Honda: v Ženeve aj CR-Z

Pondelok, 16 február 2009

Medzi výstavnými exponátmi bude v Ženeve vystavený aj koncept hybridného športového automobilu CR-Z, ktorého produkčná verzia rozšíri rady hybridných modelov Honda, v súčasnosti zastúpených modelmi Insight a Civic.

Honda CR-Z
Koncept Honda CR-Z má benzíno-elektrický pohon

Produkčný model Honda CR-Z, ktorý bude vychádzať z tohto športového konceptu s usporiadaním sedadiel 2+2, prinesie po svojom uvedení do predaja úplne nový prístup do segmentu automobilov s hybridným pohonom. K pohonu Hondy CR-Z bude slúžiť hybridná benzíno-elektrická pohonná jednotka.

Popri koncepte CR-Z bude Honda vystavovať v Ženeve aj model FCX Clarity. Ide o prvý sériovo vyrábaný automobil poháňaný palivovými článkami, s ktorým už jazdia prví zákazníci v USA, vrátane filmového producenta Rona Yerxa a herečky Jamie Lee Curtis.

Honda FCX Clarity
Honda FCX Clarity s pohonom palivovými článkami

Kuriozitou expozície značky Honda bude, že neusporiada v priebehu novinárskych dní autosalónu tlačovú konferenciu, ale namiesto toho robot ASIMO priebehu švajčiarskej show predstaví nový Insight médiám a verejnosti.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.