Jaguar F-Type sa predstaví v Paríži

Štvrtok, 16 august 2012

Nový dvojmiestny športový automobil Jaguar F-Type sa po prvý raz predstaví koncom septembra na autosalóne v Paríži. To už v podobe určenej pre sériovú výrobu.

Jaguar F-Type
Superšport Jaguar F-Type kabriolet sa predstaví už o pár týždňov na autosalóne v Paríži

Návštevníci športového festivalu rýchlych áut Goodwood Festival of Speed mohli vzhliadnuť nový model F-Type v zamaskovanej podobe už na tomto podujatí v júni tohto roku. Jaguar využil príležitosť otestovať tu svoj nový model na ostro. Model, ktorý vychádza z konceptu C-X16, potom pokračoval v testovaní prototypov na miestach s drsnými klimatickými podmienkami.

Jaguar mal záujem predstaviť svoj nový športiak ešte v tomto roku a tak urobil všetko preto, aby k tejto udalosti mohlo dôjsť už onedlho v Paríži. F-Type sa tu podľa britského výrobcu predstaví vo verzii kabriolet. To by mohlo znamenať, že sa ráta aj nejakou ďalšou verziou, napríklad s kupé.

Uvedenie nového športového Jaguara bude podľa generálneho riadite Jaguar Cars Adriana Hallmarka"vskutku významným dňom v histórii automobilky, pretože predznamenáva návrat spoločnosti na trh športových automobilov – na trh, ktorý značka kedysi pomohla vytvoriť."

Dodáva tiež, že"tak ako to dokázali už jeho športoví predchodcovia, aj model F-Type otvorí nové dimenzie a preukáže jazdné vlastnosti hodné pravého superšportu, a zároveň zviditeľní revolučné konštrukčné technológie Jaguara a špičkový svetový dizajn tejto značky."

Pod kapotou Jaguara F-Type sa objaví jeden z dvoch trojlitrových zážihových vidlicových šesťvalcov vo verziách s výkonom 250 kW/340 k alebo 280 kW/380 k. Vrcholom v ponuke má byť nový agregát odvodený od súčasného 5,0litrového preplňovaného motora V8. Všetky sa budú kombinovať s pohonom zadných kolies a osemstupňovou prevodovkou a budú disponovať aj technológiou Stop/Start.

Jaguar F-Type Jaguar F-Type Jaguar F-Type Jaguar F-Type Jaguar F-Type
Autor: J. Goldberger
Foto: Jaguar
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.