Honda E Prototype: Retro dizajn a elektrina v útrobách

Streda, 27 február 2019

Aj Honda sa vydala cestou elektrifikácie svojich automobilov a už na nadchádzajúcom marcovom autosalóne v Ženeve predstaví elektromobil E Prototype.

1 Honda E Prototype
Honda E Prototype s veľmi pohľadným retro vzhľadom sa predstaví v Ženeve

Ide zatiaľ o koncept, ale vyrábať sa má začať už v priebehu tohto roka. Stojí na novej platforme a poháňané má zadné kolesá. Na pohľad zaujme pekným retro dizajnom, ale upútať má aj jazdnými vlastnosťami.

Len pred pár dňami sme písali o koncepte Urban s elektrickým pohonom. Nový koncept E Prototype naň nadväzuje a je zrejme ďalším krokom k sériovému modelu. Novú platformu vyvinula Honda špeciálne pre tento elektromobil.

E Prototype má mať relatívne dlhý rázvor náprav, široký rozchod kolies a krátke previsy vpredu i vzadu, tým aj priestranný interiér. Vďaka týmto kompaktným rozmerom aj dobré jazdné vlastnosti a dynamiku. Pohon zadných kolies je podľa Hondy nastupujúci trend pre malé mestské autá.

Nová elektrická Honda sľubuje prejsť na jedno nabitie viac ako 200 kilometrov. Funkcia rýchleho nabíjania umožní v priebehu pol hodiny nabiť akumulátory na 80 percent kapacity.

1 Honda E Prototype 2 Honda E Prototype 3 Honda E Prototype
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.