Honda Civic Type-R Concept II: Kultový hot-hatch

Streda, 01 október 2014

Honda predstaví v Paríži už zajtra dlho očakávaný Civic Type-R. Ani teraz to však ešte nebude produkčný model ani, ale stále iba koncept, teraz označený ako Type-R Concept II. Honda novému Type-R predpovedá výnimočný výkon, vraj aj pri porovnávaní s modelmi radu Type-R ako Civic, Integra, Accord či NSX.

1 Honda Civic Type-R Concept II
"Ostrá" Honda Civic Type-R sa v Paríži nepredstaví v produkčnej podobe, ale ako Concept II. Nový hot-hatch v sériovej podobe uvedie Honda zrejme až v Ženeve.

Výkon preplňovaného motora 2,0 i-VTEC modelu Type-R novej generácie má byť vyšší ako 280 koní. To oficiálne. Hovorí sa však, že bude cez 300 koní. Okrem vyšších parametrov motora sľubuje Honda aj jeho lepší zvukový prejav, čo športovo naklonených nadšencov poteší ešte viac.

2 Honda Civic Type-R Concept II

Nový Type-R bude mať vysokootáčkový motor s červeným poľom od 7000 ot/min, ktorý Honda kombinuje s mechanickou šesťstupňovou prevodovkou s krátkou a presnou dráhou radenia, ktorá sa ovláda ručne.

Nový Type-R má prísť na trh v lete budúceho roku. Príde aj s úplne novým jazdným režimom +R pre ešte vzrušujúcejší športový zážitok z jazdy. Systém bude vodič aktivovať tlačidlom na boku volantu a jeho úlohou je "premapovať" motor a zostriť jeho reakcie.

3 Honda Civic Type-R Concept II

Zároveň systém +R zmení nastavenie charakteristiky adaptívnych tlmičov pruženia a nastavenie posilňovača riadenia. Systém tak umožní jazdiť so Civicom Type-R ako s bežným autom, ale chýbať mu nebude schopnosť ostrého jazdenie na pretekárskych okruhoch.

Športový Civic Type-R bude mať modifikované zavesenie kolies "steer axis" (typ McPherson s pridanými "rajdovými" čapmi). Tento typ bude minimalizovať známe prenášanie krútiaceho momentu na volant pri prudkej akcelerácii a vytočených kolesách, čím sa zároveň dosiahne lepšia trakcia.

4 Honda Civic Type-R Concept II

Zmienka o dizajne: Hasshi-san, šéf projektu Civic Type R zdôraznil, že dizajn bude oveľa príťažlivejší ako nový vysokovýkonný motor pod kapotou. Nový model Civic Type R je pravé auto pilotov, hodné slávneho červeného znaku H. O motore sa vyjadril: Motor v novom Type-R nemá medzi motormi ostatných modelov Type R konkurenciu v zmysle čistého výkonu, krútiaceho momentu a agility motora. Takže je na čo sa tešiť.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.