Honda vstupuje do šampionátu WTCC

Pondelok, 06 február 2012

Honda je ďalšou značkou, ktorá sa svojim modelom Civic zúčastní majstrovstiev sveta cestných pretekov automobilov WTCC (World Touring Car Championship).

Honda Civic WTCC
Honda vstupuje s modelom Civic do prestížnych pretekov majstrovstiev sveta WTCC

Projekt zapojenia sa majstrovstiev sveta cestných automobilov bude spoločnosť Honda realizovať v partnerstve s firmami Mugen a J.A.S. Motorsport. Mugen zaistí na zákazku výrobu pretekárskeho motora, ktorý vyvinie firma Honda R&D a spoločne s členmi tímu zaistí jeho servis počas celej sezóny. J.A.S. Motorsport vyvinie zasa pretekársky automobil vychádzajúci z novej päťdverovej Hondy Civic, ktorá sa vyrába v závode Honda v britskom Swindone.

Pohonnou jednotkou bude 1,6litrový preplňovaný benzínový štvorvalec s priamym vstrekovaním paliva vyvinutý v súlade s predpismi FIA Super 2000.

Honda vstúpi do WTCC už v tejto sezóne radom skúšobných pretekov. Po prvý raz v Japonsku 21. október tohto roku na okruhu Honda v Suzuke, ďalšie preteky potom absolvuje v Číne a Macau. Od sezóny 2013 nastúpi do všetkých pretekov šampionátu s tímom tvoreným dvoma autami v réžii firmy J.A.S. Motorsport.

Motoristický šport bol vždy dôležitou súčasťou DNA značky Honda. Na konci 50. rokov minulého storočia Honda sa po prvýkrát zúčastnila pretekov Isle of Man TT a od 60. rokov sa zúčastňovala pretekov formuly 1. FIA WTCC predstavuje ďalšiu kapitolu Hondy v motoristickom športe.

"Rozhodli sme sa vstúpiť do šampionátu WTCC s európskou verziou Hondy Civic. Pre tento projekt vyvinieme úplne nový motor a všetci sa na túto novú výzvu veľmi tešíme," zdôvodnil rozhodnutie Hondy jej generálny riaditeľ Takanobu Ito.

Honda Civic WTCC Honda Civic WTCC
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.