Honda predstaví nový hybrid

Nedeľa, 07 december 2008

Spoločnosť Honda uvoľnila na uverejnenie prvú fotografiu sériovej verzie svojho nového hybridného modelu Insight. Nový model úsporného a ekologického automobilu predstaví Honda na blížiacom sa autosalóne v Detroite v januári 2009.

Honda Insight Concept

Z prvého snímku najnovšieho produkčného hybridu automobilky Honda vidieť, ako sériový model priamo nadväzuje na štúdiu Honda Insight Concept. Štúdiu japonská automobilka prvýkrát predstavila iba v októbri tohto roku na autosalóne v Paríži.

Produkčný model sa od štúdie odlišuje iba v menších detailoch a Honda ho doviedla do podoby aerodynamicky tvarovaného sériového automobilu s atletickými rysmi. Produkčný model má zmenený tvar predného nárazníka a predné svetlomety nevyužívajú svetelné diódy, ktorými bola štúdia vyzbrojená. Nové a väčšie sú tiež vonkajšie spätné zrkadlá a sériový model bude jazdiť na menších kolesách so zmeneným dizajnom.

Nový päťdverový päťmiestny Insight poháňa ľahšia a kompaktnejšia verzia hybridnej pohonnej jednotky Honda IMA, čo by malo byť spojenie benzínového motora s elektromotorom a bezstupňovou prevodovkou CVT. Keďže batérie by mali byť umiestnené pod podlahou batožinového priestoru, nemala by sa narušiť kompaktnosť a variabilita. Predaj ekologickej Hondy Insight sa má rozbehnúť v priebehu jari budúceho roka.

Predpokladá sa, že globálny ročný predaj modelu Insight dosiahne 200 000 automobilov a že väčšina sa predá na americkom trhu, kde je o ekologické automobily veľký záujem. Insight bude využívať nový interaktívny systém pre znižovanie spotreby paliva Ecological Drive Assist System, ktorý vodičovi pomôže dosiahnuť pri jazde čo najnižšiu spotrebu. Vďaka novému systému vodič získava okamžité informácie o jazde a na ich základe môže znížiť spotrebu paliva i emisie oxidu uhličitého.

Značka Honda sa už dlhé roky venuje vývoju ekologických a úsporných automobilov a medzi prvými ich aj začala uvádzať na trh. Ako prvá uviedla hybridný automobil s benzínovo-elektrickým pohonom v Európe a v Severnej Amerike. Honda FCX je zasa prvým automobilom na svete, ktorý využíva pohon vodíkových palivových článkov. V roku 2007 bola spoločnosť Honda štvrtýkrát po sebe označená Úniou angažovaných vedcov za najekologickejšiu automobilku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.