Honda rozširuje Jazz o Hybrid

Utorok, 31 august 2010

Honda Jazz Hybrid bude najdostupnejším hybridom zo všetkých, ktoré súčasný trh ponúka. Po prvý raz sa nový hybridný model Hondy predstaví na autosalóne v Paríži na prelome septembra a októbra. Jazz Hybrid je po modeloch Insight a CR-Z ďalším dôkazom toho, akú pozornosť venuje japonská automobilka "zeleným" hybridným technológiám.

Honda Jazz Hybrid spredu
Nový Hybrid sa od aktuálneho líši novými svetlami, mriežkou chladiča a upravenými nárazníkmi

Najmenšia európska Honda predstavila aktuálny model pred dvoma rokmi. Teraz ho oživuje s hybridnou technológiou, ktorá kombinuje malý spaľovací motor a elektromotor. Hybridná jednotka a riadiaci systém IMA, rovnaké ako u hybridných modelov Insight a CR-Z, sú zárukou overenej spoľahlivosti tejto technológie. Toto riešenie je kombináciou nízkej spotreby a emisií v každodennej prevádzke. Jazz Hybrid bude prvým automobilom v segmente B s hybridným pohonom.

Jazz Hybrid Insight bude poháňať 1,3litrový benzínový motor i-VTEC spojený s prevodovkou CVT, medzi ktorými sa nachádza elektromotor vytvárajúci paralelný hybridný systém. Jazz Hybrid, podobne ako Insight, môže za určitých podmienok pri nízkych a stredných rýchlostiach poháňať len elektromotor.

Vizuálne sa Jazz hybrid líši od aktuálneho modelu novými svetlometmi s modrým lemovaním, čírymi zadnými svetlami, novou mriežkou chladiča, upravenými nárazníkmi a chrómovanou lištou na veku batožinového priestoru. Okrem aktuálnych farieb bude možné nový hybrid získať aj so špeciálnou farbou Lime Green. Interiér nového hybridu ozvláštni po prvý raz kožené čalúnenie.

Honda Jazz Hybrid zozadu
Upravené sú aj zadné nárazníky, nová je chrómovaná lišta na veku batožinového priestoru a model Hondu Jazz Hybrid si bude možné objednať s novou špeciálnou farbou Lime Green

Praktické využitie modelu Jazz Hybrid spočíva vo veľkej miere v jeho výške. Napriek nej si aj Hybrid udrží spotrebu a emisie CO2 na podobnej úrovni ako má model Insight.

Model Jazz Hybrid sa na niektorých európskych trhoch začne ponúkať začiatkom roku 2011. Ceny a úplné špecifikácie oznámi Honda neskôr.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.