Hybridné Suzuki: premiéra v New Yorku

Piatok, 29 apríl 2011

Sedan strednej triedy Suzuki Kizashi s hybridným pohonom EcoCharge bude mať až o štvrtinu nižšiu spotrebu oproti klasickému, výlučne benzínovému pohonu, pričom si zachová rovnakú dynamiku jazdy.

Suzuki Kizashi
Hybridné Suzuki Kizashi bude mať oproti klasickému až o 25 % nižšiu spotrebu

Koncept Suzuki Kizashi EcoCharge sa v premiére predstavil na tohtoročnom aprílovom autosalóne v americkom New Yorku. Poháňa ho benzínový radový štvorvalec so zdvihovým objemom 1998 cm³, má výkon 144 koní a najvyšší krútiaci moment 173 Nm. Jeho výkon sa spája s moderným elektromotorom s výkonom 15 kW, takže celkový výkon sústavy je 165 koní.

Elektromotor pri rekuperácii počas brzdenia funguje ako generátor. Napojený je na lithium-ionovú batériu s napätím 115 voltov. Vozidlo má 6stupňovú automatickú prevodovku a systém stop/start, ktorá vypína motor počas státia a odpája prísun paliva pri spomaľovaní. Kizashi EcoCharge je vybavený pneumatikami s nízkym valivým odporom.

Hybridný Kizashi dostal biely perleťový lak s jemne modrým odleskom. Oproti modelu Kizashi Sport, ktorý sa už dodáva aj na Slovensko napriek tomu, že prioritne bol vyvinutý pre americký trh, má Kizashi EcoCharge navyše okrem iného LED hmlové svetlomety integrované do prednej masky. Interiér Kizashi EcoCharge využíva moderné materiály, ktoré majú ekologické spracovanie.

Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.