Honda skúša nový Civic Type R

Utorok, 19 november 2013

Ani posledná generácia Hondy Civic nebude bez ostrého Type R. Jej maskovaný vzhľad sme už pred časom uverejnili. Teraz automobilka zverejnila odhalený model, ktorý by sa do výroby mal dostať v roku 2015. Pod kapotou nového ostrého Civica by mal byť štvorvalcový dvojliter VTEC Turbo s výkonom 280 koní.

Honda Civic Type R
Honda Civic Type R obohatí aj deviatu generáciu základného modelu tohto hatchbacku

Takýto výkon potrebuje aj množstvo aerodynamických prvkov, ktoré Civic Type R skrášlia aj vzhľadovo, predovšetkým mu však umožnia dokonale rozrážať vzduch a dosahovať skvelé jazdné výkony. Preto novému najrýchlejšiemu civiku nebudú chýbať rozšírené blatníky, prahové nadstavce, difúzor, zadné prítlačné krídlo a veľké 19palcové kolesá. Ani športovo ladený podvozok a brzdy Brembo.

Novú Hondu Type R testoval na nemeckom Nürburgringu aj továrenský jazdec Hondy zo seriálu WTCC Gabriel Tarquini, ktorý sa o nej vyjadril, že jazdnými vlastnosťami i výkonmi na dráhe sa približuje pretekárskemu špeciálu.

Testy nového Civic Type R, ktorý by mal mať premiéru už onedlho na Motor Show v Tokiu, prebiehajú aj na skúšobnej dráhe v Japonsku na dráhe v Tochigi. Rozsiahle testovanie naďalej prebieha aj v Európe.

Honda Civic Type R Honda Civic Type R Honda Civic Type R
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.