Honda v Detroite: koncept malého SUV

Streda, 16 január 2013

Honda predstavila na práve prebiehajúcom autosalóne v Detroite vo svetovej premiére koncept Urban SUV Concept. Ide o malé mestské SUV, ktoré by sa malo stať globálnym celosvetovým modelom.

Honda Urban SUV Concept 1
Malé SUV od Hondy má v týchto dňoch svetovú premiéru na autosalóne v Detroite

Koncept predstavený na najväčšom severoamerickom autosalóne približuje štylistický smer nového malého SUV, ktorý by mal byť na japonský trh uvedený koncom roku 2013. Ráta sa s ním aj pre americký trh, kam by nový model mal doraziť v roku 2014. Následne by model mali uviesť aj v Európe.

Urban Concept je nový prírastok do radu vozidiel vychádzajúcich z novej globálnej kompaktnej platformy značky, na ktorej stoja známe modely Honda Jazz a City. V praxi má Urban SUV konkurovať modelom ako nový Opel Mokka či Nissan Juke. Nový malý crossover by podľa niektorých správ mohol oživiť dávnejšie označenie HR-V – čo však môže byť iba špekulácia.

Koncept sa vyznačuje hladkými a dynamickými líniami a výraznými proporciami. Na oficiálnych fotografiách Hondy je z bočného pohľadu vidieť, ako výrazný profil smerujúci smerom dozadu sa zdvíha k C-stĺpiku k skrytej kľučke zadných dverí ako to má napríklad Nissan Juke.

Malé SUV sa bude predávať na celom svete a na jeho pohon budú slúžiť úsporné motory s priamym vstrekovaním z radu Earth Dreams Technology. Chýbať by nemal ani nový turbodiesel 1,6 i-DTEC (120 k, 300 Nm).

Nový model bude vychádzať z originálneho riešenia značky Honda s nádržou umiestnenou pred zadnou nápravou, ako to má Honda Jazz. Použijú sa tiež známe sedadlá Magic Seats Honda, ktoré vďaka možnostiam nastavenia ponúkajú neobvyklú variabilitu.

Malé SUV sa bude spoločne s modelom Fit/Jazz vyrábať v najnovšej severoamerickej továrni značky Honda neďaleko mexického Celaya.

Honda Urban SUV Concept 1 Honda Urban SUV Concept Honda Urban SUV Concept Honda Urban SUV Concept Honda Urban SUV Concept
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.