Hyundai Santa Fe: SUV novej generácie

Utorok, 10 apríl 2012

Hyundai predstavil novú generáciu modelu Santa Fe na autosalóne v New Yorku, kde mal svoju svetovú premiéru. Názov Santa Fe by novému modelu mal zostať, podľa zahraničných zdrojov by však európska verzia mala niesť označenie ix45. To však popiera oficiálna tlačová správa spoločnosti Hyundai.

Hyundai Santa Fe
Nové Santa Fe sa po svojom predstavení v New Yorku pripravuje na európsky štart

Nové SUV strednej triedy má úplne nový dizajn karosérie a interiéru, nové motory so zvýšeným výkonom a zníženou spotrebou, ako aj rozličné nové inteligentné technológie. Santa Fe novej generácie má vycibrené línie, ktoré harmonizujú s výraznými plochami, má maskulínnejší, agresívnejší a expresívnejší vzhľad ako jeho predchodca.

Aj tretia generácia známeho SUV si má zachovať meno Santa Fe, čím nadväzuje na úspešnú tradíciu predchodcov. Z dvoch predchádzajúcich generácií modelu Santa Fe sa od jeho debutu v roku 2000 celosvetovo predalo takmer 2,56 milióna kusov, z toho v Európe vyše 350 tisíc.

Európska verzia modelu Santa Fe novej generácie sa od globálnej verzie líši špecifickým vyladením podvozka, aby vyhovovala vkusu a jazdným zvyklostiam európskych zákazníkov. Modifikácie riadenia, pruženia a bŕzd zvyšujú stabilitu vozidla pri vyšších rýchlostiach.

Ponuku pohonných jednotiek pre Európu tvorí jeden benzínový motor a dva naftové. Benzínovým pre európsky trh bude štvorvalec s objemom 2,4 litra z konštrukčného radu Theta II. Je vybavený priamym vstrekovaním benzínu GDI, dosahuje výkon 193 koní a nízke emisie CO2 197 g/km, vďaka čomu by sa Santa Fe novej generácie mal stať lídrom v segmente.

Menším z dvoch turbodieselov má objem 2,0 litra, výkon 150 koní a maximálny krútiaci moment 382 Nm pri emisiách CO2 155 g/km. Väčší turbodiesel s objemom 2,2 litra má výkon 200 koní a maximálny krútiaci moment 431 Nm. S hodnotou emisií CO2 iba 145 g/km patrí k najčistejším pohonným jednotkám v segmente. Z pokoja na 100 km/h akceleruje s manuálnou prevodovkou a pohonom 2WD za 9,4 sekundy.

Hyundai Santa Fe novej generácie má pri všetkých motoroch štandardne 6stupňovú manuálnu prevodovku, pri niektorých motoroch sa bude dať objednať aj 6stupňová automatická prevodovka.

Rovnako ako na všetky nové modely značky Hyundai v Európe aj na Santa Fe novej generácie sa bude vzťahovať program päť rokov záruky a výhod bez obmedzenia najazdených kilometrov, päťročnú cestnú asistenčnú službu a päť rokov zvýhodnených prehliadok technického stavu vozidla.

"Svieži dizajn karosérie, účinnejšie motory, vyšší komfort a zvýšená kvalita robia z modelu Santa Fe novej generácie veľmi atraktívnu ponuku s vysokou emocionálnou príťažlivosťou," – vraví o novom Santa Fe viceprezident európskeho Hyundaia Allan Rushforth.

V Európe sa Hyundai Santa Fe novej generácie začne predávať na jeseň tohto roku.

Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe
Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5