Hyundai predstavuje i30 druhej generácie

Streda, 07 september 2011

Hyundai zverejnil prvú fotografiu novej generácie modelu i30 pred jeho svetovou premiérou, ktorá bude už o týždeň na frankfurtskom autosalóne. Aj tentoraz ide o automobil s karosériou typu hatchback nižšej strednej triedy. Druhá generácie modelu i30 prichádza po štyroch rokoch od uvedenia pôvodného modelu, ktorý sa vyrába v českých Nošoviciach.

Hyundai i30
Hyundai i30 novej generácie uplatnil na vonkajšom vzhľade naplno fluidný dizajn

Prvý model značky Hyundai s písmenom "i" zaviedol nové označovanie a zároveň odštartoval novú éru značky Hyundai v Európe. Hyundai i30 prvej generácie bol prvým modelom kórejskej značky navrhnutým a skonštruovaným v Európe. Tiež prvým modelom značky Hyundai vyrobeným v Českej republike a prvým modelom značky, ktorý získal najvyššie ohodnotenie piatimi hviezdičkami v teste Euro NCAP.

Na trh uviedli i30 v júli 2007 a hneď od začiatku sa veľmi dobre predával. Jeho predaj kulminoval v roku 2010 s počtom 115 tisíc predaných kusov, čo je najvyšší ročný predaj modelu Hyundai v Európe. Od uvedenia na trh do konca júna tohto roka sa v Európe predalo vyše 350 tisíc exemplárov i30.

Nová generácia modelu i30, navrhnutá a skonštruovaná v technickom a vývojovom centre Hyundai Motor Europe v Rüsselsheime pod vedení jeho šéfa Thomasa Bürkleho prináša ďalšiu evolúciu jedinečných výrazových prostriedkov fluidného dizajnu. Túto dizajnovú líniu naznačovala už prvá generácia i30, naplno sa však prejavila teraz pri novom modeli, ktorý má mnoho spoločného s väčším i40.

Nový i30 sa dá jasne identifikovať vďaka typickej tvári automobilov Hyundai s charakteristickou šesťuholníkovou maskou chladiča a dizajnom predných reflektorov s dennými svetlami z LED, ktoré pripomínajú šperky. Svetlá majú hranatý tvar s mäkko zapracovanými priehlbinami, čo vozidlu dodáva výraznú osobnosť a nádych luxusu.

Hyundai i30
Nový i30 vsádza v interiéri na veľký priestor, štíhlejšiu stredovú konzolu a pohodlie

"V bočnom profile novej generácie modelu i30 vynikajú výrazné charakterové línie, ktoré sa tiahnu cez predné a zadné výrezy blatníkov až po zadné skupinové svetlá. Mäkké nižšie charakterové línie sa zdvíhajú nad prahmi karosérie vytvárajúc hru svetla a tieňa – základný prvok dizajnu fluidic sculpture," – hodnotí dizajn nového modelu šéfdizajnér Thomas Bürkle.

Nový i30 bol navrhnutý tak, aby sa zaradil medzi popredné vozidlá segmentu C a pripojil sa k novému modelu i40 ako symbolu kvality značky Hyundai. Má k tomu prispieť aj komplexná starostlivosť o zákazníkov "Päť rokov záruky a výhod", ktorá bude významným elementom pri diferenciácii novej generácie modelu i30 v silne obsadenej kompaktnej triede.

Päť rokov záruky poskytuje Hyundai bez obmedzenia počtu najazdených kilometrov, k tomu päťročnú cestnú asistenčnú službu a päť rokov zvýhodnených prehliadok technického stavu vozidla.

Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.