Honda predstavila zelený koncept OSM

Utorok, 05 august 2008

Honda predstavila na britskej medzinárodnej automobilovej výstave v Londýne koncept svojho ekologického a pritom športového otvoreného automobilu – model nazvaný OSM. Aj na ňom uplatňuje základné princípy, ktoré japonská automobilka preferuje – elegantný dizajn a zároveň ohľaduplnosť voči životnému prostrediu.

Honda OSM Honda OSM

Dvojsedadlový koncept Open Study Model v expozícii londýnskeho autosalónu dopĺňal športový hybrid CR-Z, ktorého výroba bola už schválená, i ďalší nový model FCX Clarity poháňaný vodíkovými palivovými článkami. Honda s novými modelmi chce demonštrovať, že aj automobily s nízkymi emisiami môžu byť atraktívne. Nie je žiadny dôvod, prečo by vozidlo ohľaduplnejšie k životnému prostrediu nemohlo vyzerať skvele, malo športový charakter a zároveň poskytovalo aj radosť z jazdy.

Vonkajší dizajn je tvorený rovnováhou jemných, zaoblených kriviek a ostrých línií. Zjavný je klinovitý profil karosérie, pričom prednej časti dominujú svetlomety s LED diódami, ktoré sú citlivo včlenené do karosérie vozidla a tiahnu sa od úrovne prednej masky až k hornému okraju blatníkov. Takto riešený exteriér pôsobí efektne.

Honda OSM Honda OSM

Veľmi elegantne až futuristicky je riešený aj interiér konceptu OSM. Palubná doska je rozdelená do niekoľkých častí, pričom najdôležitejšie prístroje ležia priamo v zornom poli vodiča. Ovládacie prvky sú koncentrované do jedného ovládacieho miesta vpravo od vodiča. Kľúčové informácie sú zobrazované na zaoblenej strednej prístrojovej doske, úrovne a čísla sú v žiarivo modrej farbe na čiernom pozadí. To je v súlade s čalúnením vozidla, ktorého sedadlá a obloženie dverí sú potiahnuté novým modrým koženým materiálom s lesklým efektom a iné časti bielou kožou, v harmónii s farbou karosérie.

V strede umiestnená polosekvenčná radiaca páka ovláda prevodovku naladenú tak, aby poskytovala radosť z jazdy, rovnako tak i ovládače radenia umiestnené na oboch stranách volantu. Priamo do radiacej páky je integrované červené tlačidlo zapaľovania Start-stop, ktoré podtrhuje športový imidž automobilu. Automobilka neprezradila, čo koncept poháňa. Mohla by to byť konvenčná jednotka so spaľovacím motorom, ale aj hybridná jednotka so štvorvalcovým benzínovým motorom a elektromotorom.

Hondu OSM navrhovali vo vývojovom centre Hondy v nemeckom Offenbachu, rovnako ako predtým koncept malého hybridného športového vozidla Honda a koncept Accord Tourer. V súčasnosti je model Honda OSM dizajnérskou štúdiou a podľa automobilky sa neráta s jej zaradením do výroby. Špekuluje sa však, že produkcia konceptu OSM je reálnejšia ako sériová výroba konceptu CR-Z, ktorý Honda predstavila v minulom roku v Tokiu.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.