Hyundai i-oniq: elektrický hatchback

Piatok, 02 marec 2012

Hyundai zverejnil prvú fotografiu novej štúdie i-oniq, ktorá prezentuje novú technológiu a dizajn, čím naznačuje smerovanie značky v budúcnosti. Ide o doteraz najpôsobivejšiu demonštráciu filozofie zvanej Nové myslenie. Premiéru bude mať i–oniq na ženevskom autosalóne už začiatkom budúceho týždňa.

Hyundai i-oniq
Hyundai i-oniq prezentuje vo forme štúdie najbližšiu budúcnosť kórejskej značky

Štúdia i-oniq je hatchback s elektrickým pohonom, vybavený pomocným benzínovým motorom poháňajúcim generátor na predĺženie dojazdu. Svojim pohonným ústrojenstvom, predĺženým dojazdom a dizajnom prezentuje smer, ktorým sa Hyundai mieni v budúcnosti uberať. Štúdia i-oniq zhmotňuje najnovšie idey dizajnérov a konštruktérov automobilky Hyundai.

Hyundai i-oniq s dĺžkou 4,4 metra má štvormiestnu kabínu s kokpitom výrazne orientovaným na vodiča. Obsahuje rôzne prvky špičkovej techniky a najmodernejšie multimediálne prístroje osobnej spotrebnej elektroniky. Spolujazdci majú k dispozícii priestor koncipovaný ako komfortná lóža, ktorý je obklopený tvarovanými povrchmi inšpirovanými hudobnými nástrojmi. To vytvára pozitívny kontrast k športovo ladenému pracovisku vodiča.

Dizajnéri značky Hyundai vytvorili estetický a funkčný tvar karosérie s dynamickými proporciami. Dizajn štúdie i-oniq kombinuje jemné línie a atletické povrchy, čím vytvára športový vzhľad s kvalitami Premium. Viditeľné sú v exteriéri aj v interiéri vozidla. Prvky ako sklenená strecha kabíny a hlavné reflektory vytvorené kompletne z LED diód demonštrujú moderné technológie.

Štúdiu i-oiq poháňa elektromotor s výkonom 80 kW/109 k napájaný z lítiovo-iónovej batérie. S čisto elektrickým pohonom má štúdia dojazd 120 km úplne bez lokálnych emisií. Po vyčerpaní energie z batérie účinný

Benzínový trojvalec s objemom 1,0 litra predlžuje dojazd tým, že prostredníctvom generátora dodáva elektrickú energiu trakčnému elektromotoru. Tým sa celkový dojazd predĺži na 700 km, pričom kombinované emisie CO2 počas jazdy v predĺženom režime dosahujú iba 45 g/km.

Štúdia Hyundai i-oniq bude odhalená počas tlačovej konferencie značky Hyundai na ženevskom autosalóne, ktorá sa uskutoční 6. marca 2012 o 09:45 hod.

Autor: janGold
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."