Hyundai i30: spustili výrobu nového modelu

Štvrtok, 19 január 2012

V českých Nošoviciach v pondelok slávnostne spustili sériovú výrobu novej generácie modelu Hyundai i30. Okrem novej i30 tu vyrábajú aj modely i30 CW, ix20 a ix35. Výroba nového modelu i30 zaberie 30 % výrobnej kapacity, čo znamená, že ročne tu vyrobia približne 100 000 vozidiel tohto modelu.

Hyundai i30 nový
Premiéru mal nový Hyundai i30 vo Frankfurte v septembri minulého roku, teraz sa rozbieha v českých Nošoviciach jeho výroba.

V uplynulom roku vyrobili v Nošoviciach viac ako 251 000 osobných automobilov. Predchodca nového i30 sa tu vyrábal od roku 2008 a jeho výroba sa skončila koncom decembra minulého roku. Model i30 bol prvým Hyundaiom, ktorý sa v českom závode začal vyrábať.

Hyundai i30 druhej generácie sa bude dodávať s tromi zážihovými a tromi vznetovými motormi s výkonmi v rozmedzí od 66 kW/90 k do 99 kW/135 k. Prevodovky môžu byť u všetkých motorizácií manuálne šesťstupňové, pri benzínových aj dieselových motoroch s objemom 1,6 litra to môže byť aj šesťstupňová automatická prevodovka.

Hyundai i30 má cieľ ponúknuť aj zákazníkom v segmente nižšej strednej triedy prvky, ktoré sú typické pre vyššie segmenty. Napríklad xenónové hlavné svetlá s adaptívnym systémom AFLS, štýlové LED linky pre denné svietenie; elektricky ovládané zrkadlá s osvetlením dverí a priestoru pred nimi, kľučky dverí so vstavaným osvetlením.

Ďalšími prvkami komfortnej výbavy je panoramatická elektricky ovládaná trojdielna sklenená strecha, prístrojová doska typu TFT s vysokým jasom a rozlíšením, riadenie "flex STEER" s variabilnou tuhosťou Normal, Comfort a Sport, navigácia so sedempalcovou dotykovou obrazovkou a obrazom zadnej parkovacej kamery pri cúvaní, štartovanie tlačidlom na prístrojovom paneli a elektrická parkovacia brzda s ovládaním na centrálnej konzole.

Svojimi rozmermi sa nový i30 príliš nelíši od modelu predchádzajúcej generácie.

Dlhý je 4300 mm (+ 20 mm), šírku má 1780 mm (+ 5 mm), výšku 1470 mm (- 10 mm) a rázvor náprav 2650 mm zostal nezmenený. Batožinový priestor má základný objem 378 litrov, po sklopení zadných sedadiel 1316 litrov (s rovnou podlahou).

Prezident českej divízie spoločnosti Hyundai Kim Jun-ha sa pri slávnostnom začatí výroby nového Hyundai i30 vyjadril: "Náš Hyundai i30 novej generácie je skvelým produktom pre tvrdý konkurenčný boj na európskom automobilovom trhu. Je to moderné, krásne a kvalitné auto, ktoré dá zákazníkom za ich peniaze mimoriadne vysokú hodnotu."

Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.