Hyundai i40 sedan

Nedeľa, 22 máj 2011

Hyundai i40 kombi mal svoju slovenskú výstavnú premiéru v apríli na autosalóne v Bratislave. Teraz na nedávno skončenom autosalóne v Barcelone mal svoju svetovú premiéru nový sedan i40. V Barcelone najmä preto, že sedany sú v Španielsku veľmi populárne a tvoria až 40 percent predajov.

Hyundai i40 sedan
Prvá snímka limuzíny i40, ktorú Hyundai zverejnil pred svetovou premiérou v Barcelone

Premiéra nasledovala, netradične, po svetovej premiére kombi i40, ktorá sa konala na ženevskom autosalóne v marci tohto roku. Limuzína Hyundai i40 bude najnovším modelom predstaveným pod novým sloganom značky – "Nové myslenie. Nové možnosti."

Hyundai i40 sedan nesie v sebe najnovší evolučný stupeň jedinečných výrazových prostriedkov dizajnu "fluidic sculpture", ktoré Hyundai začal uplatňovať na svojich modeloch v roku 2009 a môžeme ho vidieť na modeloch ix35 a ix20.

Limuzína i40 ďalej umocňuje európsku identitu modelového programu kórejského výrobcu. Aj sedan podobne ako skôr uvedené kombi navrhli a skonštruovali v európskom výskumnom a vývojovom centre značky Hyundai v nemeckom Rüsselsheime. Svojim vzhľadom nová trojpriestorová limuzína pripomína skôr kupé ako klasický sedan.

Limuzína Hyundai i40 vyniká nielen atraktívnym dizajnom, ale aj vysokou mierou priestorového komfortu vďaka veľkému rázvoru 277 centimetrov. Má jeden z najväčších vnútorných priestorov v strednej triede. Veď napríklad výška stropu nad predným sedadlom je 1025 mm, vnútorná šírka vpredu v oblasti ramien 1455 mm a priestor na nohy 1170 mm.

Sedan i40 zdieľa rovnakú techniku ako skôr predstavené kombi. Pohon budú obstarávať dva benzínové a dva dieselové agregáty. Základom by mal byť benzínový štvorvalec s objemom 1,6 litra s priamym vstrekovaním paliva a úctyhodným výkonom 140 koní. Výkonnejšou verziou dvojliter s výkonom 177 koní. Naftové jednotky by mali mať objem 1,7 litra a verzie výkonov 115 a 136 koní.

Do predaja by nový sedan Hyundai i40 mal prísť na prelome rokov 2011 a 2012.

Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.