Ibiza FR: menší ostrý Seat

Utorok, 19 máj 2009

Španielska automobilka Seat, ktorá v rámci koncernu Volkswagen stále pôsobí aj ako výrobca automobilov dostupnej športovej značky, súčasne s najvýkonnejším a najšportovejším modelom Leon Cupra predstavila na práve skončenom autosalóne v Barcelone aj menší výkonný model Ibiza FR. Presviedča o tom motorom 1,4 TSI s dvojitým prepĺňaním s výkonom 150 koní.

Seat Ibiza FR

Vďaka dvojitému prepĺňaniu je nový motor veľmi výkonný a pružný, pričom má výborné hodnoty spotreby paliva a spĺňa prísne emisné normy Euro 5. Motor novej Ibizy FR (Formula Racing) spolupracuje so sedemstupňovou automatickou prevodovkou DSG. Radenie rýchlostí je možné aj ovládacími pádlami pod volantom. Tak ako pri modeli Leon Cupra, aj pri verzii FR je prevodovka opatrená novším a "športovejším" softvérom než aký má model Ibiza 1,6 s prevodovkou DSG, ktorý Seat v tejto konfigurácii tiež ponúka.

Seat Ibiza FR

Významnou novinkou novej Ibizi FR je systém XDS, ktorý spolupracuje so stabilizačným systémom a ktorého úlohou je pribrzďovať koleso, ktoré stráca trakciu. Týmto sa systém XDS približuje vlastnostiam mechanického diferenciálu so zvýšenou svornosťou, pričom je podstatne jednoduchší a lacnejší. Systém XDS zvyšuje jazdný komfort i bezpečnosť Ibizi FR.

Seat Ibiza FR

Nový dizajn prináša športovejší vzhľad exteriéru aj interiéru, má nové nárazníky s agresívnejším vzhľadom a novú mriežku chladiča s chrómovaným orámovaním. Ďalšími prvkami Ibizy FR sú strieborné spätné zrkadlá, 17palcové kolesá i dvojitá koncovka výfuku.

Seat Ibiza FR

Interiér tiež potvrdzuje športový charakter vozidla a má zmenenú grafiku prístrojov, nový volant so zabudovanými ovládačmi radenia či dizajn sedadiel, ktorých tvarovanie korešponduje so športovým vzhľadom. Súčasťou bezpečnostnej a komfortnej výbavy je šesť airbagov, ABS, systém elektronickej stabilizácie, kontrola tlaku v pneumatikách, tempomat, klimatizácia, audio s CD a MP3 prehrávačom a ďalšie.

Kedy nový Seat Ibiza príde do predaja ani ceny výrobca zatiaľ nezverejnil.

Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.