Insignia OPC: ostrá sestra Auta roka

Utorok, 12 máj 2009

Výkonovo špičková verzia Auta roka 2009, Insignia OPC, sa v týchto dňoch predstavuje na autosalóne v Barcelone. Jej srdcom je motor vidlicový šesťvalec s objemom 2,8 litra, ktorý najvyšší výkon 325 koní dosahuje pomocou turbodúchadla a zvládne šprint z nuly na stokilometrovú rýchlosť za šesť sekúnd.

Opel Insignia OPC

Konštruktéri z oddelenia Opel Performance Center (odtiaľ OPC) odvodili nový motor z existujúceho doteraz najsilnejšieho motora (293 k) rovnakého objemu. Zvýšenie výkonu dosiahli úpravami motora a prepracovaný bol aj celý výfukový systém. A keďže zvuk je pri takomto motore tiež veľmi dôležitý, zapracovali aj špecialisti na akustiku použitím špeciálneho stredného a zadného tlmiča.

Insignia OPC je k dispozícii so 6- stupňovou manuálnou prevodovkou. Vysoký krútiaci moment 400 Nm zabezpečuje veľkú ťažnú silu aj v nižších otáčkach. S takýmto výkonom Insignia OPC je schopná dosiahnuť najvyššiu rýchlosť 250 km/h (elektronicky obmedzenú) a akcelerácia z 0 na 100 km/h jej trvá šesť sekúnd.

Opel Insignia OPC
Šesťvalcový motor, objem 2,8 litra, výkon 325 koní, akcelerácia na stovku za šesť sekúnd – to sú základné parametre športovo ladenej Insignie OPC

Veľmi dobrý podvozok základného modelu Insignie pre verziu OPC ešte doladili. Svetlá výška v porovnaní s bežnou Insigniou sa znížila o 10 mm (verziou AWD Sport). Novo vyvinutý mechatronický podvozok dostal tiež novú prednú nápravu. Architektúra predných závesov zostala verná koncepcii vzpier McPherson, no konštruktéri vyvinuli špičkovejší systém nazvaný HiPerStrut (high performance strut – vysokovýkonná vzpera). Výhodou je vyšší cit pri riadení, zníženie rušivých vnemov od riadenia z vysokého krútiaceho momentu a zlepšená odozva vozidla na pokyny vodiča pri riadení.

Insignia OPC je vybavená adaptívnym podvozkom FlexRide, ktorý sa prispôsobuje nielen jazdným situáciám a štýlu jazdy, ale tiež voľbe vodiča. Kým v Insignii ponúka systém výber medzi štandardným adaptívnym nastavením, komfortnejším módom a módom športovým, OPC jednoznačne cieli na vodičov preferujúcich športovejšiu jazdu. Vodič OPC si môže vybrať z troch rôznych športových módov: štandardného vysoko komfortného módu, špeciálneho módu Sport a módu OPC pre optimálny výkon.

Opel Insignia OPC
Športové prvky obsahuje aj kokpit – vidieť a cítiť to v celom interiéri Insignie OPC

Po prvý raz je aj v portfóliu OPC štandardom systém Adaptive 4x4 a jeho zadný diferenciál s elektronicky obmedzenou svornosťou (eLSD). Manažment pohonu 4x4 bol prekalibrovaný tak, aby podriadil prenos krútiaceho momentu športovej filozofii OPC. Vzhľadom na vysoký výkon OPC boli výrazne vylepšené aj brzdy. Majú strmene Brembo a na prednej náprave vŕtané disky s priemerom 355 mm. Súčasťou vývoja Insignie OPC boli aj rozsiahle testy na najnáročnejšej pretekárskej trati na svete, na Severnej slučke Nürburgringu, len aby Opel splnil cieľ byť "najlepší medzi najlepšími".

Športový štýl karosérie OPC je inšpiráciou prevzatou zo štúdie GTC a odlišuje sa od slabších verzií Insignie. Iné sú oba nárazníky i koncovky výfuku. OPC má inú prednú časť karosérie s dvoma veľkými vertikálnymi vstupnými otvormi pre vzduch. Pneumatiky s rozmerom 245/40 a 19palcové disky kolies sú štandardom a dávajú vozidlu vzhľad, aký si športovo zameraný automobil zaslúži. Nové 20palcové kované disky s pneumatikami 255/35 sú k dispozícii na prianie zákazníka.

Opel Insignia OPC
Jedinečné sedadlá Rekaro dopĺňajú celkové ladenie športovej Insignie OPC

Dynamika a športový vzhľad exteriéru sa odzrkadľuje aj v kokpite. Vidieť a cítiť ho už po otvorení dverí – od jedinečnej grafiky prístrojov a sedadiel Recaro po športový volant s plochou dolnou časťou a špecifickú hlavicu radiacej páky.

Nový Opel Insignia OPC príde s prvými kusmi na trh už na jeseň tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.