Hyundai Kona: Najmenšie kórejské SUV

Sobota, 08 apríl 2017

Kórejská automobilka Hyundai je pripravená predstaviť ďalšie SUV, resp. subkompaktný crossover. Chce ním konkurovať modelom ako Renault Captur, Nissan Juke či Toyota C-HR.

Hyundai Kona
Hyundai novinku Kona, malé štýlové SUV, má predstaviť v najbližších dňoch v New Yorku

Hyundai svoje nové subkompaktné SUV pomenoval Kona. Ide o úplne nový model segmentu B a bude štvrtým členom športovo úžitkovej rodiny značky v Európe a pridá sa k modelom Tucson, Santa Fe a Grand Santa Fe. Automobilka o ňom hovorí ako o modei s progresívnym dizajnom, ktorý reflektuje životný štýl moderných zákazníkov.

Pomenovanie Kona pochádza z mena časti hlavného havajského ostrova. Nový najmenší model SUV kórejského výrobcu doplní portfóĺio výrobcu o dôležitý a doteraz chýbajúci subkompaktný crossover. Novinka Kona tak vyplní chýbajúce miesto v modelovom rade SUV.

Aby Hyundai svoj zámer o chystanom modeli aj fakticky podložil, zverejňuje fotografiu na ktorej je detail agresívne štylizovaného úzkeho svetlometu. O aute nič viac. Už táto snímka však sľubuje, že nový model bude mať veľmi atraktívny a príťažlivý dizajn. V tlačovej správe Hyundai okrem inovatívneho dizajnu vyzdvihuje najpriestrannejšiu kabínu a vysoko hodnotí jazdné vlastnosti novinky, ktoré majú byť najlepšie v triede.

Pre Hyundai je model Kona dôležitý krok na ceste k dosiahnutiu cieľa stať sa vedúcou ázijskou automobilovou značkou v Európe. Predpokladá sa, že nový model Kona by mal Hyundai predstaviť na blížiacom sa autosalóne v New Yorku.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.