Honda predstavila prototyp superšport NSX

Štvrtok, 15 august 2013

Na pretekárskom okruhu Mid-Ohio Sports Car Course v americkom Ohiu sa 5. augusta predstavili verejnosti prototyp Hondy NSX. Išlo o ďalší krok na ceste k produkčnému modelu novej generácie superšportovej Hondy s motorom uprostred, ktorej uvedenie je naplánované na rok 2015.

Honda NSX Prototyp
Superšport Honda NSX, nový model japonského výrobcu, príde do výroby v roku 2013

Predstavenie prototypu sa odohralo počas pretekov Honda Indy 200. Na okruhu Mid-Ohio Sports odkrúžil plne funkčný prototyp Honda NSX jeden okruh v dĺžke 2,4 km. Takto Honda demonštrovala pred verejnosťou pokrok dosiahnutý pri vývoji tohto superšportového vozidla a ukázala divákom v hľadisku a fanúšikom rýchlej jazdy a vysokých výkonov dlho očakávaný superšport.

Aby bolo možné skĺbiť dynamické schopnosti superšportu novej generácie s priaznivými ekologickými parametrami, bude nový model NSX poháňaný hybridným systémom Honda Sport Hybrid SH-AWD. Ide o uprostred umiestnený vidlicový šesťvalec s priamym vstrekovaním paliva, ktorý spolupracuje s tromi elektromotormi. Jeden je súčasťou spaľovacieho motora, dva ďalšie poháňajú predné kolesá. Úplne nový výkonný hybridný systém kombinuje pohon všetkých kolies.

Ďalšie podrobnosti o novom pohonnom ústrojenstve Honda zatiaľ neprezradila. Nová NSX by však mohla byť historicky najrýchlejším automobilom značky. Vývoj novej NSX vedú konštruktéri spoločnosti Honda R&D Americas v meste Raymond v americkom štáte Ohio. Vyrábať sa bude v neďalekom meste Marysville, kde automobilka práve stavia nové špičkové výrobné priestory.

Honda NSX Prototyp Honda NSX Prototyp Honda NSX Prototyp
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.