Honda skúša nový Civic Type R

Utorok, 19 november 2013

Ani posledná generácia Hondy Civic nebude bez ostrého Type R. Jej maskovaný vzhľad sme už pred časom uverejnili. Teraz automobilka zverejnila odhalený model, ktorý by sa do výroby mal dostať v roku 2015. Pod kapotou nového ostrého Civica by mal byť štvorvalcový dvojliter VTEC Turbo s výkonom 280 koní.

Honda Civic Type R
Honda Civic Type R obohatí aj deviatu generáciu základného modelu tohto hatchbacku

Takýto výkon potrebuje aj množstvo aerodynamických prvkov, ktoré Civic Type R skrášlia aj vzhľadovo, predovšetkým mu však umožnia dokonale rozrážať vzduch a dosahovať skvelé jazdné výkony. Preto novému najrýchlejšiemu civiku nebudú chýbať rozšírené blatníky, prahové nadstavce, difúzor, zadné prítlačné krídlo a veľké 19palcové kolesá. Ani športovo ladený podvozok a brzdy Brembo.

Novú Hondu Type R testoval na nemeckom Nürburgringu aj továrenský jazdec Hondy zo seriálu WTCC Gabriel Tarquini, ktorý sa o nej vyjadril, že jazdnými vlastnosťami i výkonmi na dráhe sa približuje pretekárskemu špeciálu.

Testy nového Civic Type R, ktorý by mal mať premiéru už onedlho na Motor Show v Tokiu, prebiehajú aj na skúšobnej dráhe v Japonsku na dráhe v Tochigi. Rozsiahle testovanie naďalej prebieha aj v Európe.

Honda Civic Type R Honda Civic Type R Honda Civic Type R
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."