Hyundai Santa Fe: SUV novej generácie

Utorok, 10 apríl 2012

Hyundai predstavil novú generáciu modelu Santa Fe na autosalóne v New Yorku, kde mal svoju svetovú premiéru. Názov Santa Fe by novému modelu mal zostať, podľa zahraničných zdrojov by však európska verzia mala niesť označenie ix45. To však popiera oficiálna tlačová správa spoločnosti Hyundai.

Hyundai Santa Fe
Nové Santa Fe sa po svojom predstavení v New Yorku pripravuje na európsky štart

Nové SUV strednej triedy má úplne nový dizajn karosérie a interiéru, nové motory so zvýšeným výkonom a zníženou spotrebou, ako aj rozličné nové inteligentné technológie. Santa Fe novej generácie má vycibrené línie, ktoré harmonizujú s výraznými plochami, má maskulínnejší, agresívnejší a expresívnejší vzhľad ako jeho predchodca.

Aj tretia generácia známeho SUV si má zachovať meno Santa Fe, čím nadväzuje na úspešnú tradíciu predchodcov. Z dvoch predchádzajúcich generácií modelu Santa Fe sa od jeho debutu v roku 2000 celosvetovo predalo takmer 2,56 milióna kusov, z toho v Európe vyše 350 tisíc.

Európska verzia modelu Santa Fe novej generácie sa od globálnej verzie líši špecifickým vyladením podvozka, aby vyhovovala vkusu a jazdným zvyklostiam európskych zákazníkov. Modifikácie riadenia, pruženia a bŕzd zvyšujú stabilitu vozidla pri vyšších rýchlostiach.

Ponuku pohonných jednotiek pre Európu tvorí jeden benzínový motor a dva naftové. Benzínovým pre európsky trh bude štvorvalec s objemom 2,4 litra z konštrukčného radu Theta II. Je vybavený priamym vstrekovaním benzínu GDI, dosahuje výkon 193 koní a nízke emisie CO2 197 g/km, vďaka čomu by sa Santa Fe novej generácie mal stať lídrom v segmente.

Menším z dvoch turbodieselov má objem 2,0 litra, výkon 150 koní a maximálny krútiaci moment 382 Nm pri emisiách CO2 155 g/km. Väčší turbodiesel s objemom 2,2 litra má výkon 200 koní a maximálny krútiaci moment 431 Nm. S hodnotou emisií CO2 iba 145 g/km patrí k najčistejším pohonným jednotkám v segmente. Z pokoja na 100 km/h akceleruje s manuálnou prevodovkou a pohonom 2WD za 9,4 sekundy.

Hyundai Santa Fe novej generácie má pri všetkých motoroch štandardne 6stupňovú manuálnu prevodovku, pri niektorých motoroch sa bude dať objednať aj 6stupňová automatická prevodovka.

Rovnako ako na všetky nové modely značky Hyundai v Európe aj na Santa Fe novej generácie sa bude vzťahovať program päť rokov záruky a výhod bez obmedzenia najazdených kilometrov, päťročnú cestnú asistenčnú službu a päť rokov zvýhodnených prehliadok technického stavu vozidla.

"Svieži dizajn karosérie, účinnejšie motory, vyšší komfort a zvýšená kvalita robia z modelu Santa Fe novej generácie veľmi atraktívnu ponuku s vysokou emocionálnou príťažlivosťou," – vraví o novom Santa Fe viceprezident európskeho Hyundaia Allan Rushforth.

V Európe sa Hyundai Santa Fe novej generácie začne predávať na jeseň tohto roku.

Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe
Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."