Honda predstavila zelený koncept OSM

Utorok, 05 august 2008

Honda predstavila na britskej medzinárodnej automobilovej výstave v Londýne koncept svojho ekologického a pritom športového otvoreného automobilu – model nazvaný OSM. Aj na ňom uplatňuje základné princípy, ktoré japonská automobilka preferuje – elegantný dizajn a zároveň ohľaduplnosť voči životnému prostrediu.

Honda OSM Honda OSM

Dvojsedadlový koncept Open Study Model v expozícii londýnskeho autosalónu dopĺňal športový hybrid CR-Z, ktorého výroba bola už schválená, i ďalší nový model FCX Clarity poháňaný vodíkovými palivovými článkami. Honda s novými modelmi chce demonštrovať, že aj automobily s nízkymi emisiami môžu byť atraktívne. Nie je žiadny dôvod, prečo by vozidlo ohľaduplnejšie k životnému prostrediu nemohlo vyzerať skvele, malo športový charakter a zároveň poskytovalo aj radosť z jazdy.

Vonkajší dizajn je tvorený rovnováhou jemných, zaoblených kriviek a ostrých línií. Zjavný je klinovitý profil karosérie, pričom prednej časti dominujú svetlomety s LED diódami, ktoré sú citlivo včlenené do karosérie vozidla a tiahnu sa od úrovne prednej masky až k hornému okraju blatníkov. Takto riešený exteriér pôsobí efektne.

Honda OSM Honda OSM

Veľmi elegantne až futuristicky je riešený aj interiér konceptu OSM. Palubná doska je rozdelená do niekoľkých častí, pričom najdôležitejšie prístroje ležia priamo v zornom poli vodiča. Ovládacie prvky sú koncentrované do jedného ovládacieho miesta vpravo od vodiča. Kľúčové informácie sú zobrazované na zaoblenej strednej prístrojovej doske, úrovne a čísla sú v žiarivo modrej farbe na čiernom pozadí. To je v súlade s čalúnením vozidla, ktorého sedadlá a obloženie dverí sú potiahnuté novým modrým koženým materiálom s lesklým efektom a iné časti bielou kožou, v harmónii s farbou karosérie.

V strede umiestnená polosekvenčná radiaca páka ovláda prevodovku naladenú tak, aby poskytovala radosť z jazdy, rovnako tak i ovládače radenia umiestnené na oboch stranách volantu. Priamo do radiacej páky je integrované červené tlačidlo zapaľovania Start-stop, ktoré podtrhuje športový imidž automobilu. Automobilka neprezradila, čo koncept poháňa. Mohla by to byť konvenčná jednotka so spaľovacím motorom, ale aj hybridná jednotka so štvorvalcovým benzínovým motorom a elektromotorom.

Hondu OSM navrhovali vo vývojovom centre Hondy v nemeckom Offenbachu, rovnako ako predtým koncept malého hybridného športového vozidla Honda a koncept Accord Tourer. V súčasnosti je model Honda OSM dizajnérskou štúdiou a podľa automobilky sa neráta s jej zaradením do výroby. Špekuluje sa však, že produkcia konceptu OSM je reálnejšia ako sériová výroba konceptu CR-Z, ktorý Honda predstavila v minulom roku v Tokiu.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.