Honda predstaví nový hybrid

Nedeľa, 07 december 2008

Spoločnosť Honda uvoľnila na uverejnenie prvú fotografiu sériovej verzie svojho nového hybridného modelu Insight. Nový model úsporného a ekologického automobilu predstaví Honda na blížiacom sa autosalóne v Detroite v januári 2009.

Honda Insight Concept

Z prvého snímku najnovšieho produkčného hybridu automobilky Honda vidieť, ako sériový model priamo nadväzuje na štúdiu Honda Insight Concept. Štúdiu japonská automobilka prvýkrát predstavila iba v októbri tohto roku na autosalóne v Paríži.

Produkčný model sa od štúdie odlišuje iba v menších detailoch a Honda ho doviedla do podoby aerodynamicky tvarovaného sériového automobilu s atletickými rysmi. Produkčný model má zmenený tvar predného nárazníka a predné svetlomety nevyužívajú svetelné diódy, ktorými bola štúdia vyzbrojená. Nové a väčšie sú tiež vonkajšie spätné zrkadlá a sériový model bude jazdiť na menších kolesách so zmeneným dizajnom.

Nový päťdverový päťmiestny Insight poháňa ľahšia a kompaktnejšia verzia hybridnej pohonnej jednotky Honda IMA, čo by malo byť spojenie benzínového motora s elektromotorom a bezstupňovou prevodovkou CVT. Keďže batérie by mali byť umiestnené pod podlahou batožinového priestoru, nemala by sa narušiť kompaktnosť a variabilita. Predaj ekologickej Hondy Insight sa má rozbehnúť v priebehu jari budúceho roka.

Predpokladá sa, že globálny ročný predaj modelu Insight dosiahne 200 000 automobilov a že väčšina sa predá na americkom trhu, kde je o ekologické automobily veľký záujem. Insight bude využívať nový interaktívny systém pre znižovanie spotreby paliva Ecological Drive Assist System, ktorý vodičovi pomôže dosiahnuť pri jazde čo najnižšiu spotrebu. Vďaka novému systému vodič získava okamžité informácie o jazde a na ich základe môže znížiť spotrebu paliva i emisie oxidu uhličitého.

Značka Honda sa už dlhé roky venuje vývoju ekologických a úsporných automobilov a medzi prvými ich aj začala uvádzať na trh. Ako prvá uviedla hybridný automobil s benzínovo-elektrickým pohonom v Európe a v Severnej Amerike. Honda FCX je zasa prvým automobilom na svete, ktorý využíva pohon vodíkových palivových článkov. V roku 2007 bola spoločnosť Honda štvrtýkrát po sebe označená Úniou angažovaných vedcov za najekologickejšiu automobilku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.