Hyundai Santa Fe: SUV novej generácie

Utorok, 10 apríl 2012

Hyundai predstavil novú generáciu modelu Santa Fe na autosalóne v New Yorku, kde mal svoju svetovú premiéru. Názov Santa Fe by novému modelu mal zostať, podľa zahraničných zdrojov by však európska verzia mala niesť označenie ix45. To však popiera oficiálna tlačová správa spoločnosti Hyundai.

Hyundai Santa Fe
Nové Santa Fe sa po svojom predstavení v New Yorku pripravuje na európsky štart

Nové SUV strednej triedy má úplne nový dizajn karosérie a interiéru, nové motory so zvýšeným výkonom a zníženou spotrebou, ako aj rozličné nové inteligentné technológie. Santa Fe novej generácie má vycibrené línie, ktoré harmonizujú s výraznými plochami, má maskulínnejší, agresívnejší a expresívnejší vzhľad ako jeho predchodca.

Aj tretia generácia známeho SUV si má zachovať meno Santa Fe, čím nadväzuje na úspešnú tradíciu predchodcov. Z dvoch predchádzajúcich generácií modelu Santa Fe sa od jeho debutu v roku 2000 celosvetovo predalo takmer 2,56 milióna kusov, z toho v Európe vyše 350 tisíc.

Európska verzia modelu Santa Fe novej generácie sa od globálnej verzie líši špecifickým vyladením podvozka, aby vyhovovala vkusu a jazdným zvyklostiam európskych zákazníkov. Modifikácie riadenia, pruženia a bŕzd zvyšujú stabilitu vozidla pri vyšších rýchlostiach.

Ponuku pohonných jednotiek pre Európu tvorí jeden benzínový motor a dva naftové. Benzínovým pre európsky trh bude štvorvalec s objemom 2,4 litra z konštrukčného radu Theta II. Je vybavený priamym vstrekovaním benzínu GDI, dosahuje výkon 193 koní a nízke emisie CO2 197 g/km, vďaka čomu by sa Santa Fe novej generácie mal stať lídrom v segmente.

Menším z dvoch turbodieselov má objem 2,0 litra, výkon 150 koní a maximálny krútiaci moment 382 Nm pri emisiách CO2 155 g/km. Väčší turbodiesel s objemom 2,2 litra má výkon 200 koní a maximálny krútiaci moment 431 Nm. S hodnotou emisií CO2 iba 145 g/km patrí k najčistejším pohonným jednotkám v segmente. Z pokoja na 100 km/h akceleruje s manuálnou prevodovkou a pohonom 2WD za 9,4 sekundy.

Hyundai Santa Fe novej generácie má pri všetkých motoroch štandardne 6stupňovú manuálnu prevodovku, pri niektorých motoroch sa bude dať objednať aj 6stupňová automatická prevodovka.

Rovnako ako na všetky nové modely značky Hyundai v Európe aj na Santa Fe novej generácie sa bude vzťahovať program päť rokov záruky a výhod bez obmedzenia najazdených kilometrov, päťročnú cestnú asistenčnú službu a päť rokov zvýhodnených prehliadok technického stavu vozidla.

"Svieži dizajn karosérie, účinnejšie motory, vyšší komfort a zvýšená kvalita robia z modelu Santa Fe novej generácie veľmi atraktívnu ponuku s vysokou emocionálnou príťažlivosťou," – vraví o novom Santa Fe viceprezident európskeho Hyundaia Allan Rushforth.

V Európe sa Hyundai Santa Fe novej generácie začne predávať na jeseň tohto roku.

Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe
Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.