Hyundai i30: spustili výrobu nového modelu

Štvrtok, 19 január 2012

V českých Nošoviciach v pondelok slávnostne spustili sériovú výrobu novej generácie modelu Hyundai i30. Okrem novej i30 tu vyrábajú aj modely i30 CW, ix20 a ix35. Výroba nového modelu i30 zaberie 30 % výrobnej kapacity, čo znamená, že ročne tu vyrobia približne 100 000 vozidiel tohto modelu.

Hyundai i30 nový
Premiéru mal nový Hyundai i30 vo Frankfurte v septembri minulého roku, teraz sa rozbieha v českých Nošoviciach jeho výroba.

V uplynulom roku vyrobili v Nošoviciach viac ako 251 000 osobných automobilov. Predchodca nového i30 sa tu vyrábal od roku 2008 a jeho výroba sa skončila koncom decembra minulého roku. Model i30 bol prvým Hyundaiom, ktorý sa v českom závode začal vyrábať.

Hyundai i30 druhej generácie sa bude dodávať s tromi zážihovými a tromi vznetovými motormi s výkonmi v rozmedzí od 66 kW/90 k do 99 kW/135 k. Prevodovky môžu byť u všetkých motorizácií manuálne šesťstupňové, pri benzínových aj dieselových motoroch s objemom 1,6 litra to môže byť aj šesťstupňová automatická prevodovka.

Hyundai i30 má cieľ ponúknuť aj zákazníkom v segmente nižšej strednej triedy prvky, ktoré sú typické pre vyššie segmenty. Napríklad xenónové hlavné svetlá s adaptívnym systémom AFLS, štýlové LED linky pre denné svietenie; elektricky ovládané zrkadlá s osvetlením dverí a priestoru pred nimi, kľučky dverí so vstavaným osvetlením.

Ďalšími prvkami komfortnej výbavy je panoramatická elektricky ovládaná trojdielna sklenená strecha, prístrojová doska typu TFT s vysokým jasom a rozlíšením, riadenie "flex STEER" s variabilnou tuhosťou Normal, Comfort a Sport, navigácia so sedempalcovou dotykovou obrazovkou a obrazom zadnej parkovacej kamery pri cúvaní, štartovanie tlačidlom na prístrojovom paneli a elektrická parkovacia brzda s ovládaním na centrálnej konzole.

Svojimi rozmermi sa nový i30 príliš nelíši od modelu predchádzajúcej generácie.

Dlhý je 4300 mm (+ 20 mm), šírku má 1780 mm (+ 5 mm), výšku 1470 mm (- 10 mm) a rázvor náprav 2650 mm zostal nezmenený. Batožinový priestor má základný objem 378 litrov, po sklopení zadných sedadiel 1316 litrov (s rovnou podlahou).

Prezident českej divízie spoločnosti Hyundai Kim Jun-ha sa pri slávnostnom začatí výroby nového Hyundai i30 vyjadril: "Náš Hyundai i30 novej generácie je skvelým produktom pre tvrdý konkurenčný boj na európskom automobilovom trhu. Je to moderné, krásne a kvalitné auto, ktoré dá zákazníkom za ich peniaze mimoriadne vysokú hodnotu."

Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.