Honda FCX Clarity na palivové články

Pondelok, 23 jún 2008

Z výrobných liniek prvej továrne na výrobu automobilov poháňaných palivovými článkami na svete zišiel v týchto dňoch model Honda FCX Clarity. Po 19-tich rokoch vývoja predstavuje tento automobil poháňaný palivovými článkami a určený na reálne použitie začiatok novej éry "čistejšieho" motorizmu.

Honda FCX Clarity Honda FCX Clarity

Model FCX Clarity, ktorý z výfuku vypúšťa iba vodu, bol predstavený na slávnosti pri príležitosti výroby prvého sériového vozidla v centre Honda Automobile New Model v prefektúre Točigi, kde spoločnosť Honda predviedla aj viacero nových výrobných procesov.

Honda FCX Clarity Honda FCX Clarity Honda FCX Clarity

Nová výrobná linka určená na výrobu vozidiel poháňaných palivovými článkami bola postavená v centre Honda Automobile New Model a umožňuje špeciálne výrobné postupy, ako sú inštalácia batérie palivových článkov a vodíkovej nádrže. Honda Engineering vyrába aj samotné batérie palivových článkov, aj to v Točigi. Honda robí stály pokrok v oblasti výroby vozidiel poháňaných palivovými článkami, ako aj v samotných palivový článkoch a technológiách, čím sa približuje k cieľu umožniť širšie používanie týchto automobilov.

Model FCX Clarity bolo od začiatku navrhnutý ako automobil na palivové články. Je poháňaný vysokokompaktnou, účinnou a výkonnou batériou palivových článkov Honda V Flow. Model FCX Clarity chváli dizajn a jazdný výkon, ale aj fakt, že je priateľský k životnému prostrediu.

Honda FCX Clarity Honda FCX Clarity

Predaj na lízing sa začne v júli v Spojených štátoch a na jeseň v Japonsku. Spoločný predajný plán pre Japonsko a USA predpokladá predaj niekoľkých tuctov do jedného roka a 200 kusov do troch rokov. Navyše bude model FCX Clarity predstavený na samite G8 Hokaidó Toyako, ktorý sa začne 7 júla, ako súčasť skupiny pokročilých environmentálnych technológií.

Medzi prvými používateľmi budú herečka Jamie Lee Curtis, jej manžel, filmár Christopher Guest a filmový producent Ron Yerxa.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.