Hyundai zverejnil ceny nového Santa Fe

Štvrtok, 16 august 2012

Hyundai Santa Fe tretej generácie vstupuje na slovenský trh a importér zverejnil jeho ceny. Nový Santa Fe prichádza po úspešných predchodcoch a má podobné ambície. Aj preto sa kórejský výrobca rozhodol ponechať v Európe pôvodný názov tohto modelu.

Hyundai Santa Fe
Hyundai Santa Fe tretej generácie má nový dizajn karosérie a nový je aj interiér

Nový Santa Fe, zástupca Hyundaia v segmente SUV strednej triedy, má nový dizajn karosérie a nový je aj jeho interiér. Nové motory majú zvýšený výkon a nižšiu spotrebu paliva, ale aj rôzne inteligentné technológie, takže zákazníci dostanú atraktívnejší a sofistikovanejší automobil s akcentom na lifestyle.

Aj pri tretej generácii si Hyundai zachoval pôvodné meno Santa Fe a nadväzuje tak na úspešnú tradíciu predchádzajúcich dvoch generácií. Z nich sa na celom svete predalo takmer 2,56 milióna, z toho v Európe vyše 350 .000. Santa Fe tretej generácie prichádza s dizajnovými výrazovými prostriedkami Fluidic Sculpture. Táto nová koncepcia evokuje dynamické obrazy, ktoré vznikajúce v prírode pred búrkou.

Osobitný dôraz kládol výrobca na jazdný komfort, zníženie hlučnosti a torznú tuhosť karosérie. Nový model je o 150 kg ľahší ako predchodca. Ponuka motorov na Slovensku je zúžená na dva naftové motory. Základným je turbodiesel s objemom 2,0 litra a výkonom 150 koní pri emisiách CO2 159 g/km, čím už dnes spĺňa emisnú normu Euro 6. Aj väčší turbodiesel s objemom 2,2 litra a výkonom 197 koní bol naladený pre vyššiu účinnosť. S hodnotou emisií CO2 iba 147 g/km patrí k najčistejším pohonným jednotkám v segmente.

Hyundai v tlačovej správe o novom Santa Fe tvrdí, že technologickou úrovňou, dizajnovým stvárnením a modernými prvkami výbavy je porovnateľný s konkurenčnými modelmi ako BMW X3, Volvo XC60, AUDI Q5, Honda CR-V alebo Mercedes-Benz GLK.

Ceny nového Santa Fe začínajú od 31 990 eur za verziu 2,0 CRDi 4x4 so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a bohatou výbavou Elegance. Prvé modely Santa Fe sa k predajcom dostanú v najbližších dňoch.

Nové Santa Fe sa bude ponúkať v dvoch výbavách. Základná obsahuje systémy ABS, brzdový systém BAS, ESP a VSM, systém pre rozjazd a zjazd z kopca HAC a DBC, elektronickú parkovaciu brzdu, aktívnu prednú kapotu pre ochranu chodcov, 7 airbagov, inteligentný kľúč so štartovacím tlačidlom, dvojzónovú automatickú klimatizáciu s ionizérom, palubný počítač a prístrojovú dosku Supervision s TFT displejom, integrované rádio s CD a MP3 prehrávačom s ovládaním na volante, USB a AUX koncovkami a iné.

Z voliteľnej výbavy ponúka Santa Fe panoramatickú strechu, systém pre sledovanie jazdných pruhov, tretí rad sedadiel vrátane zadnej klimatizácie a inteligentný poloautomatický parkovací systém.

Tak ako na všetky nové modely značky Hyundai v Európe sa aj na Santa Fe novej generácie bude poskytovať päťročná záruka bez obmedzenia najazdených kilometrov, päťročná cestná asistenčná služba a päť rokov zvýhodnených prehliadok technického stavu vozidla.

Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe
Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.