Hyundai i30 kombi: dlhšia karoséria, väčší kufor

Piatok, 24 február 2012

Do modelového radu i30 pridáva Hyundai k už známemu päťdverovému hatchbacku aj nové kombi. K základnému modelu tak pribudne ďalší s dlhšou karosériou, veľkým vnútorným priestorom, väčším kufrom a elegantným interiérom. Predstavu o tom, ako bude vyzerať nám poskytujú prvé oficiálne snímky, ktoré automobilka uvoľnila krátko pred premiérou na autosalóne v Ženeve.

Hyundai i30 wagon
Kombi Hyundai i30 druhej generácie bude mať premiéru na autosalóne v Ženeve

Kombi i30 je druhý člen rodiny druhej generácie Hyundai v nižšej strednej triede. Po päťdverovom hatchbacku rozširuje kórejský výrobca svoju ponuku o väčší a priestrannejší model. Aj kombi, podobne ako hatchback, sa bude vyrábať v Nošoviciach v Českej republike a aj táto väčšia verzia i30 bola navrhnutá a skonštruovaná v Európe pre Európu, ako o tom s pýchou hovoria samotní Kórejci.

Elegantné kombi využíva rovnaké motory a podvozok ako päťdverový hatchback i30 novej generácie, no má dlhšiu karosériu, ktorá umožnila výrazne zväčšiť objem batožinového priestoru bez negatívneho ovplyvnenia dynamického dizajnu.

Kombi má so 4485 mm o 185 mm väčšiu dĺžku ako päťdverový súrodenec, vďaka čomu patrí k najpriestrannejším automobilom v segmente nižšej strednej triedy. Oproti kombi i30 predchádzajúcej generácie je nový model o 10 mm dlhší.

Od základného hatchbacku má kombi výrazne väčší batožinový priestor so základným objemom 528 litrov (hatchback 378 litrov) – čo predstavuje najlepšiu hodnotu v triede, ktorý možno zvýšiť až na 1642 litrov.

Kombi i30 novej generácie sa bude dodávať s rovnakými motormi ako základný päťdverový model s troma benzínovými a troma naftovými, s výkonovým rozpätím od 66 kW (90 k) do 99 kW (135 k). Najvýkonnejší benzínový motor je vybavený priamym vstrekovaním paliva GDI, všetky motory sa štandardne kombinujú so 6tupňovými prevodovkami.

Hyundai očakáva, že nové kombi i30 osloví najmä tých zákazníkov, ktorí hľadajú praktický a variabilný automobil s atraktívnym vzhľadom, predovšetkým však rodiny.

Hyundai i30 wagon Hyundai i30 wagon Hyundai i30 wagon
Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.