Honda v Detroite: koncept malého SUV

Streda, 16 január 2013

Honda predstavila na práve prebiehajúcom autosalóne v Detroite vo svetovej premiére koncept Urban SUV Concept. Ide o malé mestské SUV, ktoré by sa malo stať globálnym celosvetovým modelom.

Honda Urban SUV Concept 1
Malé SUV od Hondy má v týchto dňoch svetovú premiéru na autosalóne v Detroite

Koncept predstavený na najväčšom severoamerickom autosalóne približuje štylistický smer nového malého SUV, ktorý by mal byť na japonský trh uvedený koncom roku 2013. Ráta sa s ním aj pre americký trh, kam by nový model mal doraziť v roku 2014. Následne by model mali uviesť aj v Európe.

Urban Concept je nový prírastok do radu vozidiel vychádzajúcich z novej globálnej kompaktnej platformy značky, na ktorej stoja známe modely Honda Jazz a City. V praxi má Urban SUV konkurovať modelom ako nový Opel Mokka či Nissan Juke. Nový malý crossover by podľa niektorých správ mohol oživiť dávnejšie označenie HR-V – čo však môže byť iba špekulácia.

Koncept sa vyznačuje hladkými a dynamickými líniami a výraznými proporciami. Na oficiálnych fotografiách Hondy je z bočného pohľadu vidieť, ako výrazný profil smerujúci smerom dozadu sa zdvíha k C-stĺpiku k skrytej kľučke zadných dverí ako to má napríklad Nissan Juke.

Malé SUV sa bude predávať na celom svete a na jeho pohon budú slúžiť úsporné motory s priamym vstrekovaním z radu Earth Dreams Technology. Chýbať by nemal ani nový turbodiesel 1,6 i-DTEC (120 k, 300 Nm).

Nový model bude vychádzať z originálneho riešenia značky Honda s nádržou umiestnenou pred zadnou nápravou, ako to má Honda Jazz. Použijú sa tiež známe sedadlá Magic Seats Honda, ktoré vďaka možnostiam nastavenia ponúkajú neobvyklú variabilitu.

Malé SUV sa bude spoločne s modelom Fit/Jazz vyrábať v najnovšej severoamerickej továrni značky Honda neďaleko mexického Celaya.

Honda Urban SUV Concept 1 Honda Urban SUV Concept Honda Urban SUV Concept Honda Urban SUV Concept Honda Urban SUV Concept
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.