Honda Clarity dosiahla rekordný dojazd 589 km

Štvrtok, 03 november 2016

Japonská Honda Charity s pohonom na vodíkové palivové články prešla na jednu nádrž vodíka 589 kilometrov. Je to viac o vyše 80 kilometrov ako dosahuje americká Tesla Model S.

Honda Clarity Fuel Cell
Honda Clarity Fuel Cell prešla na jednu vodíkovú nádrž rekordných 589 kilometrov

Japonci dosiahli tento výsledok merania spotreby, resp. dojazdu podľa americkej metodiky EPA. Model Clarity Fuel Cell prešiel 366 míľ (589 km) a dosiahol jednotkovú palivovú účinnosť 68 míľ/galón (28,9 km/l). Je to najviac medzi všetkými elektrickými vozidlami bez spaľovacieho motora vrátane vozidiel na palivové články a vozidiel na elektrický pohon v rámci USA.

Honda Clarity Fuel Cell je prvým automobilom na palivové články, ktorého celá hnacia jednotka sa nachádza v jednom priestore, pod kapotou. Honda zmenšila veľkosť sústavy palivových článkov o 33 percent a zároveň zvýšila hustotu energie o 60 percent v porovnaní s modelom Honda FCX Clarity. Vďaka kompaktnej sústave palivových článkov a integrovanej pohonnej jednotke dokáže model Clarity Fuel Cell ponúknuť priestrannejšiu kabínu pre päť osôb.

V Európe sa model Honda Clarity Feuel Cell dostane na obmedzený počet európskych trhov v rámci programu HyFive, ktorého cieľom je propagácia vývoja, využívania a životaschopnosti infraštruktúry vodíkových čerpacích staníc.

Prvé kusy modelu Honda Clarity Fuel Cell majú doraziť do Európy v závere tohto roka.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.