Ibiza FR: menší ostrý Seat

Utorok, 19 máj 2009

Španielska automobilka Seat, ktorá v rámci koncernu Volkswagen stále pôsobí aj ako výrobca automobilov dostupnej športovej značky, súčasne s najvýkonnejším a najšportovejším modelom Leon Cupra predstavila na práve skončenom autosalóne v Barcelone aj menší výkonný model Ibiza FR. Presviedča o tom motorom 1,4 TSI s dvojitým prepĺňaním s výkonom 150 koní.

Seat Ibiza FR

Vďaka dvojitému prepĺňaniu je nový motor veľmi výkonný a pružný, pričom má výborné hodnoty spotreby paliva a spĺňa prísne emisné normy Euro 5. Motor novej Ibizy FR (Formula Racing) spolupracuje so sedemstupňovou automatickou prevodovkou DSG. Radenie rýchlostí je možné aj ovládacími pádlami pod volantom. Tak ako pri modeli Leon Cupra, aj pri verzii FR je prevodovka opatrená novším a "športovejším" softvérom než aký má model Ibiza 1,6 s prevodovkou DSG, ktorý Seat v tejto konfigurácii tiež ponúka.

Seat Ibiza FR

Významnou novinkou novej Ibizi FR je systém XDS, ktorý spolupracuje so stabilizačným systémom a ktorého úlohou je pribrzďovať koleso, ktoré stráca trakciu. Týmto sa systém XDS približuje vlastnostiam mechanického diferenciálu so zvýšenou svornosťou, pričom je podstatne jednoduchší a lacnejší. Systém XDS zvyšuje jazdný komfort i bezpečnosť Ibizi FR.

Seat Ibiza FR

Nový dizajn prináša športovejší vzhľad exteriéru aj interiéru, má nové nárazníky s agresívnejším vzhľadom a novú mriežku chladiča s chrómovaným orámovaním. Ďalšími prvkami Ibizy FR sú strieborné spätné zrkadlá, 17palcové kolesá i dvojitá koncovka výfuku.

Seat Ibiza FR

Interiér tiež potvrdzuje športový charakter vozidla a má zmenenú grafiku prístrojov, nový volant so zabudovanými ovládačmi radenia či dizajn sedadiel, ktorých tvarovanie korešponduje so športovým vzhľadom. Súčasťou bezpečnostnej a komfortnej výbavy je šesť airbagov, ABS, systém elektronickej stabilizácie, kontrola tlaku v pneumatikách, tempomat, klimatizácia, audio s CD a MP3 prehrávačom a ďalšie.

Kedy nový Seat Ibiza príde do predaja ani ceny výrobca zatiaľ nezverejnil.

Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.