Hyundai predstavuje i30 druhej generácie

Streda, 07 september 2011

Hyundai zverejnil prvú fotografiu novej generácie modelu i30 pred jeho svetovou premiérou, ktorá bude už o týždeň na frankfurtskom autosalóne. Aj tentoraz ide o automobil s karosériou typu hatchback nižšej strednej triedy. Druhá generácie modelu i30 prichádza po štyroch rokoch od uvedenia pôvodného modelu, ktorý sa vyrába v českých Nošoviciach.

Hyundai i30
Hyundai i30 novej generácie uplatnil na vonkajšom vzhľade naplno fluidný dizajn

Prvý model značky Hyundai s písmenom "i" zaviedol nové označovanie a zároveň odštartoval novú éru značky Hyundai v Európe. Hyundai i30 prvej generácie bol prvým modelom kórejskej značky navrhnutým a skonštruovaným v Európe. Tiež prvým modelom značky Hyundai vyrobeným v Českej republike a prvým modelom značky, ktorý získal najvyššie ohodnotenie piatimi hviezdičkami v teste Euro NCAP.

Na trh uviedli i30 v júli 2007 a hneď od začiatku sa veľmi dobre predával. Jeho predaj kulminoval v roku 2010 s počtom 115 tisíc predaných kusov, čo je najvyšší ročný predaj modelu Hyundai v Európe. Od uvedenia na trh do konca júna tohto roka sa v Európe predalo vyše 350 tisíc exemplárov i30.

Nová generácia modelu i30, navrhnutá a skonštruovaná v technickom a vývojovom centre Hyundai Motor Europe v Rüsselsheime pod vedení jeho šéfa Thomasa Bürkleho prináša ďalšiu evolúciu jedinečných výrazových prostriedkov fluidného dizajnu. Túto dizajnovú líniu naznačovala už prvá generácia i30, naplno sa však prejavila teraz pri novom modeli, ktorý má mnoho spoločného s väčším i40.

Nový i30 sa dá jasne identifikovať vďaka typickej tvári automobilov Hyundai s charakteristickou šesťuholníkovou maskou chladiča a dizajnom predných reflektorov s dennými svetlami z LED, ktoré pripomínajú šperky. Svetlá majú hranatý tvar s mäkko zapracovanými priehlbinami, čo vozidlu dodáva výraznú osobnosť a nádych luxusu.

Hyundai i30
Nový i30 vsádza v interiéri na veľký priestor, štíhlejšiu stredovú konzolu a pohodlie

"V bočnom profile novej generácie modelu i30 vynikajú výrazné charakterové línie, ktoré sa tiahnu cez predné a zadné výrezy blatníkov až po zadné skupinové svetlá. Mäkké nižšie charakterové línie sa zdvíhajú nad prahmi karosérie vytvárajúc hru svetla a tieňa – základný prvok dizajnu fluidic sculpture," – hodnotí dizajn nového modelu šéfdizajnér Thomas Bürkle.

Nový i30 bol navrhnutý tak, aby sa zaradil medzi popredné vozidlá segmentu C a pripojil sa k novému modelu i40 ako symbolu kvality značky Hyundai. Má k tomu prispieť aj komplexná starostlivosť o zákazníkov "Päť rokov záruky a výhod", ktorá bude významným elementom pri diferenciácii novej generácie modelu i30 v silne obsadenej kompaktnej triede.

Päť rokov záruky poskytuje Hyundai bez obmedzenia počtu najazdených kilometrov, k tomu päťročnú cestnú asistenčnú službu a päť rokov zvýhodnených prehliadok technického stavu vozidla.

Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.