Ibiza FR: menší ostrý Seat

Utorok, 19 máj 2009

Španielska automobilka Seat, ktorá v rámci koncernu Volkswagen stále pôsobí aj ako výrobca automobilov dostupnej športovej značky, súčasne s najvýkonnejším a najšportovejším modelom Leon Cupra predstavila na práve skončenom autosalóne v Barcelone aj menší výkonný model Ibiza FR. Presviedča o tom motorom 1,4 TSI s dvojitým prepĺňaním s výkonom 150 koní.

Seat Ibiza FR

Vďaka dvojitému prepĺňaniu je nový motor veľmi výkonný a pružný, pričom má výborné hodnoty spotreby paliva a spĺňa prísne emisné normy Euro 5. Motor novej Ibizy FR (Formula Racing) spolupracuje so sedemstupňovou automatickou prevodovkou DSG. Radenie rýchlostí je možné aj ovládacími pádlami pod volantom. Tak ako pri modeli Leon Cupra, aj pri verzii FR je prevodovka opatrená novším a "športovejším" softvérom než aký má model Ibiza 1,6 s prevodovkou DSG, ktorý Seat v tejto konfigurácii tiež ponúka.

Seat Ibiza FR

Významnou novinkou novej Ibizi FR je systém XDS, ktorý spolupracuje so stabilizačným systémom a ktorého úlohou je pribrzďovať koleso, ktoré stráca trakciu. Týmto sa systém XDS približuje vlastnostiam mechanického diferenciálu so zvýšenou svornosťou, pričom je podstatne jednoduchší a lacnejší. Systém XDS zvyšuje jazdný komfort i bezpečnosť Ibizi FR.

Seat Ibiza FR

Nový dizajn prináša športovejší vzhľad exteriéru aj interiéru, má nové nárazníky s agresívnejším vzhľadom a novú mriežku chladiča s chrómovaným orámovaním. Ďalšími prvkami Ibizy FR sú strieborné spätné zrkadlá, 17palcové kolesá i dvojitá koncovka výfuku.

Seat Ibiza FR

Interiér tiež potvrdzuje športový charakter vozidla a má zmenenú grafiku prístrojov, nový volant so zabudovanými ovládačmi radenia či dizajn sedadiel, ktorých tvarovanie korešponduje so športovým vzhľadom. Súčasťou bezpečnostnej a komfortnej výbavy je šesť airbagov, ABS, systém elektronickej stabilizácie, kontrola tlaku v pneumatikách, tempomat, klimatizácia, audio s CD a MP3 prehrávačom a ďalšie.

Kedy nový Seat Ibiza príde do predaja ani ceny výrobca zatiaľ nezverejnil.

Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.