Honda skúša nový Civic Type R

Utorok, 19 november 2013

Ani posledná generácia Hondy Civic nebude bez ostrého Type R. Jej maskovaný vzhľad sme už pred časom uverejnili. Teraz automobilka zverejnila odhalený model, ktorý by sa do výroby mal dostať v roku 2015. Pod kapotou nového ostrého Civica by mal byť štvorvalcový dvojliter VTEC Turbo s výkonom 280 koní.

Honda Civic Type R
Honda Civic Type R obohatí aj deviatu generáciu základného modelu tohto hatchbacku

Takýto výkon potrebuje aj množstvo aerodynamických prvkov, ktoré Civic Type R skrášlia aj vzhľadovo, predovšetkým mu však umožnia dokonale rozrážať vzduch a dosahovať skvelé jazdné výkony. Preto novému najrýchlejšiemu civiku nebudú chýbať rozšírené blatníky, prahové nadstavce, difúzor, zadné prítlačné krídlo a veľké 19palcové kolesá. Ani športovo ladený podvozok a brzdy Brembo.

Novú Hondu Type R testoval na nemeckom Nürburgringu aj továrenský jazdec Hondy zo seriálu WTCC Gabriel Tarquini, ktorý sa o nej vyjadril, že jazdnými vlastnosťami i výkonmi na dráhe sa približuje pretekárskemu špeciálu.

Testy nového Civic Type R, ktorý by mal mať premiéru už onedlho na Motor Show v Tokiu, prebiehajú aj na skúšobnej dráhe v Japonsku na dráhe v Tochigi. Rozsiahle testovanie naďalej prebieha aj v Európe.

Honda Civic Type R Honda Civic Type R Honda Civic Type R
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.