Ikona Fiat 500 už na Slovensku

Pondelok, 17 december 2007

Keď v lete tohto roku uvádzali v Turíne nový Fiat 500, bolo celé Taliansko na nohách. Teraz sa tento úžasný malý Fiat v modernizovanej podobe vracia aj na Slovensko.

Fiat 500 Fiat 500

Nový Fiat 500 prichádza k nám krátko po tom, ako sa stal európskym autom roka 2008. A keďže už poznáme aj jeho ceny, predaj sa môže začať. Do konca roka by sa ich mohlo predať približne dvadsať, čo je približný počet, ktorým disponuje pre rok 2007 slovenský importér.

Počty pre budúci rok nie sú v tejto chvíli známe a zrejme budú závisieť od záujmu kupujúcich. Preto je tiež možné, že v prípade väčšieho záujmu o ikonu Fiatu nebude možné z kapacitných dôvodov výrobnej linky uspokojiť všetkých záujemcov.

Na slovenskom trhu sa cena za trojdverový miniautomobil dlhý len 355 cm, široký 165 cm a vysoký 149 s rázvorom náprav 230 cm s výbavou Naked začína sumou 309 500 korún. Pod kapotou má štvorvalcový osemventilový motor 1,2 litra s výkonom 69 koní a 5stupňovou prevodovkou. Už v tejto výbave má ABS s elektronickým rozdeľovačom brzdnej sily, airbagy pre vodiča a spolujazdca, posilňovač riadenia, výškovo nastaviteľný volant, spätné vonkajšie zrkadlá s elektrickým nastavovaním, atermické okná, nárazník vo farbe karosérie a iné.

Fiat 500 Fiat 500

Vo výbave POP, v druhom zo štyroch stupňov, si zákazník bude môcť vybrať už spomínaný motor 1,2 l za 339 500 korún, turbodiesel 1,3 16V MultiJet so 75 konskými silami za 399 500 korún a najvýkonnejší benzínový 1,4 16V s výkonom 100 koní tiež za 399 500 korún – tu však už so 6stupňovou prevodovkou. Výbava POP má oproti Naked navyše elektronický stabilizačný systém, sedem airbagov vrátane kolenného pre vodiča, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, elektrické otváranie okien a autorádio s CD a MP3 prehrávačom.

Vrcholnými výbavami sú Lounche a Sport. Dodávajú sa so všetkými tromi už spomínanými pohonnými jednotkami. Ceny sa pohybujú od 399 500 do 459 500 korún. Tá nižšia suma sa platí za verzie so slabšími motormi 1,2 l, vyššia za MultiJet a benzínovú 1,4 s výkonom 100 koní. Verzie Lounche a Sport sú bohatšie o kožený volant s ovládaním autorádia, 15palcové kolesá z ľahkých zliatin, manuálnu klimatizáciu s peľovým filtrom, zadné delené sedadlo, presklenú strechu so slnečnou roletou, parkovací senzor, výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča, hands-free s Bluetooth a ďalšie doplnky.

Fiat 500 Fiat 500

Veľmi široká je aj voliteľná výbava s možnosťami individuálnych volieb. Záujemca o nový Fiat 500 si sám môže nakombinovať viac ako 500 tisíc (slovom päťsto tisíc) variant rôznych úprav! Od najjednoduchších až po luxusné výbavy – to všetko na počítači s multifunkčným navigátorom Blue and Me.

S Fiatom 500 prichádza Fiat aj s konceptom nazvaným Fiat Experience Center – exkluzívnym autosalónom v Apollo Busines Centre na Prievozskej ulici v Bratislave. Je určený výhradne pre nový Fiat 500 a je jediným miestom, kde sa zákazník bude môcť zoznámiť a vyskúšať si kultovú novinku Fiatu.

Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.