Honda modernizuje triedu 500

Sobota, 21 november 2020

Modely Honda CB500F, CBR500R a CB500X, ktoré sú vhodné tak pre začínajúcich ako aj skúsených jazdcov, prichádzajú do Európy v nových farebných vyhotoveniach a spĺňajú emisnú normu Euro5.

1-Honda-CBR500R
Športovo ladený motocykel Honda CBR500R

Naháč CB500F ponúka dve nové výrazné farby: modrú Candy Caribbean BlueSea a žltú Candy Moon GlowYellow, kým športová verzia CBR 500R výrazne novú grafiku s logami odkazujúcimi na úspechy strojov Honda na pretekárskych okruhoch. Enduro CB500X má červeno lakovaný podsedadlový rám, ktorý odkazuje na jeho príbuznosť s modelom CRF 1100L Africa Twin.

Honda CB500F má dvojvalcový motor (35 kW/48k) zabudovaný do jednoduchého, ľahkého a športovo ladeného podvozka. V roku 2019 prešiel celkovou modernizáciou. Ponúkne rovnakú porciu radosti jednak skúsenému jazdcovi, a jednak aj tým, ktorí stoja na začiatku svojej jazdeckej kariéry. Ponúka oveľa viac než len "motocykel pre začiatočníkov".

Enduro CB500X (35 kW/48 k) kompletne modernizovaný v roku 2019 je živý a vyvážený stroj, mé dvojvalcový motor s vysokým krútiacim momentom už od nízkych otáčok, ktorý sa nebráni vytáčaniu. Podvozok ponúka mimoriadne komfortnú jazdu v meste i na otvorených cestách.

Vzhľad CBR500R (35 kW/48 k) od špičky kapotáže až po sedadlo vykresľuje kontrastné uhly a tvary, ktoré sú štíhlejšie, ale zároveň svalnatejšie. Agresívny dizajn sa vyznačuje lepšou ergonómiou pre jazdca a vynikajúcou aerodynamikou. Je pre tých, čo obľubujú vzrušenie z jazdy športového motocykla za rozumné prevádzkové náklady.

Všetky tri stroje modelového roku 2021 poskytujú majiteľom zábavné a úsporné stroje, disponujú vďaka svojim motorom so zdvihovým objemom 500 cm3 dostatočný výkon 35 kW/48 k, čo je maximálna hodnota povolená pre držiteľov vodičského oprávnenia kategórie A2.

Prieskum Hondy ukázal, že 46 % majiteľov CB500F a 29 % majiteľov modelu CBR500R sú v motocyklovom svete nováčikmi, pričom 30 %, respektíve 35 % z nich je mladších ako 24 rokov, čo ilustruje, akú dôležitú rolu tieto modely hrajú v živote nových mladých jazdcov vstupujúcich do sveta dvoch kolies.

Na druhej strane 90 % majiteľov CB500X sú už skúsení jazdci, ktorí dokážu oceniť variabilitu a príťažlivosť kompaktného cestovného endura vyznačujúceho sa robustným vzhľadom, dlhými zdvihmi odpruženia, vzpriamenou jazdnou pozíciou či 19" predným kolesom.

Po novom sú tieto motory homologizované podľa emisnej normy Euro5. Prináša to významné zníženie povolených emisií oxidu uhoľnatého, viac než 40 % zníženie celkových emisií uhľovodíkov, dôslednejšiu detekciu nesprávneho zapaľovania a zavedenie limitov na emisie pevných častíc.

Od uvedenia tohto modelového radu v roku 2013 predala Honda v Európe vyše 92 000 strojov CB/CBR. Každý z nich má v širokom modelovom rade značky Honda svoje nezastupiteľné miesto: cestná CB500F sa na celkovom počte predaných kusov podieľa 48 %, pretekárska verzia CBR500R 18 % a až 33 % cestovného endura CB500X zaparkovalo v garážach nových majiteľov.

Vďaka svojim kompaktným rozmerom a ústretovému správaniu sa trojica 500 cm3 strojov Honda vyznačuje jednoduchou ovládateľnosťou a vhodnosťou tak na bežné jazdenie, na učenie, čím potešia hlavne jazdcov postupujúcich z menších strojov do 125 cm³, rovnako ako skúsených jazdcov, ktorí hľadajú menší motocykel, alebo ktorí sa k jazdeniu vracajú.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring