Jaguar modelového roka 2012

Streda, 04 máj 2011

Britská automobilka Jaguar predstavila na autosalóne v New Yorku dôkladne modernizovaný model XF. Kompletne prepracovaná je predná časť karosérie XF, modifikáciou prešla zadná časť a k týmto z menám môžeme prirátať aj viacero technických inovácií.

Jaguar
Vrcholná verzia sedana Jagaur XFR s jedinečným asertívnym stylingovým spracovaním

Jaguar modernizoval v rámci nového modelového roka 2012 modely XF, športové kupé XK i vlajkovú loď XJ. Britský výrobca ich kompletne predstavil vo výstavnej premiére na autosalóne v New Yorku. Odteraz sa budú môcť hrdiť ešte vyššími výkonmi, vyššou kultivovanosťou a hospodárnosťou. Dizajnové zmeny vylepšili vzhľad a atraktivitu celého nového modelového radu značky Jaguar.

Zmeny na exteriéri modelu XF prezrádzajú príbuznosť k vlajkovej lodi XJ. Vzhľadové zmeny sú viditeľné na prvý pohľad. Najväčšou sú nové bi-xenónové svetlomety, ktoré zasahujú viac do šírky. Z vonkajšej strany majú rad diód, ktoré pripomínajú tvar písmena J (Jaguar). Zmenená je tiež kapota motora, nový je predný nárazník i blatníky. Nová a širšia mriežka chladiča má inak zaoblený tvar. XF má tiež vylepšený interiér doplnený o najmodernejšie technológie. Pohonné jednotky dostali vyšší výkon a sú hospodárnejšie.

Jaguar
Dramatické dizajnové zmeny zlaďujú a približujú exteriér modelu XF k vlajkovej lodi XJ

Model XK na rok 2012 stavia na povesti vysoko ceneného a výkonného športového vozidla typu GT. Novou vlajkovou loďou značky a súčasne najvýkonnejším sériovým modelom v histórii značky je nový najvyšší variant XKR-S, ktorý dosahuje maximálnu rýchlosť 300 km/h a zrýchli z 0 na 100 km/h za 4,4 sekundy. Za príplatok sú nové balíčky voliteľných prvkov s dôrazom na luxus a športový charakter. Nové svetlá s LED diódami sú aj na zadnej časti. Aj tu ich tvar pripomína písmeno J.

Medzi hlavné technické tromfy modelu XF patrí úplne nový, supermoderný 2,2-litrový štvorvalcový preplňovaný vznetový motor, ktorý prvýkrát v histórii značky Jaguar obsahuje inteligentný systém Stop/Start, čo má vplyv na nižšiu spotrebu paliva a emisie. Nový motor modelu XF bude najhospodárnejším vozidlom z celej ponuky značky Jaguar s kombinovanou spotrebou len 5,4 l/100 km a emisiami CO2 149g/km.

Spolupracovať bude s úplne novou 8-stupňovou automatickou prevodovkou ZF, ktorá ponúka mnoho výhod vrátane lepšej akcelerácie a vyššej hospodárnosti.

Jaguar
Kompletný modelový rad značky pre 2012 – zľava Jaguar XFR, Jaguar XJ a Jaguar XK

Luxusná limuzína Jaguar XJ ponúka celý rad vylepšení interiéru a voliteľných prvkov vrátane nového balíka výbavy Rear Seat Comfort, ktorý zahŕňa elektricky polohovateľné operadlá sedadiel s nastaviteľnou driekovou časťou a masážnymi funkciami. Sú zárukou vrcholného pôžitku z jazdy v tejto exkluzívnej limuzíne.

Najvýstižnejšie modelový rad Jaguara pre rok 2012 charakterizoval Adrian Hallmark, globálny riaditeľ značky Jaguar: "Nový modelový rad značky Jaguar na rok 2012 predstavuje doteraz najluxusnejšiu ponuku modelov, akú sme kedy vytvorili. Každý jeden model naplno stelesňuje ideály značky – inovácie, odvážny dizajn a s ľahkosťou dosahované vysoké výkony. Naši dizajnéri a konštruktéri sa neustále snažia udržiavať náskok značky Jaguar pred konkurenciou – preto vytvárame automobily, ktoré vyčnievajú nad priemer ponuky luxusných vozidiel, pričom sú dostupné stále širšiemu spektru zákazníkov."

Autor: J. Goldberger
Foto: Jaguar
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.