Honda predstavila zelený koncept OSM

Utorok, 05 august 2008

Honda predstavila na britskej medzinárodnej automobilovej výstave v Londýne koncept svojho ekologického a pritom športového otvoreného automobilu – model nazvaný OSM. Aj na ňom uplatňuje základné princípy, ktoré japonská automobilka preferuje – elegantný dizajn a zároveň ohľaduplnosť voči životnému prostrediu.

Honda OSM Honda OSM

Dvojsedadlový koncept Open Study Model v expozícii londýnskeho autosalónu dopĺňal športový hybrid CR-Z, ktorého výroba bola už schválená, i ďalší nový model FCX Clarity poháňaný vodíkovými palivovými článkami. Honda s novými modelmi chce demonštrovať, že aj automobily s nízkymi emisiami môžu byť atraktívne. Nie je žiadny dôvod, prečo by vozidlo ohľaduplnejšie k životnému prostrediu nemohlo vyzerať skvele, malo športový charakter a zároveň poskytovalo aj radosť z jazdy.

Vonkajší dizajn je tvorený rovnováhou jemných, zaoblených kriviek a ostrých línií. Zjavný je klinovitý profil karosérie, pričom prednej časti dominujú svetlomety s LED diódami, ktoré sú citlivo včlenené do karosérie vozidla a tiahnu sa od úrovne prednej masky až k hornému okraju blatníkov. Takto riešený exteriér pôsobí efektne.

Honda OSM Honda OSM

Veľmi elegantne až futuristicky je riešený aj interiér konceptu OSM. Palubná doska je rozdelená do niekoľkých častí, pričom najdôležitejšie prístroje ležia priamo v zornom poli vodiča. Ovládacie prvky sú koncentrované do jedného ovládacieho miesta vpravo od vodiča. Kľúčové informácie sú zobrazované na zaoblenej strednej prístrojovej doske, úrovne a čísla sú v žiarivo modrej farbe na čiernom pozadí. To je v súlade s čalúnením vozidla, ktorého sedadlá a obloženie dverí sú potiahnuté novým modrým koženým materiálom s lesklým efektom a iné časti bielou kožou, v harmónii s farbou karosérie.

V strede umiestnená polosekvenčná radiaca páka ovláda prevodovku naladenú tak, aby poskytovala radosť z jazdy, rovnako tak i ovládače radenia umiestnené na oboch stranách volantu. Priamo do radiacej páky je integrované červené tlačidlo zapaľovania Start-stop, ktoré podtrhuje športový imidž automobilu. Automobilka neprezradila, čo koncept poháňa. Mohla by to byť konvenčná jednotka so spaľovacím motorom, ale aj hybridná jednotka so štvorvalcovým benzínovým motorom a elektromotorom.

Hondu OSM navrhovali vo vývojovom centre Hondy v nemeckom Offenbachu, rovnako ako predtým koncept malého hybridného športového vozidla Honda a koncept Accord Tourer. V súčasnosti je model Honda OSM dizajnérskou štúdiou a podľa automobilky sa neráta s jej zaradením do výroby. Špekuluje sa však, že produkcia konceptu OSM je reálnejšia ako sériová výroba konceptu CR-Z, ktorý Honda predstavila v minulom roku v Tokiu.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.