Hyundai Kona: Najmenšie kórejské SUV

Sobota, 08 apríl 2017

Kórejská automobilka Hyundai je pripravená predstaviť ďalšie SUV, resp. subkompaktný crossover. Chce ním konkurovať modelom ako Renault Captur, Nissan Juke či Toyota C-HR.

Hyundai Kona
Hyundai novinku Kona, malé štýlové SUV, má predstaviť v najbližších dňoch v New Yorku

Hyundai svoje nové subkompaktné SUV pomenoval Kona. Ide o úplne nový model segmentu B a bude štvrtým členom športovo úžitkovej rodiny značky v Európe a pridá sa k modelom Tucson, Santa Fe a Grand Santa Fe. Automobilka o ňom hovorí ako o modei s progresívnym dizajnom, ktorý reflektuje životný štýl moderných zákazníkov.

Pomenovanie Kona pochádza z mena časti hlavného havajského ostrova. Nový najmenší model SUV kórejského výrobcu doplní portfóĺio výrobcu o dôležitý a doteraz chýbajúci subkompaktný crossover. Novinka Kona tak vyplní chýbajúce miesto v modelovom rade SUV.

Aby Hyundai svoj zámer o chystanom modeli aj fakticky podložil, zverejňuje fotografiu na ktorej je detail agresívne štylizovaného úzkeho svetlometu. O aute nič viac. Už táto snímka však sľubuje, že nový model bude mať veľmi atraktívny a príťažlivý dizajn. V tlačovej správe Hyundai okrem inovatívneho dizajnu vyzdvihuje najpriestrannejšiu kabínu a vysoko hodnotí jazdné vlastnosti novinky, ktoré majú byť najlepšie v triede.

Pre Hyundai je model Kona dôležitý krok na ceste k dosiahnutiu cieľa stať sa vedúcou ázijskou automobilovou značkou v Európe. Predpokladá sa, že nový model Kona by mal Hyundai predstaviť na blížiacom sa autosalóne v New Yorku.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.