Honda predstavila prototyp superšport NSX

Štvrtok, 15 august 2013

Na pretekárskom okruhu Mid-Ohio Sports Car Course v americkom Ohiu sa 5. augusta predstavili verejnosti prototyp Hondy NSX. Išlo o ďalší krok na ceste k produkčnému modelu novej generácie superšportovej Hondy s motorom uprostred, ktorej uvedenie je naplánované na rok 2015.

Honda NSX Prototyp
Superšport Honda NSX, nový model japonského výrobcu, príde do výroby v roku 2013

Predstavenie prototypu sa odohralo počas pretekov Honda Indy 200. Na okruhu Mid-Ohio Sports odkrúžil plne funkčný prototyp Honda NSX jeden okruh v dĺžke 2,4 km. Takto Honda demonštrovala pred verejnosťou pokrok dosiahnutý pri vývoji tohto superšportového vozidla a ukázala divákom v hľadisku a fanúšikom rýchlej jazdy a vysokých výkonov dlho očakávaný superšport.

Aby bolo možné skĺbiť dynamické schopnosti superšportu novej generácie s priaznivými ekologickými parametrami, bude nový model NSX poháňaný hybridným systémom Honda Sport Hybrid SH-AWD. Ide o uprostred umiestnený vidlicový šesťvalec s priamym vstrekovaním paliva, ktorý spolupracuje s tromi elektromotormi. Jeden je súčasťou spaľovacieho motora, dva ďalšie poháňajú predné kolesá. Úplne nový výkonný hybridný systém kombinuje pohon všetkých kolies.

Ďalšie podrobnosti o novom pohonnom ústrojenstve Honda zatiaľ neprezradila. Nová NSX by však mohla byť historicky najrýchlejším automobilom značky. Vývoj novej NSX vedú konštruktéri spoločnosti Honda R&D Americas v meste Raymond v americkom štáte Ohio. Vyrábať sa bude v neďalekom meste Marysville, kde automobilka práve stavia nové špičkové výrobné priestory.

Honda NSX Prototyp Honda NSX Prototyp Honda NSX Prototyp
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."