Jaguar C-X16: premiéra vo Frankfurte

Streda, 24 august 2011

Automobilka Jaguar sprístupnila informácie o novom športovom kupé, ktoré bude predobrazom budúceho sériového modelu. Svetovú premiéru bude mať nové kupé 13. septembra na IAA vo Frankfurte. Už podľa prvého nákresu možno predpokladať, že sa už teraz máme na čo tešiť.

Jaguar C-X16
Skica konceptu nového športového kupé C-X16 nadväzuje na tradíciu Jaguara

Opäť to bude Jaguar s dlhým predkom a postupne splývajúcou strechou vzadu, podobne ako má aj súčasné kupé XK alebo už takmer zabudnutý model E-Type. Automobilka udáva, že aj najnovší koncept C-X16 navrhol ten istý tím, ktorý vytvoril predchádzajúce modely Jaguar XJ, XF a XK na čele so šéfdizajnérom Jaguara Ianon Callumom.

Šéf dizajnu Jaguar Ian Callum k novému konceptu poznamenal, že "slávne automobily značky Jaguar boli vždy nádherné, inovatívne a odhodlane hľadeli do budúcnosti. Hotový koncept C-X16 má potenciál dosiahnuť všetky tieto vlastnosti a zároveň si zachovať schopnosť prekvapiť, vyvolať emócie i povzbudiť."

Riaditeľ značky Jaguar Cars Adrian Hallmark poznamenal, že Jaguar si stanovil smelé a ambiciózne plány a koncept C-X16 je ukážkou dizajnu a konštruktérskych schopností, ktoré spoločnosť Jaguar má k dispozícii a ktoré Jaguaru umožnia jeho plány zrealizovať.

Podrobnejšie informácie o koncepte C-X16 zverejní automobilka 7. septembra 2011. Špeciálna predpremiéra sa uskutoční v centre Frankfurtu podvečer 12. septembra.

Autor: J. Goldberger
Foto: Jaguar Design
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.