Hyundai predstavuje i30 druhej generácie

Streda, 07 september 2011

Hyundai zverejnil prvú fotografiu novej generácie modelu i30 pred jeho svetovou premiérou, ktorá bude už o týždeň na frankfurtskom autosalóne. Aj tentoraz ide o automobil s karosériou typu hatchback nižšej strednej triedy. Druhá generácie modelu i30 prichádza po štyroch rokoch od uvedenia pôvodného modelu, ktorý sa vyrába v českých Nošoviciach.

Hyundai i30
Hyundai i30 novej generácie uplatnil na vonkajšom vzhľade naplno fluidný dizajn

Prvý model značky Hyundai s písmenom "i" zaviedol nové označovanie a zároveň odštartoval novú éru značky Hyundai v Európe. Hyundai i30 prvej generácie bol prvým modelom kórejskej značky navrhnutým a skonštruovaným v Európe. Tiež prvým modelom značky Hyundai vyrobeným v Českej republike a prvým modelom značky, ktorý získal najvyššie ohodnotenie piatimi hviezdičkami v teste Euro NCAP.

Na trh uviedli i30 v júli 2007 a hneď od začiatku sa veľmi dobre predával. Jeho predaj kulminoval v roku 2010 s počtom 115 tisíc predaných kusov, čo je najvyšší ročný predaj modelu Hyundai v Európe. Od uvedenia na trh do konca júna tohto roka sa v Európe predalo vyše 350 tisíc exemplárov i30.

Nová generácia modelu i30, navrhnutá a skonštruovaná v technickom a vývojovom centre Hyundai Motor Europe v Rüsselsheime pod vedení jeho šéfa Thomasa Bürkleho prináša ďalšiu evolúciu jedinečných výrazových prostriedkov fluidného dizajnu. Túto dizajnovú líniu naznačovala už prvá generácia i30, naplno sa však prejavila teraz pri novom modeli, ktorý má mnoho spoločného s väčším i40.

Nový i30 sa dá jasne identifikovať vďaka typickej tvári automobilov Hyundai s charakteristickou šesťuholníkovou maskou chladiča a dizajnom predných reflektorov s dennými svetlami z LED, ktoré pripomínajú šperky. Svetlá majú hranatý tvar s mäkko zapracovanými priehlbinami, čo vozidlu dodáva výraznú osobnosť a nádych luxusu.

Hyundai i30
Nový i30 vsádza v interiéri na veľký priestor, štíhlejšiu stredovú konzolu a pohodlie

"V bočnom profile novej generácie modelu i30 vynikajú výrazné charakterové línie, ktoré sa tiahnu cez predné a zadné výrezy blatníkov až po zadné skupinové svetlá. Mäkké nižšie charakterové línie sa zdvíhajú nad prahmi karosérie vytvárajúc hru svetla a tieňa – základný prvok dizajnu fluidic sculpture," – hodnotí dizajn nového modelu šéfdizajnér Thomas Bürkle.

Nový i30 bol navrhnutý tak, aby sa zaradil medzi popredné vozidlá segmentu C a pripojil sa k novému modelu i40 ako symbolu kvality značky Hyundai. Má k tomu prispieť aj komplexná starostlivosť o zákazníkov "Päť rokov záruky a výhod", ktorá bude významným elementom pri diferenciácii novej generácie modelu i30 v silne obsadenej kompaktnej triede.

Päť rokov záruky poskytuje Hyundai bez obmedzenia počtu najazdených kilometrov, k tomu päťročnú cestnú asistenčnú službu a päť rokov zvýhodnených prehliadok technického stavu vozidla.

Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.