Hyundai predstaví vo Frankfurte nový i10

Pondelok, 02 september 2013

Hyundai už budúci týždeň predstaví na autosalóne vo Frankfurte novú generáciu svojho najmenšieho modelu pre európsky trh. Nový model i10 prichádzajúca päť rokov po začatí predaja svojho predchodcu, oproti ktorému zaznamenal výrazný pokrok.

Hyundai i10
Hyundai i10 bude mať svetovú premiéru už o týždeň na autosalóne vo Frankfurte

Nový Hyundai i10 má vlastnosti a prvky vybavenia bežné iba pri automobiloch vyšších segmentov. Veľkorysé vybavenie, priestranná karoséria a vysoká funkčnosť v kombinácii so sofistikovaným dizajnom, zvýšeným jazdným komfortom a tichou kabínou vytvárajú novú úroveň aj pre nový Hyundai i10.

Nový Hyundai i10 bude mať k dispozícii jvyššiu úroveň komfortu a bezpečnosti s mnohými prvkami, ktoré zvyčajne možno nájsť v automobiloch vyššej triedy. Pribudnú mu aj prvky vybavenia na želanie, napríklad automatická klimatizácia, elektricky vyhrievaný kožený volant alebo tempomat s obmedzovačom rýchlosti.

Bohaté bude aj štandardné bezpečnostné vybavenie, ktorému nebude chýbať elektronický stabilizačný systém ESC a bočné závesové airbagy vpredu.

Hyundai i10 novej generácie je skonštruovaný na novej platforme s rázvorom dlhším o 5 mm. Oproti predchodcovi je väčší na dĺžku o 80 mm, širší je o 65 mm a nižší o 50 mm. Má mať najväčší priestor pre nohy a objem batožinového priestoru v triede, ktorého základný objem je 252 litrov – je väčší o vyše 10 %.

Podvozok modelu i10 novej generácie bol vyladený tak, aby poskytoval lepšiu jazdnú dynamiku a nižšiu úroveň hluku a vibrácií, približujúcu sa k štandardu automobilov vyššieho segmentu B.

Nový Hyundai i10 sa bude ponúkať v päťdverovej verzii, hovorí sa však aj o trojdverovom vyhotovení. O pohonných jednotkách pre nový model Hyundai nehovorí, pod kapotou by sa však mal objaviť už nový trojvalec TCi s objemom 1,0 litra s výkonom 106 koní. 

Sériová výroba modelu i10 novej generácie sa rozbehne v septembri v závode Hyundai v meste Ízmit v Turecku. Ročná kapacita tohto závodu, v ktorom sa doteraz vyrábal väčší model Hyundai i20, je po investíciách do infraštruktúry v regióne v úhrnnej výške 475 miliónov € rozšírená na 200.000 automobilov ročne. Po začatí predaja modelu i10 novej generácie sa bude až 90 % automobilov Hyundai predávaných v Európe vyrábať v tomto regióne.

Hyundai i10 Hyundai i10 Hyundai i10
Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.