Hyundai Genesis Coupé po modernizácii

Štvrtok, 17 november 2011

Hyundai predstavil na domácej pôde v Kórei modernizovaný Genesis Coupe. Má športovejší dizajn a výkonnejšie motory. Mimo územia Kórejskej republiky predstavia nový Genesis na autosalóne v Los Angeles od 18. do 27. novembra tohto roku.

Hyundai Genesis Coupe
Druhá generácia Genesisu s modernizovaným vzhľadom a silnejšími motormi je na svete

Na modernizáciu siahol výrobca po štyroch rokoch od uvedenia na kórejský trh. V Amerike sa však začal predávať až v roku 2009, v Európe až tento rok. Model sa po facelifte do severnej Ameriky začne dodávať v budúcom roku, v Európe pravdepodobne ešte neskôr.

Modernizovaný Genesis Coupe je modifikovanou verziou prvého športového kupé značky Hyundai s pohonom zadných kolies. Má výrazne športovejší vzhľad, poskytuje lepšie jazdné výkony a vyššiu dynamiku. Športovejší je aj vnútrajšok modernizovaného kupé Genesis.

Modernizovaný Genesis má na karosérii zmeny, aké majú modely i40, i30, Veloster alebo aj nová Elantra. Nový je napríklad predný nárazník, hlavné svetlomety s LED pásom na denné svietenie i rozmerná maska chladiča. Inak tvarovaná je aj kapota motora. Väčších zmien sa dočkal aj dizajn interiéru, ovládacie prvky a použili sa aj nové materiály.

Podstatnejšie zmeny nastali pod kapotou motora. Novinkou je preplňovaný štvorvalec 2,0 TCI s výkonom 275 koní a vyšší výkon má aj doterajší atmosféricky plnený vidlicový šesťvalec s objemom 3,8 litra, teraz s označením GDI. Znamená to, že dostal systém priameho vstrekovanie benzínu, čím sa výrazne zvýšil jeho výkon a účinnosť. Dosahuje výkon 350 koní a maximálny krútiaci moment 400 Nm. Oproti pôvodnému motoru V6 3.8 MPi sa výkon zvýšil o 47 koní a maximálny krútiaci moment o 39 Nm.

Hyundai Genesis Coupe
V Amerike sa modernizovaný Genesis začne predávať budúci rok. Kedy v Európe?

Menší preplňovaný benzínový štvorvalec 2,0 TCI dostal väčší chladič komprimovaného vzduchu, čím sa zvýšila objemová účinnosť prepĺňania. Nový dvojprúdový turbokompresor twin-scroll zlepšuje výkonovú charakteristiku motora a prispieva aj k zvýšeniu životnosti. Oproti predchodcovi má modifikovaný motor 2,0 TCI zvýšený výkon o 65 koní na 275 koní. Maximálny krútiaci moment motora vzrástol o 78 Nm na 373 Nm.

Výkonnejšie motory sa spájajú s 8-stupňovou automatickou prevodovkou, ktorá zvyšuje jazdný komfort a zlepšuje dynamické vlastnosti modelu Genesis Coupe.

Na zvýšenie emocionálnych kvalít je motor V6 3.8 GDI vybavený osobitným zvukovým generátorom, ktorý modifikuje zvuky vydávané nasávacou sústavou motora tak, aby mal šesťvalec fascinujúci športový zvuk.

Hyundai Genesis Coupe Hyundai Genesis Coupe Hyundai Genesis Coupe Hyundai Genesis Coupe Hyundai Genesis Coupe
Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.