iQ mieri na Slovensko

Piatok, 29 máj 2009

Na Slovensko mieri najmenšia Toyota, model iQ, ktorý sa u nás pôvodne nemal predávať. O dovoze tohto unikátneho automobilu do mesta rozhodlo vedenie českého importéra a jeho slovenského zastúpenia práve v týchto dňoch. Takže už onedlho sa dočkáme premiéry tohto mestského automobilu aj na Slovensku.

Toyota iQ

Model iQ sa po prvý raz objavil vo finálnej podobe na vlaňajšom autosalóne v Paríži. Cieľom konceptu iQ bolo postaviť nový typ vozidla do mesta, ktoré by pri celkovej dĺžke do 3 metrov slúžilo štyrom pasažierom. Dominancia modelu iQ je v priestornosti interiéru – v automobile s dĺžkou len 2985 mm, šírkou 1680 mm a výškou 1500 mm môžu cestovať až štyri osoby, napríklad trojica dospelých s dieťaťom. Tým sa môže pochváliť len málo automobilov. Model iQ ukazuje, ako by malo vyzerať vozidlo do dnešných preplnených miest, to navyše v čase, kedy sa zvýšená pozornosť venuje otázkam životného prostredia a bezpečnosti.

Model iQ s motorom 1,0 VVT-i, ktorý produkuje len 99 g emisií CO2 na kilometer a jeho kombinovaná spotreba len 4,3 l/100 km, je príkladnou ukážkou mestského automobilu. Okrem tohto motora môže mať pod kapotou ďalšie dva – 1,4 D-4D a tiež nový motor 1,33 Dual VVT-i. Aj prevodové ústrojenstvo sa vyvíjalo v súlade s filozofiou pohonu Toyota Optimal Drive, ktorá zaisťuje extrémne nízku spotrebu paliva a hladinu emisií, avšak bez nepriaznivých dopadov na výkon či potešenie z jazdy.

Napriek svojim veľmi kompaktným rozmerom bol model iQ navrhnutý tak, aby cestujúcim zaistil maximálnu úroveň ochrany v prípade nehody. Malý Japonec je štandardne vybavený celým radom prvkov aktívnej aj pasívnej bezpečnosti. Vďaka ním získal podľa nového hodnotenie v nárazových testoch Euro NCAP maximálne päťhviezdičkové ohodnotenie. Pomohla tomu aj špeciálna konštrukcia karosérie vyvinutá podľa princípu viacnásobnej distribúcie zaťaženia.

Toyota iQ

Už v základnej výbave má model iQ systém Toyota VSC+, ktorý slúži na riadenie trakcie a dynamickej stability a až osem airbagov. Okrem toho sa tento malý mestský automobil môže pochváliť aj jedným svetovým prvenstvom, a tým je hlavový airbag v oblasti zadného okna.

Na Slovensku by sa nová Toyota iQ mala začať predávať v júni tohto roku. Ceny importér zatiaľ nezverejnil.

Autor: J. Goldberger
Foto: Toyota
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.