Hyundai má novú Sonatu Hybrid

Piatok, 02 august 2019

Nový Hyundai Sonata Hybrid prichádza s exkluzívnym dizajnom a vylepšenými dynamickými prvkami. Hybridný model nielenže zvýrazňuje vzhľad a dojem ekologického vozidla, ale upúta aj jemne vyladenou aerodynamikou.

1-Hyundai-Sonata-Hybrid

Hyundai Sonata Hybrid rozširuje portfólio ekologických modelov značky

Nový hybrid automobilky Hyundai so staronovým názvom Sonata sa predstavuje novým dizajnom s kaskádovitou maskou a novým zadným spojlerom. Má v streche zabudovaný solárny systém a tak zvyšuje vzdialenosť dojazdu a zabraňuje vybitiu batérie. Navyše v Sonate Hybrid sa po prvý raz použila technológia ASC (ActiveShiftControl), ktorá skracuje čas radenia automatickej prevodovky a znižuje spotrebu paliva

Solárny strešný systém debutuje práve v modeli Sonata Hybrid. Nabíja batériu a predlžuje vzdialenosť dojazdu a zabraňuje vybitiu batérie. Solárny strešný systém so 6 hodinami denného nabíjania zvýši dojazdovú vzdialenosť vozidla až o 1300 km ročne.

Hyundai ako prvý automobilový výrobca na svete používa technológiu ASC na zlepšenie dynamického zážitku z jazdy a úspory paliva vozidla. Systém aplikuje nový riadiaci logický softvér na hybridnú riadiacu jednotku, ktorá potom riadi elektromotor tak, aby sa vyrovnali otáčky motora a prevodovky. Skracuje tak čas radenia prevodovky o 30 %, vďaka čomu nielen zlepšuje zrýchlenie hybridného vozidla a úsporu paliva, ale aj životnosť prevodovky.

Nová Sonata Hybrid, dlhá 4900 mm, široká 1860 mm a vysoká 1445 mm,má vo svojich útrobách motor Smartstream G2,0 GDi HEV a šesťstupňovú hybridnú prevodovku. Motor má výkon 112 kW/152k a elektromotor 38 kW/51k. Kombinovaný výkon systému je 143 kW/195k. Sonatu chváli aj kombinovaná spotreba paliva, ktorá je pod hranicou 5 l/100 km.

2-Hyundai-Sonata-Hybrid

Sonata Hybrid pomocou solárneho strešného systému zvyšuje dĺžku dojazdu

Z výbavy modelu Sonata Hybrid spomeňme systémom Forward Collision Avoidance Assist, ktorý detekuje chodcov. Upozorňuje vodičov na núdzové situácie a v prípade potreby samostatne brzdí.

Sonata podporuje tiež funkciu Digital Key prostredníctvom špeciálnej aplikácie pre smartfóny. Digitálny kľúč môže prostredníctvom smartfónu na diaľku ovládať vybrané systémy vozidla. Pomocou Bluetooth môžu používatelia uzamknúť a odomknúť vozidlo a aktivovať alarm či naštartovať motor.

Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.