Honda Clarity prichádza do Európy

Pondelok, 05 december 2016

Honda prednedávnom oznámila, že jej prvé kusy modelu Clarity Fuel Cell s pohonom na vodíkové palivové články prídu do Európy do konca tohto roka. Japonská automobilka slovo dodržala a prvé exempláre Clarity sú v týchto dňoch už na starom kontinente.

Honda Clarity
Honda Clarity, sedan s pohonom na vodíkové palivové články. Prvé kusy sú už v Európe.

Bezemisný model Clarity Fuel Cell, päťmiestny sedan s pohonom na palivové články, je súčasťou cieľa spoločnosti Honda elektrifikovať do roku 2030 dve tretiny svojho vozového parku. Teraz spoločnosť Honda poskytne svoje prvé vozidlá zákazníkom v Londýne a Kodani.

Clarity Fuel Cell je najpokrokovejšie vozidlo spoločnosti Honda s nulovými emisiami.

Modely, ktoré ako prvé dorazili do Európy, sa zúčastnia predstavení projektu Hydrogen for Innovative Vehicles (HyFIVE) v rámci EÚ a ktorého cieľom je demonštrovať schopnosti vozidiel s palivovými článkami a zvýšiť povedomie a podporiť prijatie tejto technológie.

Projekt HyFIVE má za cieľ propagovať tiež budovanie infraštruktúry pre vozidlá s palivovými článkami po celej Európe. Napokon bude 185 vozidiel s palivovými článkami od piatich výrobcov automobilov rozdelených do vlastníctva súkromných osôb i podnikov v Rakúsku, Dánsku, Nemecku, Taliansku, Švédsku a Spojenom kráľovstve.

Model Clarity len prednedávnom predviedol v USA, že na jedno dotankovanie prešiel na nulové emisie vzdialenosť 589 kilometrov, čo bolo v tom čase najviac spomedzi všetkých elektrických vozidiel bez spaľovacieho motora vrátane vozidiel na palivové články a elektrický pohon v rámci USA.

V Európe sa model Honda Clarity Feuel Cell dostane na obmedzený počet európskych trhov v rámci programu HyFive, ktorého cieľom je propagácia vývoja, využívania a životaschopnosti infraštruktúry vodíkových čerpacích staníc.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."