Honda modernizuje triedu 500

Sobota, 21 november 2020

Modely Honda CB500F, CBR500R a CB500X, ktoré sú vhodné tak pre začínajúcich ako aj skúsených jazdcov, prichádzajú do Európy v nových farebných vyhotoveniach a spĺňajú emisnú normu Euro5.

1-Honda-CBR500R
Športovo ladený motocykel Honda CBR500R

Naháč CB500F ponúka dve nové výrazné farby: modrú Candy Caribbean BlueSea a žltú Candy Moon GlowYellow, kým športová verzia CBR 500R výrazne novú grafiku s logami odkazujúcimi na úspechy strojov Honda na pretekárskych okruhoch. Enduro CB500X má červeno lakovaný podsedadlový rám, ktorý odkazuje na jeho príbuznosť s modelom CRF 1100L Africa Twin.

Honda CB500F má dvojvalcový motor (35 kW/48k) zabudovaný do jednoduchého, ľahkého a športovo ladeného podvozka. V roku 2019 prešiel celkovou modernizáciou. Ponúkne rovnakú porciu radosti jednak skúsenému jazdcovi, a jednak aj tým, ktorí stoja na začiatku svojej jazdeckej kariéry. Ponúka oveľa viac než len "motocykel pre začiatočníkov".

Enduro CB500X (35 kW/48 k) kompletne modernizovaný v roku 2019 je živý a vyvážený stroj, mé dvojvalcový motor s vysokým krútiacim momentom už od nízkych otáčok, ktorý sa nebráni vytáčaniu. Podvozok ponúka mimoriadne komfortnú jazdu v meste i na otvorených cestách.

Vzhľad CBR500R (35 kW/48 k) od špičky kapotáže až po sedadlo vykresľuje kontrastné uhly a tvary, ktoré sú štíhlejšie, ale zároveň svalnatejšie. Agresívny dizajn sa vyznačuje lepšou ergonómiou pre jazdca a vynikajúcou aerodynamikou. Je pre tých, čo obľubujú vzrušenie z jazdy športového motocykla za rozumné prevádzkové náklady.

Všetky tri stroje modelového roku 2021 poskytujú majiteľom zábavné a úsporné stroje, disponujú vďaka svojim motorom so zdvihovým objemom 500 cm3 dostatočný výkon 35 kW/48 k, čo je maximálna hodnota povolená pre držiteľov vodičského oprávnenia kategórie A2.

Prieskum Hondy ukázal, že 46 % majiteľov CB500F a 29 % majiteľov modelu CBR500R sú v motocyklovom svete nováčikmi, pričom 30 %, respektíve 35 % z nich je mladších ako 24 rokov, čo ilustruje, akú dôležitú rolu tieto modely hrajú v živote nových mladých jazdcov vstupujúcich do sveta dvoch kolies.

Na druhej strane 90 % majiteľov CB500X sú už skúsení jazdci, ktorí dokážu oceniť variabilitu a príťažlivosť kompaktného cestovného endura vyznačujúceho sa robustným vzhľadom, dlhými zdvihmi odpruženia, vzpriamenou jazdnou pozíciou či 19" predným kolesom.

Po novom sú tieto motory homologizované podľa emisnej normy Euro5. Prináša to významné zníženie povolených emisií oxidu uhoľnatého, viac než 40 % zníženie celkových emisií uhľovodíkov, dôslednejšiu detekciu nesprávneho zapaľovania a zavedenie limitov na emisie pevných častíc.

Od uvedenia tohto modelového radu v roku 2013 predala Honda v Európe vyše 92 000 strojov CB/CBR. Každý z nich má v širokom modelovom rade značky Honda svoje nezastupiteľné miesto: cestná CB500F sa na celkovom počte predaných kusov podieľa 48 %, pretekárska verzia CBR500R 18 % a až 33 % cestovného endura CB500X zaparkovalo v garážach nových majiteľov.

Vďaka svojim kompaktným rozmerom a ústretovému správaniu sa trojica 500 cm3 strojov Honda vyznačuje jednoduchou ovládateľnosťou a vhodnosťou tak na bežné jazdenie, na učenie, čím potešia hlavne jazdcov postupujúcich z menších strojov do 125 cm³, rovnako ako skúsených jazdcov, ktorí hľadajú menší motocykel, alebo ktorí sa k jazdeniu vracajú.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.