Jaguar modelového roka 2012

Streda, 04 máj 2011

Britská automobilka Jaguar predstavila na autosalóne v New Yorku dôkladne modernizovaný model XF. Kompletne prepracovaná je predná časť karosérie XF, modifikáciou prešla zadná časť a k týmto z menám môžeme prirátať aj viacero technických inovácií.

Jaguar
Vrcholná verzia sedana Jagaur XFR s jedinečným asertívnym stylingovým spracovaním

Jaguar modernizoval v rámci nového modelového roka 2012 modely XF, športové kupé XK i vlajkovú loď XJ. Britský výrobca ich kompletne predstavil vo výstavnej premiére na autosalóne v New Yorku. Odteraz sa budú môcť hrdiť ešte vyššími výkonmi, vyššou kultivovanosťou a hospodárnosťou. Dizajnové zmeny vylepšili vzhľad a atraktivitu celého nového modelového radu značky Jaguar.

Zmeny na exteriéri modelu XF prezrádzajú príbuznosť k vlajkovej lodi XJ. Vzhľadové zmeny sú viditeľné na prvý pohľad. Najväčšou sú nové bi-xenónové svetlomety, ktoré zasahujú viac do šírky. Z vonkajšej strany majú rad diód, ktoré pripomínajú tvar písmena J (Jaguar). Zmenená je tiež kapota motora, nový je predný nárazník i blatníky. Nová a širšia mriežka chladiča má inak zaoblený tvar. XF má tiež vylepšený interiér doplnený o najmodernejšie technológie. Pohonné jednotky dostali vyšší výkon a sú hospodárnejšie.

Jaguar
Dramatické dizajnové zmeny zlaďujú a približujú exteriér modelu XF k vlajkovej lodi XJ

Model XK na rok 2012 stavia na povesti vysoko ceneného a výkonného športového vozidla typu GT. Novou vlajkovou loďou značky a súčasne najvýkonnejším sériovým modelom v histórii značky je nový najvyšší variant XKR-S, ktorý dosahuje maximálnu rýchlosť 300 km/h a zrýchli z 0 na 100 km/h za 4,4 sekundy. Za príplatok sú nové balíčky voliteľných prvkov s dôrazom na luxus a športový charakter. Nové svetlá s LED diódami sú aj na zadnej časti. Aj tu ich tvar pripomína písmeno J.

Medzi hlavné technické tromfy modelu XF patrí úplne nový, supermoderný 2,2-litrový štvorvalcový preplňovaný vznetový motor, ktorý prvýkrát v histórii značky Jaguar obsahuje inteligentný systém Stop/Start, čo má vplyv na nižšiu spotrebu paliva a emisie. Nový motor modelu XF bude najhospodárnejším vozidlom z celej ponuky značky Jaguar s kombinovanou spotrebou len 5,4 l/100 km a emisiami CO2 149g/km.

Spolupracovať bude s úplne novou 8-stupňovou automatickou prevodovkou ZF, ktorá ponúka mnoho výhod vrátane lepšej akcelerácie a vyššej hospodárnosti.

Jaguar
Kompletný modelový rad značky pre 2012 – zľava Jaguar XFR, Jaguar XJ a Jaguar XK

Luxusná limuzína Jaguar XJ ponúka celý rad vylepšení interiéru a voliteľných prvkov vrátane nového balíka výbavy Rear Seat Comfort, ktorý zahŕňa elektricky polohovateľné operadlá sedadiel s nastaviteľnou driekovou časťou a masážnymi funkciami. Sú zárukou vrcholného pôžitku z jazdy v tejto exkluzívnej limuzíne.

Najvýstižnejšie modelový rad Jaguara pre rok 2012 charakterizoval Adrian Hallmark, globálny riaditeľ značky Jaguar: "Nový modelový rad značky Jaguar na rok 2012 predstavuje doteraz najluxusnejšiu ponuku modelov, akú sme kedy vytvorili. Každý jeden model naplno stelesňuje ideály značky – inovácie, odvážny dizajn a s ľahkosťou dosahované vysoké výkony. Naši dizajnéri a konštruktéri sa neustále snažia udržiavať náskok značky Jaguar pred konkurenciou – preto vytvárame automobily, ktoré vyčnievajú nad priemer ponuky luxusných vozidiel, pričom sú dostupné stále širšiemu spektru zákazníkov."

Autor: J. Goldberger
Foto: Jaguar
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.