Honda v Ženeve za nulovými emisiami

Piatok, 18 február 2011

Spoločnosť Honda na autosalón v Ženeve predstaví úplne nový koncept elektromobilu Honda EV Concept a platformu pre plug-in hybridné vozidlo strednej veľkosti.

Honda EV spredu
Svojim vzhľadom sa Honda EV približuje štýlu pripravovaného produkčného elektromobilu

Honda Plug-in Hybrid

Oba koncepty sú súčasťou programu Road to Zero Emissions (Na ceste k nulovým emisiám) automobilky Honda, ktorý zahŕňa súčasnú technológiu hybridných vozidiel, technológiu "plug-in hybridov" a predovšetkým hlavný cieľ Hondy – elektromobily poháňané palivovými článkami, ako je napríklad FCX Clarity. Honda EV Concept i vozidlo na platforme "plug-in hybrid" predstavujú komplexný prístup značky Honda k znižovaniu emisií CO2 prostredníctvom inovatívnych produktov a technológií pre riadenie spotreby a výroby energie.

Svojim vzhľadom sa koncept Honda EV veľmi blíži charakteru a štýlu pripravovaného produkčného elektromobilu, ktorý bude na japonský a americký trh uvedený v roku 2012. Bol skonštruovaný tak, aby spĺňal bežné požiadavky priemerného užívateľa, ktorý denne dochádza do zamestnania. Vozidlo využíva rovnaké priestorové usporiadanie pre 5 cestujúcich ako má známy model Jazz.

Honda EV interiér
Interiér konceptu Honda EV sa len v detailoch odlišuje od interiéru produkčného auta

Dojazd konceptu Honda EV bude na jedno nabitie približne 160 km v mestskom cykle. Možno ho zvýšiť pomocou inovatívneho elektrického pohonného systému s tromi režimami, ktorý vychádza z technológie použitej u športovo-hybridného kupé Honda CR-Z. Okrem elektrického pohonného systému s tromi režimami bude koncept Honda EV vybavený niekoľkými interaktívnymi systémami, ktoré umožnia vodičovi maximalizovať dojazd na každé nabitie.

Honda Plug-in Hybrid

Honda vystaví v Ženeve aj novú platformu pre plug-in hybridný automobil, ktorá predstavuje novú generáciu dvojmotorovej hybridnej technológie. Plug-in hybridná technológia integrovaná do platformy sedana strednej veľkosti bola navrhnutá tak, aby čo najviac vyhovovala každodenným zvyklostiam a umožňovala časté krátke jazdy v plne elektrickom režime a súčasne podľa potreby umožňovala jazdy na dlhé vzdialenosti.

Honda EV motor
Platforma "plug-in hybrid" predstavuje novú generáciu dvojmotorovej hybridnej technológie

Honda s dvoma motormi pracuje v niektorom z troch režimov, medzi ktorými môže plynule prechádzať: pohon len elektromotorom, pohon elektromotorom spoločne s benzínovým motorom, alebo len pohon benzínovým motorom. Pre nabíjanie batérií "plug-in hybrid" využíva rekuperačné brzdenie.

FCX Clarity

Model FCX Clarity, ktorý bude vystavený vedľa oboch konceptov, potvrdzuje svoju pozíciu konečného riešenia mobility s nulovými emisiami. Prvý produkčný elektromobil na svete, poháňaný palivovými článkami, sa od roku 2008 ponúka na prenájom v USA a v Japonsku.

Ďalšie ženevské premiéry

V európskej premiére sa v Ženeve predstaví inovovaná Honda Jazz, ktorá znamená návrat automatickej prevodovky CVT do flexibilného hatchbacku triedy B.

Model Jazz Hybrid, ktorého predaj sa na mnohých trhoch začne v marci 2011, je ukážkou toho, akú pozornosť venuje Honda hybridnej technológii kombinujúcej benzínové a elektrické motory.

V Ženeve sa predstaví aj inovovaný model Accord vo verzii sedan a Tourer (kombi). Obe verzie pre rok 2011 prešli radom zmien zameraných predovšetkým na zlepšenie vzhľadu, zníženie emisií, zlepšenie jazdných vlastností a ovládateľnosti.

Honda EV zboku
Na stánku Hondy sa v Ženeve predstaví aj produkčný hybridný model Honda CR-Z

Model Honda Insight pre modelový rok 2011 sa vyznačuje inovovaným interiérom. Vozidlo má okrem iného vylepšené komponenty a charakteristiku zavesenia kolies, zmenenú výbavu a dve nové farby karosérie.

Stánok Hondy v Ženeve skrášli tiež prvé hybridné kupé na svete vybavené šesťstupňovou manuálnou prevodovkou - Honda CR-Z.

V metropole Švajčiarska sa predstaví aj SUV Honda CR-V. Model CR-V je vybavený systémom pre automatické núdzové brzdenie Collision Mitigation Brake System (systém pre zmierňovanie následkov kolízie), ktorý vyvinula spoločnosťou Honda a ktorý získal ocenenie v testoch Euro NCAP.

Honda EV spredu Honda EV interiér Honda EV zozadu Honda EV motor Honda EV motor Honda EV zboku Honda EV spredu
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."