Hyundai Santa Fe: SUV novej generácie

Utorok, 10 apríl 2012

Hyundai predstavil novú generáciu modelu Santa Fe na autosalóne v New Yorku, kde mal svoju svetovú premiéru. Názov Santa Fe by novému modelu mal zostať, podľa zahraničných zdrojov by však európska verzia mala niesť označenie ix45. To však popiera oficiálna tlačová správa spoločnosti Hyundai.

Hyundai Santa Fe
Nové Santa Fe sa po svojom predstavení v New Yorku pripravuje na európsky štart

Nové SUV strednej triedy má úplne nový dizajn karosérie a interiéru, nové motory so zvýšeným výkonom a zníženou spotrebou, ako aj rozličné nové inteligentné technológie. Santa Fe novej generácie má vycibrené línie, ktoré harmonizujú s výraznými plochami, má maskulínnejší, agresívnejší a expresívnejší vzhľad ako jeho predchodca.

Aj tretia generácia známeho SUV si má zachovať meno Santa Fe, čím nadväzuje na úspešnú tradíciu predchodcov. Z dvoch predchádzajúcich generácií modelu Santa Fe sa od jeho debutu v roku 2000 celosvetovo predalo takmer 2,56 milióna kusov, z toho v Európe vyše 350 tisíc.

Európska verzia modelu Santa Fe novej generácie sa od globálnej verzie líši špecifickým vyladením podvozka, aby vyhovovala vkusu a jazdným zvyklostiam európskych zákazníkov. Modifikácie riadenia, pruženia a bŕzd zvyšujú stabilitu vozidla pri vyšších rýchlostiach.

Ponuku pohonných jednotiek pre Európu tvorí jeden benzínový motor a dva naftové. Benzínovým pre európsky trh bude štvorvalec s objemom 2,4 litra z konštrukčného radu Theta II. Je vybavený priamym vstrekovaním benzínu GDI, dosahuje výkon 193 koní a nízke emisie CO2 197 g/km, vďaka čomu by sa Santa Fe novej generácie mal stať lídrom v segmente.

Menším z dvoch turbodieselov má objem 2,0 litra, výkon 150 koní a maximálny krútiaci moment 382 Nm pri emisiách CO2 155 g/km. Väčší turbodiesel s objemom 2,2 litra má výkon 200 koní a maximálny krútiaci moment 431 Nm. S hodnotou emisií CO2 iba 145 g/km patrí k najčistejším pohonným jednotkám v segmente. Z pokoja na 100 km/h akceleruje s manuálnou prevodovkou a pohonom 2WD za 9,4 sekundy.

Hyundai Santa Fe novej generácie má pri všetkých motoroch štandardne 6stupňovú manuálnu prevodovku, pri niektorých motoroch sa bude dať objednať aj 6stupňová automatická prevodovka.

Rovnako ako na všetky nové modely značky Hyundai v Európe aj na Santa Fe novej generácie sa bude vzťahovať program päť rokov záruky a výhod bez obmedzenia najazdených kilometrov, päťročnú cestnú asistenčnú službu a päť rokov zvýhodnených prehliadok technického stavu vozidla.

"Svieži dizajn karosérie, účinnejšie motory, vyšší komfort a zvýšená kvalita robia z modelu Santa Fe novej generácie veľmi atraktívnu ponuku s vysokou emocionálnou príťažlivosťou," – vraví o novom Santa Fe viceprezident európskeho Hyundaia Allan Rushforth.

V Európe sa Hyundai Santa Fe novej generácie začne predávať na jeseň tohto roku.

Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe
Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.