Honda v Detroite: koncept malého SUV

Streda, 16 január 2013

Honda predstavila na práve prebiehajúcom autosalóne v Detroite vo svetovej premiére koncept Urban SUV Concept. Ide o malé mestské SUV, ktoré by sa malo stať globálnym celosvetovým modelom.

Honda Urban SUV Concept 1
Malé SUV od Hondy má v týchto dňoch svetovú premiéru na autosalóne v Detroite

Koncept predstavený na najväčšom severoamerickom autosalóne približuje štylistický smer nového malého SUV, ktorý by mal byť na japonský trh uvedený koncom roku 2013. Ráta sa s ním aj pre americký trh, kam by nový model mal doraziť v roku 2014. Následne by model mali uviesť aj v Európe.

Urban Concept je nový prírastok do radu vozidiel vychádzajúcich z novej globálnej kompaktnej platformy značky, na ktorej stoja známe modely Honda Jazz a City. V praxi má Urban SUV konkurovať modelom ako nový Opel Mokka či Nissan Juke. Nový malý crossover by podľa niektorých správ mohol oživiť dávnejšie označenie HR-V – čo však môže byť iba špekulácia.

Koncept sa vyznačuje hladkými a dynamickými líniami a výraznými proporciami. Na oficiálnych fotografiách Hondy je z bočného pohľadu vidieť, ako výrazný profil smerujúci smerom dozadu sa zdvíha k C-stĺpiku k skrytej kľučke zadných dverí ako to má napríklad Nissan Juke.

Malé SUV sa bude predávať na celom svete a na jeho pohon budú slúžiť úsporné motory s priamym vstrekovaním z radu Earth Dreams Technology. Chýbať by nemal ani nový turbodiesel 1,6 i-DTEC (120 k, 300 Nm).

Nový model bude vychádzať z originálneho riešenia značky Honda s nádržou umiestnenou pred zadnou nápravou, ako to má Honda Jazz. Použijú sa tiež známe sedadlá Magic Seats Honda, ktoré vďaka možnostiam nastavenia ponúkajú neobvyklú variabilitu.

Malé SUV sa bude spoločne s modelom Fit/Jazz vyrábať v najnovšej severoamerickej továrni značky Honda neďaleko mexického Celaya.

Honda Urban SUV Concept 1 Honda Urban SUV Concept Honda Urban SUV Concept Honda Urban SUV Concept Honda Urban SUV Concept
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.