Honda modernizovala Civic Type R i NSX

Pondelok, 27 január 2020

Honda odhalila na nedávnom tokijskom autosalóne po prvý raz modernizovaný ostrý hatchback Civic Type R so zmeneným exteriérom a technickými inováciami. Omladila aj model NSX.

1-Civic-Type-R
Honda Civic Type R po modernizácii a v novom odtieni farby Boost Blue

Omladený Civic Type R sa predstavil s trochu zväčšenou maskou chladiča a v novom odtieni modrej farby Boost Blue, ktorý je teraz vyhradený výhradne pre Civic Type R. Nechýba ani výrazný spojler, o ktorom sa viedla v Honde polemika, či ho modernizovanému modelu ponechať.

Väčšie zmeny sa na ostrom Civicu Type R udiali na podvozku. Napríklad dostal úplne nové pre tento model vyvinuté dvojdielne kotúčové brzdy vrátane vylepšených brzdových doštičiek. Majú sa pričiniť o výrazne vylepšenie brzdenia a menšie vädnutie bŕzd pri brzdení vo vysokých rýchlostiach.

Prepracované je aj nastavenie tlmičov pruženia, ktoré má prispieť k väčšiemu komfortu na bežných cestách. Na zadnej náprave dostal nový Type R tuhšie silentbloky, ktorých úlohou je zlepšiť priľnavosť pri vysokých rýchlostiach na pretekárskom okruhu a zlepšiť odozvu riadenia.

Okrem zmien na exteriéri a podvozku má nový Type R modernizovaný aj interiér. Volant je čalúnený Alcantarou a nový dizajn dostala hlavica radiacej páky. Radenie ňou má mať kratšie dráhy.

2-Honda-NSX
Modernizáciou prešla aj športová Honda NSX. Dostala aj novú žltú farbu známu zo staršej dnes už ikonickej NSX.

Pohonnou jednotkou je naďalej štvorvalcový preplňovaný dvojliter s najvyšším výkonom 235 kW (320 k) a krútiacim momentom 400 Nm. Prenos na poháňané zadné kolesá obstaráva šesťstupňová prevodovka s manuálnym radením. Samozrejmosťou je samosvorný diferenciál. Nezmenené sú jazdné režimy Comfort, Sport a +R, pri ktorých sa upravuje odozva pridávania plynu, tuhosť riadenia a tvrdosť podvozku.

Honda modernizovala aj model NSX. Dostal okrem iného žltú farbu Indy Yellow Pearl II známu zo starších modelov NSX a S2000.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.