Hyundai i30: spustili výrobu nového modelu

Štvrtok, 19 január 2012

V českých Nošoviciach v pondelok slávnostne spustili sériovú výrobu novej generácie modelu Hyundai i30. Okrem novej i30 tu vyrábajú aj modely i30 CW, ix20 a ix35. Výroba nového modelu i30 zaberie 30 % výrobnej kapacity, čo znamená, že ročne tu vyrobia približne 100 000 vozidiel tohto modelu.

Hyundai i30 nový
Premiéru mal nový Hyundai i30 vo Frankfurte v septembri minulého roku, teraz sa rozbieha v českých Nošoviciach jeho výroba.

V uplynulom roku vyrobili v Nošoviciach viac ako 251 000 osobných automobilov. Predchodca nového i30 sa tu vyrábal od roku 2008 a jeho výroba sa skončila koncom decembra minulého roku. Model i30 bol prvým Hyundaiom, ktorý sa v českom závode začal vyrábať.

Hyundai i30 druhej generácie sa bude dodávať s tromi zážihovými a tromi vznetovými motormi s výkonmi v rozmedzí od 66 kW/90 k do 99 kW/135 k. Prevodovky môžu byť u všetkých motorizácií manuálne šesťstupňové, pri benzínových aj dieselových motoroch s objemom 1,6 litra to môže byť aj šesťstupňová automatická prevodovka.

Hyundai i30 má cieľ ponúknuť aj zákazníkom v segmente nižšej strednej triedy prvky, ktoré sú typické pre vyššie segmenty. Napríklad xenónové hlavné svetlá s adaptívnym systémom AFLS, štýlové LED linky pre denné svietenie; elektricky ovládané zrkadlá s osvetlením dverí a priestoru pred nimi, kľučky dverí so vstavaným osvetlením.

Ďalšími prvkami komfortnej výbavy je panoramatická elektricky ovládaná trojdielna sklenená strecha, prístrojová doska typu TFT s vysokým jasom a rozlíšením, riadenie "flex STEER" s variabilnou tuhosťou Normal, Comfort a Sport, navigácia so sedempalcovou dotykovou obrazovkou a obrazom zadnej parkovacej kamery pri cúvaní, štartovanie tlačidlom na prístrojovom paneli a elektrická parkovacia brzda s ovládaním na centrálnej konzole.

Svojimi rozmermi sa nový i30 príliš nelíši od modelu predchádzajúcej generácie.

Dlhý je 4300 mm (+ 20 mm), šírku má 1780 mm (+ 5 mm), výšku 1470 mm (- 10 mm) a rázvor náprav 2650 mm zostal nezmenený. Batožinový priestor má základný objem 378 litrov, po sklopení zadných sedadiel 1316 litrov (s rovnou podlahou).

Prezident českej divízie spoločnosti Hyundai Kim Jun-ha sa pri slávnostnom začatí výroby nového Hyundai i30 vyjadril: "Náš Hyundai i30 novej generácie je skvelým produktom pre tvrdý konkurenčný boj na európskom automobilovom trhu. Je to moderné, krásne a kvalitné auto, ktoré dá zákazníkom za ich peniaze mimoriadne vysokú hodnotu."

Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.