Honda FCX Clarity na palivové články

Pondelok, 23 jún 2008

Z výrobných liniek prvej továrne na výrobu automobilov poháňaných palivovými článkami na svete zišiel v týchto dňoch model Honda FCX Clarity. Po 19-tich rokoch vývoja predstavuje tento automobil poháňaný palivovými článkami a určený na reálne použitie začiatok novej éry "čistejšieho" motorizmu.

Honda FCX Clarity Honda FCX Clarity

Model FCX Clarity, ktorý z výfuku vypúšťa iba vodu, bol predstavený na slávnosti pri príležitosti výroby prvého sériového vozidla v centre Honda Automobile New Model v prefektúre Točigi, kde spoločnosť Honda predviedla aj viacero nových výrobných procesov.

Honda FCX Clarity Honda FCX Clarity Honda FCX Clarity

Nová výrobná linka určená na výrobu vozidiel poháňaných palivovými článkami bola postavená v centre Honda Automobile New Model a umožňuje špeciálne výrobné postupy, ako sú inštalácia batérie palivových článkov a vodíkovej nádrže. Honda Engineering vyrába aj samotné batérie palivových článkov, aj to v Točigi. Honda robí stály pokrok v oblasti výroby vozidiel poháňaných palivovými článkami, ako aj v samotných palivový článkoch a technológiách, čím sa približuje k cieľu umožniť širšie používanie týchto automobilov.

Model FCX Clarity bolo od začiatku navrhnutý ako automobil na palivové články. Je poháňaný vysokokompaktnou, účinnou a výkonnou batériou palivových článkov Honda V Flow. Model FCX Clarity chváli dizajn a jazdný výkon, ale aj fakt, že je priateľský k životnému prostrediu.

Honda FCX Clarity Honda FCX Clarity

Predaj na lízing sa začne v júli v Spojených štátoch a na jeseň v Japonsku. Spoločný predajný plán pre Japonsko a USA predpokladá predaj niekoľkých tuctov do jedného roka a 200 kusov do troch rokov. Navyše bude model FCX Clarity predstavený na samite G8 Hokaidó Toyako, ktorý sa začne 7 júla, ako súčasť skupiny pokročilých environmentálnych technológií.

Medzi prvými používateľmi budú herečka Jamie Lee Curtis, jej manžel, filmár Christopher Guest a filmový producent Ron Yerxa.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."