Hyundai ix35 FCEV: vodíkové SUV

Nedeľa, 24 jún 2012

Vodíkové SUV Hyundai ix35 FCEV sa zúčastnili na ekologickej rallye cez Švédsko a Nórsko. Klimatické a terénne podmienky Zero Rally preverili spôsobilosť modelu ix35 FCEV v reálnych podmienkach. Hyundai ix35 FCEV vystačí s jednou vodíkovou nádržou na 525 km.

Hyundai ix35 FCEV Zero Rally
Hyundai ix35 FCEV na vodíkový pohon preveroval svoje schopnosti na reálnej súťaži

Hyundai preveril na rallye vo Švédsku a Nórsku spôsobilosť tretej generácie automobilu poháňaného palivovým článkom pre reálne prevádzkové podmienky nasadením prototypu ix35 FCEV v ekologickej Zero Rally.

Vozidlo riadené tímom vodičov zloženým zo zástupcov značky Hyundai a novinárov, úspešne absolvovalo trasu súťaže pravidelnosti dlhú 314 kilometrov a umiestnilo sa ako štvrté v triede s vodíkovým pohonom. Porazilo pritom viaceré sériovo vyrábané elektromobily, ale aj vozidlá typu plug-in hybrid a automobily poháňané biopalivami.

"Hyundai skúma rozličné spôsoby alternatívneho pohonu, pričom v stredobode pozornosti značky je výskum a vývoj automobilov poháňaných palivovými článkami na vodík. Úspešná účasť na Zero Rally je ďalším potvrdením kvalít modelu Hyundai ix35 FCEV a všeobecnej spôsobilosti vodíkového palivového článku v reálnych podmienkach ako alternatívy k pohonu spaľovacím motorom," povedal viceprezident európskej divízie spoločnosti Hyundai Allan Rushforth.

Prototyp ix35 FCEV konštrukčne vychádza z kompaktného SUV Hyundai ix35, ktorý bol navrhnutý, skonštruovaný a vyrobený v Európe. Tretia generácia vodíkového prototypu Hyundai ix35 používa označenie FCEV, čo znamená Fuel Cell Electric Vehicle.

Dve tlakové nádrže na vodík s celkovou kapacitou 5,64 kg sú zabudované v podlahe a vystačia modelu ix35 FCEV na 525 kilometrov. Počas jazdy vypúšťa do okolia ako odpadový produkt pohonu iba vodu. Hyundai ix35 FCEV je vybavený palivovým článkom s výkonom 100 kW, ktorý sa prenáša na elektromotor a umožňuje dosiahnuť maximálnu rýchlosť 160 km/h.

Zero Rally je každoročná súťaž pre ekologické automobily bez emisií alebo s nízkymi emisiami. Tento ročník bol štvrtým v poradí. Trať bola dlhá 314 kilometrov, viedla po tzv. Zelenej diaľnici (Green Highway) – najdlhšej "čistej" diaľnici na svete a spája atlantické pobrežie v Nórsku (mesto Trondheim) s pobrežím baltického mora vo Švédsku (mesto Sundsvall). Na Zelenej diaľnici sú inštalované nabíjacie stanice pre elektromobily a čerpacie stanice pre rozličné ekologické palivá – bioplyn, bionaftu a palivo E85 na báze bioetanolu.

Hyundai ix35 FCEV Zero Rally Hyundai ix35 FCEV Zero Rally
Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
Lexus-NX
Lexus doteraz predal viac ako jeden a pol milióna luxusných hybridov, ale v jeho ponuke nebol s plug-in hybridnou technológiou (PHEV). To sa má už onedlho zmeniť. Mohol by vzniknúť na báze Lexusu NX, prípadne novej Toyoty RAV4. Podľa generálneho riaditeľa austrálskej divízie Lexusu Scotta Thompsona má Lexus pripravenú dobrú informácií o modeli PHEV. Prvý plug-in hybrid so značkou Lexus by mohol prísť okolo roku 2021 a mohol by ním byť Lexus NX. Tento model ako SUV strednej veľkosti uviedla japonská značka v roku 2014. Auto je do istej miery spríbuznené s Toyotou RAV4 predchádzajúcej generácie. Podoba spočíva v rozmeroch a podobnom dizajne, ako aj systéme pohonu. Nový Lexus NX bude pravdepodobne profitovať z osvedčenej architektúry TNGA podobnej ako má nová Toyota RAV4. To otvorí cestu, aby sa plug-in hybridný systém dostal aj pod kapotu nového NX.
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.