Hyundai Intrado: Štúdia na palivové články

Štvrtok, 19 december 2013

Dva a pol mesiaca pred autosalónom v Ženeve sa dozvedáme od juhokórejskej automobilky prvé informácie o štúdii, ktorú tu predstaví pod menom Intrado. Štúdiou chce Hyundai demonštrovať svoj príspevok k inováciám v automobilovom priemysle a naznačuje smer jej budúceho vývoja.

Hyundai Intrado
Intrado je pokračovaním vývoja a overovania pohonu s vodíkovými palivovými článkami

Koncepčné Intrado je ďalšou štúdiou automobilky Hyundai (po sedane Genesis novej generácie), ktorá využíva nový dizajnový jazyk Fluidic Sculpture 2.0. Jej ľahká štruktúra využíva najmodernejšie materiály, novú konštrukciu a pohon vodíkovými palivovými článkami. Štúdiu navrhli a vytvorili v európskom výskumnom a vývojovom centre Hyundai Motor v nemeckom Rüsselsheime a je deviatym konceptom Hyundaia navrhnutým v Európe.

Meno štúdie Intrado je odvodené od označenia spodnej zaklenutej časti krídla lietadla, ktorá vytvára aerodynamický vztlak a umožňuje let. Aj niektoré technické aspekty štúdie Intrado sú inšpirované leteckým priemyslom. Napríklad využívanie vyspelých materiálov, eliminácia zbytočných hmôt, zameranosť konštrukcie výlučne na účel a pohonné ústrojenstvo s vysokou účinnosťou.

Karoséria štúdie Intrado je vyrobená z kombinácie moderných materiálov, ktoré sú pospájané s využitím revolučnej techniky a ktorá má potenciál zmeniť spôsob konštrukcie automobilov v budúcnosti. Štúdia využíva elektrický pohon na vodíkové palivové článkov novej generácie, ktoré sú ľahšie a menšie ako tie, ktoré používa súčasný systém poháňajúci aktuálny sériovo vyrábaný Hyundai ix35 Fuel Cell.

Crossover ix 35 Fuel Cell poháňa elektromotor s výkonom 100 kW (136 k), s ktorým vie vyvinúť najvyššiu rýchlosť 160 km/h a dokáže prejsť 594 km. Toľko vydrží vodík, ktorý je vo dvoch palivových nádržiach umiestnených v priestore zadnej nápravy. Majú kapacitu 5,6 kilogramu a ich naplnenie zaberie len niekoľko minút.

Hyundai Intrado podľa prezidenta a CDO Hyundai Motor Group Petra Schreyera zviditeľňuje budúcnosť motorizmu založenú na účinnosti a slobode, ktoré sú spojené s lietaním. Povedal, že verí na silu mobility, ktorá vytvára emocionálne a fyzické väzby a s týmto automobilom pomôže opäť nájsť radosť z objavovania.

Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.