Hyundai HND-9: zo štúdie nový Genesis?

Piatok, 29 marec 2013

Hyundai zverejnil prvé kresby štúdie luxusného športového kupé HND-9. Je deviatou štúdiou pripravenou vo Výskumnom a vývojovom centre Hyundai Motor Group v meste Namyang. Štúdia nového kupé, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou nahradí súčasné kupé Genesis, má premiéru práve dnes na začínajúcom sa domácom autosalóne v Soule.

Hyundai HND-9
Bude zo štúdie Hyundai HND-9 nové športové kupé, ktoré nahradí doterajší Genesis?

Koncepcia karosérie s dramaticky dlhou kapotou a veľkým rázvorom kolies predstavuje elegantné prémiové klasické športové kupé. Štúdia HND-9 má značne futuristický vzhľad. Obsahuje prvky ako dohora výklopné dvere kabíny, línie špirálového profilu nadväzujúce na predné reflektory, strieborný lak karosérie, dva páry koncoviek výfuku a jedinečný tvar predných svetlometov i zadných skupinových svetiel.

Športové kupé HND-9 má klasické usporiadanie pohonu – vpredu preplňovaný motor V6 s priamym vstrekovaním paliva s objemom 3,3 litra a výkonom 370 koní, ktorý poháňa zadné kolesá prostredníctvom 8stupňovej automatickej prevodovky. Uhladené línie karosérie sa tiahnu od predných svetlometov až po veko batožinového priestoru, pričom objemné teleso karosérie a nápadne široká šesťuholníková maska chladiča zvýrazňujú výkonný potenciál štúdie.

Hyundai HND-9
Štúdia Hyundai HND-9 má motor uložený vpredu. Poháňať bude kolesá zadnej nápravy.

Podrobnejšie informácie o štúdii, ktorú Hyundai predstavuje ako luxusné športové kupé novej generácie, sa dozvieme po autosalóne v juhokórejskom Soule.

Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.