Honda Civic Tourer v produkčnej podobe

Pondelok, 12 august 2013

Len pred pár dňami sme priniesli prvé informácie o pripravovanej novej Honde Civic Tourer, čo je Civic v praktickej karosérii typu kombi. Bolo isté, že sériový model predstaví japonský výrobca v septembri na autosalóne vo Frankfurte. Honda sa však poponáhľala a už v predstihu zverejnila reálnu podobu a ďalšie informácie o novom modeli.

Honda Civic Tourer
Nová Honda Civic Tourer sa vo svetovej premiére predstaví na autosalóne vo Frankfurte

Novým Tourerom sa Honda Civic vracia k praktickej karosérii typu kombi, ktorý sa prestal vyrábať s príchodom siedmej generácie Civicu. Posledná deviata generácia ju teda bude mať, pričom nejde iba o predĺženie zadného previsu, ale o dizajnovo elegantné kombi. Už fotografia zamaskovaného kombi, ktorú sme uverejnili v minulých dňoch, naznačila ako bude vyzerať sériový model, takže dizajn nie je žiadnym prekvapením.

Sériový Civic Tourer sa od konceptu nijako extrémne nelíši, vari iba v detailoch. A tak možno konštatovať, že praktický Civic preberá tvarové prvky 5dverového hatchbacku, pričom je dizajnovo viac umiernený, civilnejší. Strecha je, prirodzene, dlhšia a zadná časť má typické tvary kombi a veľký batožinový priestor s objemom 624 litrov.

Model Civic Tourer bude poháňať buď turbodieselový motor 1,6 i-DTEC z radu Earth Dreams Technology, alebo benzínový 1,8 i-VTEC, prostredníctvom manuálnej či automatickej prevodovky. K zaisteniu stability a komfortu pri rôznom zaťažení a jazdných podmienkach prispeje nový systém adaptívnych tlmičov (Adaptive Damper System - ADS).

Dieselový 1,6 i-DTEC sa po prvýkrát predstavil v päťdverovom Civicu a potom aj v novej Honde CR-V. Je prvým predstaviteľom radu Earth Dreams Technology, ktorý sa v Európe postupne zavádza. Jeho filozofia má za cieľ ponúknuť pôsobivú rovnováhu medzi spotrebou paliva a jazdnými výkonmi, čo je nepochybne prípad nového modelu Civic Tourer.

Aj pri Honde Civic Tourer stála v popredí pozornosti konštruktérov bezpečnosť, a to predovšetkým integrácia najmodernejších systémov aktívnej bezpečnosti. A tak aj Civic Tourer ponúka špičkové bezpečnostné prvky nielen pre vodiča a posádku, ale aj pre chodcov a ostatných účastníkov cestnej premávky.

Model Civic Tourer sa bude vyrábať vo Veľkej Británii v meste Swindon a na európsky trh sa prvé exempláre dostanú začiatkom roku 2014.

Porovnávacia tabuľka Civic hatchback/Civic Tourer

Civic hatchbackCivic Tourer
Rozmery d/š/v (mm)4285/1770/14404520/1770/1440*
ObjemBatožinový priestor (po hranu okien pri zdvihnutých zadných sedadlách)
litre
477624*
Batožinový priestor (po strop, pri sklopených zadných sedadlách)
litre
13781668*
Výška nakladacej hrany
m
702565*

* - údaje spoločnosti Honda

Honda Civic Tourer Honda Civic Tourer Honda Civic Tourer Honda Civic Tourer Honda Civic Tourer Honda Civic Tourer Honda Civic Tourer Honda Civic Tourer Honda Civic Tourer
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.