Honda Civic Type-R Concept II: Kultový hot-hatch

Streda, 01 október 2014

Honda predstaví v Paríži už zajtra dlho očakávaný Civic Type-R. Ani teraz to však ešte nebude produkčný model ani, ale stále iba koncept, teraz označený ako Type-R Concept II. Honda novému Type-R predpovedá výnimočný výkon, vraj aj pri porovnávaní s modelmi radu Type-R ako Civic, Integra, Accord či NSX.

1 Honda Civic Type-R Concept II
"Ostrá" Honda Civic Type-R sa v Paríži nepredstaví v produkčnej podobe, ale ako Concept II. Nový hot-hatch v sériovej podobe uvedie Honda zrejme až v Ženeve.

Výkon preplňovaného motora 2,0 i-VTEC modelu Type-R novej generácie má byť vyšší ako 280 koní. To oficiálne. Hovorí sa však, že bude cez 300 koní. Okrem vyšších parametrov motora sľubuje Honda aj jeho lepší zvukový prejav, čo športovo naklonených nadšencov poteší ešte viac.

2 Honda Civic Type-R Concept II

Nový Type-R bude mať vysokootáčkový motor s červeným poľom od 7000 ot/min, ktorý Honda kombinuje s mechanickou šesťstupňovou prevodovkou s krátkou a presnou dráhou radenia, ktorá sa ovláda ručne.

Nový Type-R má prísť na trh v lete budúceho roku. Príde aj s úplne novým jazdným režimom +R pre ešte vzrušujúcejší športový zážitok z jazdy. Systém bude vodič aktivovať tlačidlom na boku volantu a jeho úlohou je "premapovať" motor a zostriť jeho reakcie.

3 Honda Civic Type-R Concept II

Zároveň systém +R zmení nastavenie charakteristiky adaptívnych tlmičov pruženia a nastavenie posilňovača riadenia. Systém tak umožní jazdiť so Civicom Type-R ako s bežným autom, ale chýbať mu nebude schopnosť ostrého jazdenie na pretekárskych okruhoch.

Športový Civic Type-R bude mať modifikované zavesenie kolies "steer axis" (typ McPherson s pridanými "rajdovými" čapmi). Tento typ bude minimalizovať známe prenášanie krútiaceho momentu na volant pri prudkej akcelerácii a vytočených kolesách, čím sa zároveň dosiahne lepšia trakcia.

4 Honda Civic Type-R Concept II

Zmienka o dizajne: Hasshi-san, šéf projektu Civic Type R zdôraznil, že dizajn bude oveľa príťažlivejší ako nový vysokovýkonný motor pod kapotou. Nový model Civic Type R je pravé auto pilotov, hodné slávneho červeného znaku H. O motore sa vyjadril: Motor v novom Type-R nemá medzi motormi ostatných modelov Type R konkurenciu v zmysle čistého výkonu, krútiaceho momentu a agility motora. Takže je na čo sa tešiť.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.