Jaguar modelového roka 2012

Streda, 04 máj 2011

Britská automobilka Jaguar predstavila na autosalóne v New Yorku dôkladne modernizovaný model XF. Kompletne prepracovaná je predná časť karosérie XF, modifikáciou prešla zadná časť a k týmto z menám môžeme prirátať aj viacero technických inovácií.

Jaguar
Vrcholná verzia sedana Jagaur XFR s jedinečným asertívnym stylingovým spracovaním

Jaguar modernizoval v rámci nového modelového roka 2012 modely XF, športové kupé XK i vlajkovú loď XJ. Britský výrobca ich kompletne predstavil vo výstavnej premiére na autosalóne v New Yorku. Odteraz sa budú môcť hrdiť ešte vyššími výkonmi, vyššou kultivovanosťou a hospodárnosťou. Dizajnové zmeny vylepšili vzhľad a atraktivitu celého nového modelového radu značky Jaguar.

Zmeny na exteriéri modelu XF prezrádzajú príbuznosť k vlajkovej lodi XJ. Vzhľadové zmeny sú viditeľné na prvý pohľad. Najväčšou sú nové bi-xenónové svetlomety, ktoré zasahujú viac do šírky. Z vonkajšej strany majú rad diód, ktoré pripomínajú tvar písmena J (Jaguar). Zmenená je tiež kapota motora, nový je predný nárazník i blatníky. Nová a širšia mriežka chladiča má inak zaoblený tvar. XF má tiež vylepšený interiér doplnený o najmodernejšie technológie. Pohonné jednotky dostali vyšší výkon a sú hospodárnejšie.

Jaguar
Dramatické dizajnové zmeny zlaďujú a približujú exteriér modelu XF k vlajkovej lodi XJ

Model XK na rok 2012 stavia na povesti vysoko ceneného a výkonného športového vozidla typu GT. Novou vlajkovou loďou značky a súčasne najvýkonnejším sériovým modelom v histórii značky je nový najvyšší variant XKR-S, ktorý dosahuje maximálnu rýchlosť 300 km/h a zrýchli z 0 na 100 km/h za 4,4 sekundy. Za príplatok sú nové balíčky voliteľných prvkov s dôrazom na luxus a športový charakter. Nové svetlá s LED diódami sú aj na zadnej časti. Aj tu ich tvar pripomína písmeno J.

Medzi hlavné technické tromfy modelu XF patrí úplne nový, supermoderný 2,2-litrový štvorvalcový preplňovaný vznetový motor, ktorý prvýkrát v histórii značky Jaguar obsahuje inteligentný systém Stop/Start, čo má vplyv na nižšiu spotrebu paliva a emisie. Nový motor modelu XF bude najhospodárnejším vozidlom z celej ponuky značky Jaguar s kombinovanou spotrebou len 5,4 l/100 km a emisiami CO2 149g/km.

Spolupracovať bude s úplne novou 8-stupňovou automatickou prevodovkou ZF, ktorá ponúka mnoho výhod vrátane lepšej akcelerácie a vyššej hospodárnosti.

Jaguar
Kompletný modelový rad značky pre 2012 – zľava Jaguar XFR, Jaguar XJ a Jaguar XK

Luxusná limuzína Jaguar XJ ponúka celý rad vylepšení interiéru a voliteľných prvkov vrátane nového balíka výbavy Rear Seat Comfort, ktorý zahŕňa elektricky polohovateľné operadlá sedadiel s nastaviteľnou driekovou časťou a masážnymi funkciami. Sú zárukou vrcholného pôžitku z jazdy v tejto exkluzívnej limuzíne.

Najvýstižnejšie modelový rad Jaguara pre rok 2012 charakterizoval Adrian Hallmark, globálny riaditeľ značky Jaguar: "Nový modelový rad značky Jaguar na rok 2012 predstavuje doteraz najluxusnejšiu ponuku modelov, akú sme kedy vytvorili. Každý jeden model naplno stelesňuje ideály značky – inovácie, odvážny dizajn a s ľahkosťou dosahované vysoké výkony. Naši dizajnéri a konštruktéri sa neustále snažia udržiavať náskok značky Jaguar pred konkurenciou – preto vytvárame automobily, ktoré vyčnievajú nad priemer ponuky luxusných vozidiel, pričom sú dostupné stále širšiemu spektru zákazníkov."

Autor: J. Goldberger
Foto: Jaguar
Pridať komentár
Bleskovky
mini-vision-urbanaut
Pri predstavovaní virtuálnej štúdie Mini Vision Urbanaut v novembri 2020 odhalila značka MINI úplne novú interpretáciu mobility prostredníctvom inovatívnej vízie využitia priestoru. Spoločnosť BMW, ktorej súčasťou Mini je, teraz predstavuje fyzický model automobilu, ktorý záujemcom umožní intenzívnejší kontakt s priestorovým konceptom a použitými trvalo udržateľnými materiálmi. Model zažije svoju svetovú premiéru 1. júla 2021 na konferencii DLD Summer. Nový Mini Vision Urbanaut bližšie predstavíme spolu s fotogalériou obrázkov v najbližších dňoch.
VW-Slovakia
Volkswagen Slovakia avizuje v tejto náročnej koronavírusovej situácii sto voľných pracovných miest. Nových zamestnancov hľadá na montážne linky vozidiel pre svoj výrobný závod v Devínskej Novej Vsi. Dopyt po nových zamestnancoch súvisí s dynamickým vývojom výrobného plánu, ktorý je podmienený aktuálnym nárastom dopytu nových automobilov na svetových trhoch. Volkswagen Slovakia tak potvrdzuje pozíciu podniku ako stabilného a spoľahlivého zamestnávateľa, v ktorom vyše 40 % zamestnancov pracuje nepretržite viac ako 10 rokov. V horizonte najbližších rokov očakáva podnik v súvislosti s príchodom nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb vytvorenie ďalších približne dvetisíc nových pracovných miest.
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.