Honda NSX: Hybrid na každý deň, ale aj pekelný superšport

Streda, 18 marec 2020

Honda pri predstavovaní modelov pre rok 2020 uviedla aj superšportovú Hondu NSX, ktorá stojí na vrchole ponuky japonskej značky.

honda-nsx
Honda NSX v novom laku IndyYellow Pearl II nadväzuje na farebný odtieň pôvodných modelov Honda NSX a Honda S2000

Vrcholným modelom v ponuke športových automobilov Honda je hybridný NSX. Model pre rok 2020 sa predstavil v novom laku IndyYellow Pearl II, čo je farebné dedičstvo, ktoré sa v minulosti používalo na pôvodných kultových modeloch NSX a S2000 v Európe.

Dizajn karosérie je navrhnutý bez nápadných spojlerov tak, aby bol aerodynamicky maximálne účinný a každý diel vytváral prítlak alebo privádzal vzduch k motoru. Napriek svojej výške len 1,2 metra sa do NSX celkom dobre nastupuje, aj vďaka praktickým klasickým krídlovým dverám.

Automobilka o tomto modeli hovorí, že systém NSX bol navrhnutý tak, aby do segmentu super áut priniesol New Sports eXperience, teda novú športovú skúsenosť, a že má byť dokonalým vyjadrením filozofie spoločnosti Honda o tom ako superšport má vyzerať a ako má jazdiť.

Honda NSX poslednej generácie je následníkom modelu NSX, ktorý sa vyrábal v rokoch 1900 až 2005, v tom čase najvýkonnejšieho športového automobilu japonskej automobilky Honda. Nová generácia NSX sleduje úplne nové smerovanie tohto výkonného superšportového automobilu Honda a jeho zameranie na človeka.

Dvojdverové kupé poháňa hybridná pohonná jednotka a poháňa všetky kolesá. Základom je dvakrát preplňovaný vidlicový benzínový šesťvalec s objemom 3,5 litra s výkonom 373 kW (550 Nm) a trojica elektromotorov – predný (35 kW, 147 Nm) a dva zadné (27 a 27 kW, 74 a 74 Nm). Systémový výkon pohonnej jednotky je 427 kW a 646 Nm. Na vozovku ho prenáša výlučne deväťstupňová dvojspojková prevodovka.

Honda o svojom modeli NSX hovorí, že sú v ňom štyri autá v jednom. To vzhľadom na štyri jazdné režimy: Quiet – pre komfortnú jazdu a nízku spotrebu, Sport – na každodenné používanie, aj ostrejšiu jazdu, Sport+ – ostrá jazda a zvuková odozva, a Track – pre jazdu na pretekárskom okruhu.

Honda NSX je dlhá 4487 mm, šírku má1939 mm a na výšku meria 1204 mm. Pohotovostná hmotnosť je 1847 kg a kombinovaná spotreba benzínu 10,0 l/100 km.

Honda NSX sa v Európe predáva len na ôsmich predajných miestach, najbližšie k Slovensku je to Nemecko (v Rakúsku a v ČR sa NSX nepredáva), ktoré má dvoch predajcov. Cena Hondy NSX je okolo 195 tisíc eur.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.