Hyundai zverejnil prvé snímky nového i30

Streda, 10 august 2016

Hyundai zverejnila prvé snímky modelu i30 novej generácie. Svetovú premiéru bude mať nový i30 tretej generácie 7. septembra, ešte pred parížskym autosalónom, ktorý sa začne koncom septembra tohto roku.

1 Hyundai i30
Šesťuholníková maska chladiča, výraznejší znak v jej hornej časti, šikmé svetlá denného svietenia a nové línie kapoty motora naznačujú podstatné zmeny nového modelu 130

Predchádzajúca druhá generácia hatchbacku i30 sa predstavila v závere roka 2011 a vyrábať sa i30 začal začiatkom roka 2012 v českých Nošoviciach. O necelý polrok na to prišla aj verzia kombi. Vyše štyri roky výroby i30 stačili a Hyundai vsádza teraz na obnovu tohto modelu. Prvé snímky naznačujú ako bude vyzerať jeho nástupca. Nový i30 navrhli, vyvinuli a testovali v Európe. Je hlavným pilierom modelového programu značky Hyundai.

Na zverejnených snímkach modelu i30 novej generácie je vidieť šesťuholníkovú masku chladiča podobnú tej, ktorú dostal po minuloročnom facelifte aj súčasný Hyundai i30. Diódové denné svetlá mal aktuálny model s vodorovne usporiadanými diódami, nový i30 ich má šikmo. Nové a užšie sú aj zadné koncové svetlá a tiež sú zošikmené. Interiér nového modelu má byť priestrannejší, čo by mohlo znamenať, že rázvor náprav aktuálneho modelu 2650 mm by mohol byť dlhší.

"Nový Hyundai i30 je automobil pre každého," povedal prezident a šéfdizajnér Hyundai Motor Group Peter Schreyer. "Pri dizajne i30 novej generácie sme sa nesústredili len na jedného zákazníka, ale na širokú skupinu rozličných ľudí. Jeho dizajn predstavuje evolúciu výrazových prvkov dizajnu spoločnosti Hyundai s prirodzene plynúcimi líniami, vycibrenými povrchmi a modelovaným tvarom karosérie, ktoré spolu vytvárajú nadčasový vzhľad" – dodal Peter Schreyer.

1 Hyundai i30 2 Hyundai i30 3 Hyundai i30
Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.