iQ mieri na Slovensko

Piatok, 29 máj 2009

Na Slovensko mieri najmenšia Toyota, model iQ, ktorý sa u nás pôvodne nemal predávať. O dovoze tohto unikátneho automobilu do mesta rozhodlo vedenie českého importéra a jeho slovenského zastúpenia práve v týchto dňoch. Takže už onedlho sa dočkáme premiéry tohto mestského automobilu aj na Slovensku.

Toyota iQ

Model iQ sa po prvý raz objavil vo finálnej podobe na vlaňajšom autosalóne v Paríži. Cieľom konceptu iQ bolo postaviť nový typ vozidla do mesta, ktoré by pri celkovej dĺžke do 3 metrov slúžilo štyrom pasažierom. Dominancia modelu iQ je v priestornosti interiéru – v automobile s dĺžkou len 2985 mm, šírkou 1680 mm a výškou 1500 mm môžu cestovať až štyri osoby, napríklad trojica dospelých s dieťaťom. Tým sa môže pochváliť len málo automobilov. Model iQ ukazuje, ako by malo vyzerať vozidlo do dnešných preplnených miest, to navyše v čase, kedy sa zvýšená pozornosť venuje otázkam životného prostredia a bezpečnosti.

Model iQ s motorom 1,0 VVT-i, ktorý produkuje len 99 g emisií CO2 na kilometer a jeho kombinovaná spotreba len 4,3 l/100 km, je príkladnou ukážkou mestského automobilu. Okrem tohto motora môže mať pod kapotou ďalšie dva – 1,4 D-4D a tiež nový motor 1,33 Dual VVT-i. Aj prevodové ústrojenstvo sa vyvíjalo v súlade s filozofiou pohonu Toyota Optimal Drive, ktorá zaisťuje extrémne nízku spotrebu paliva a hladinu emisií, avšak bez nepriaznivých dopadov na výkon či potešenie z jazdy.

Napriek svojim veľmi kompaktným rozmerom bol model iQ navrhnutý tak, aby cestujúcim zaistil maximálnu úroveň ochrany v prípade nehody. Malý Japonec je štandardne vybavený celým radom prvkov aktívnej aj pasívnej bezpečnosti. Vďaka ním získal podľa nového hodnotenie v nárazových testoch Euro NCAP maximálne päťhviezdičkové ohodnotenie. Pomohla tomu aj špeciálna konštrukcia karosérie vyvinutá podľa princípu viacnásobnej distribúcie zaťaženia.

Toyota iQ

Už v základnej výbave má model iQ systém Toyota VSC+, ktorý slúži na riadenie trakcie a dynamickej stability a až osem airbagov. Okrem toho sa tento malý mestský automobil môže pochváliť aj jedným svetovým prvenstvom, a tým je hlavový airbag v oblasti zadného okna.

Na Slovensku by sa nová Toyota iQ mala začať predávať v júni tohto roku. Ceny importér zatiaľ nezverejnil.

Autor: J. Goldberger
Foto: Toyota
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.