honda Civic Tourer sa vo svetovej premiére predstaví na autosalóne vo Frankfurte

Novým Tourerom sa Honda Civic vracia k praktickej karosérii typu kombi, ktorý sa prestal vyrábať s príchodom siedmej generácie Civicu. Posledná deviata generácia ju teda bude mať, pričom nejde iba o predĺženie zadného previsu, ale o dizajnovo elegantné kombi. Už fotografia zamaskovaného kombi, ktorú sme uverejnili v minulých dňoch, naznačila ako bude vyzerať sériový model, takže dizajn nie je žiadnym prekvapením.

Sériový Civic Tourer sa od konceptu nijako extrémne nelíši, vari iba v detailoch. A tak možno konštatovať, že praktický Civic preberá tvarové prvky 5dverového hatchbacku, pričom je dizajnovo viac umiernený, civilnejší. Strecha je, prirodzene, dlhšia a zadná časť má typické tvary kombi a veľký batožinový priestor s objemom 624 litrov.

Model Civic Tourer bude poháňať buď turbodieselový motor 1,6 i-DTEC z radu Earth Dreams Technology, alebo benzínový 1,8 i-VTEC, prostredníctvom manuálnej či automatickej prevodovky. K zaisteniu stability a komfortu pri rôznom zaťažení a jazdných podmienkach prispeje nový systém adaptívnych tlmičov (Adaptive Damper System - ADS).

Dieselový 1,6 i-DTEC sa po prvýkrát predstavil v päťdverovom Civicu a potom aj v novej Honde CR-V. Je prvým predstaviteľom radu Earth Dreams Technology, ktorý sa v Európe postupne zavádza. Jeho filozofia má za cieľ ponúknuť pôsobivú rovnováhu medzi spotrebou paliva a jazdnými výkonmi, čo je nepochybne prípad nového modelu Civic Tourer.

Aj pri Honde Civic Tourer stála v popredí pozornosti konštruktérov bezpečnosť, a to predovšetkým integrácia najmodernejších systémov aktívnej bezpečnosti. A tak aj Civic Tourer ponúka špičkové bezpečnostné prvky nielen pre vodiča a posádku, ale aj pre chodcov a ostatných účastníkov cestnej premávky.

Model Civic Tourer sa bude vyrábať vo Veľkej Británii v meste Swindon a na európsky trh sa prvé exempláre dostanú začiatkom roku 2014.

Porovnávacia tabuľka Civic hatchback/Civic Tourer

Civic hatchbackCivic Tourer
Rozmery d/š/v (mm)4285/1770/14404520/1770/1440*
ObjemBatožinový priestor (po hranu okien pri zdvihnutých zadných sedadlách)
litre
477624*
Batožinový priestor (po strop, pri sklopených zadných sedadlách)
litre
13781668*
Výška nakladacej hrany
m
702565*

* - údaje spoločnosti Honda

Honda Civic Tourer Honda Civic Tourer Honda Civic Tourer Honda Civic Tourer Honda Civic Tourer Honda Civic Tourer Honda Civic Tourer Honda Civic Tourer Honda Civic Tourer
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."