Honda vstupuje do šampionátu WTCC

Pondelok, 06 február 2012

Honda je ďalšou značkou, ktorá sa svojim modelom Civic zúčastní majstrovstiev sveta cestných pretekov automobilov WTCC (World Touring Car Championship).

Honda Civic WTCC
Honda vstupuje s modelom Civic do prestížnych pretekov majstrovstiev sveta WTCC

Projekt zapojenia sa majstrovstiev sveta cestných automobilov bude spoločnosť Honda realizovať v partnerstve s firmami Mugen a J.A.S. Motorsport. Mugen zaistí na zákazku výrobu pretekárskeho motora, ktorý vyvinie firma Honda R&D a spoločne s členmi tímu zaistí jeho servis počas celej sezóny. J.A.S. Motorsport vyvinie zasa pretekársky automobil vychádzajúci z novej päťdverovej Hondy Civic, ktorá sa vyrába v závode Honda v britskom Swindone.

Pohonnou jednotkou bude 1,6litrový preplňovaný benzínový štvorvalec s priamym vstrekovaním paliva vyvinutý v súlade s predpismi FIA Super 2000.

Honda vstúpi do WTCC už v tejto sezóne radom skúšobných pretekov. Po prvý raz v Japonsku 21. október tohto roku na okruhu Honda v Suzuke, ďalšie preteky potom absolvuje v Číne a Macau. Od sezóny 2013 nastúpi do všetkých pretekov šampionátu s tímom tvoreným dvoma autami v réžii firmy J.A.S. Motorsport.

Motoristický šport bol vždy dôležitou súčasťou DNA značky Honda. Na konci 50. rokov minulého storočia Honda sa po prvýkrát zúčastnila pretekov Isle of Man TT a od 60. rokov sa zúčastňovala pretekov formuly 1. FIA WTCC predstavuje ďalšiu kapitolu Hondy v motoristickom športe.

"Rozhodli sme sa vstúpiť do šampionátu WTCC s európskou verziou Hondy Civic. Pre tento projekt vyvinieme úplne nový motor a všetci sa na túto novú výzvu veľmi tešíme," zdôvodnil rozhodnutie Hondy jej generálny riaditeľ Takanobu Ito.

Honda Civic WTCC Honda Civic WTCC
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.