Honda: v Ženeve aj CR-Z

Pondelok, 16 február 2009

Medzi výstavnými exponátmi bude v Ženeve vystavený aj koncept hybridného športového automobilu CR-Z, ktorého produkčná verzia rozšíri rady hybridných modelov Honda, v súčasnosti zastúpených modelmi Insight a Civic.

Honda CR-Z
Koncept Honda CR-Z má benzíno-elektrický pohon

Produkčný model Honda CR-Z, ktorý bude vychádzať z tohto športového konceptu s usporiadaním sedadiel 2+2, prinesie po svojom uvedení do predaja úplne nový prístup do segmentu automobilov s hybridným pohonom. K pohonu Hondy CR-Z bude slúžiť hybridná benzíno-elektrická pohonná jednotka.

Popri koncepte CR-Z bude Honda vystavovať v Ženeve aj model FCX Clarity. Ide o prvý sériovo vyrábaný automobil poháňaný palivovými článkami, s ktorým už jazdia prví zákazníci v USA, vrátane filmového producenta Rona Yerxa a herečky Jamie Lee Curtis.

Honda FCX Clarity
Honda FCX Clarity s pohonom palivovými článkami

Kuriozitou expozície značky Honda bude, že neusporiada v priebehu novinárskych dní autosalónu tlačovú konferenciu, ale namiesto toho robot ASIMO priebehu švajčiarskej show predstaví nový Insight médiám a verejnosti.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.