Jaguar C-X16: premiéra vo Frankfurte

Streda, 24 august 2011

Automobilka Jaguar sprístupnila informácie o novom športovom kupé, ktoré bude predobrazom budúceho sériového modelu. Svetovú premiéru bude mať nové kupé 13. septembra na IAA vo Frankfurte. Už podľa prvého nákresu možno predpokladať, že sa už teraz máme na čo tešiť.

Jaguar C-X16
Skica konceptu nového športového kupé C-X16 nadväzuje na tradíciu Jaguara

Opäť to bude Jaguar s dlhým predkom a postupne splývajúcou strechou vzadu, podobne ako má aj súčasné kupé XK alebo už takmer zabudnutý model E-Type. Automobilka udáva, že aj najnovší koncept C-X16 navrhol ten istý tím, ktorý vytvoril predchádzajúce modely Jaguar XJ, XF a XK na čele so šéfdizajnérom Jaguara Ianon Callumom.

Šéf dizajnu Jaguar Ian Callum k novému konceptu poznamenal, že "slávne automobily značky Jaguar boli vždy nádherné, inovatívne a odhodlane hľadeli do budúcnosti. Hotový koncept C-X16 má potenciál dosiahnuť všetky tieto vlastnosti a zároveň si zachovať schopnosť prekvapiť, vyvolať emócie i povzbudiť."

Riaditeľ značky Jaguar Cars Adrian Hallmark poznamenal, že Jaguar si stanovil smelé a ambiciózne plány a koncept C-X16 je ukážkou dizajnu a konštruktérskych schopností, ktoré spoločnosť Jaguar má k dispozícii a ktoré Jaguaru umožnia jeho plány zrealizovať.

Podrobnejšie informácie o koncepte C-X16 zverejní automobilka 7. septembra 2011. Špeciálna predpremiéra sa uskutoční v centre Frankfurtu podvečer 12. septembra.

Autor: J. Goldberger
Foto: Jaguar Design
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.