Jaguar modelového roka 2012

Streda, 04 máj 2011

Britská automobilka Jaguar predstavila na autosalóne v New Yorku dôkladne modernizovaný model XF. Kompletne prepracovaná je predná časť karosérie XF, modifikáciou prešla zadná časť a k týmto z menám môžeme prirátať aj viacero technických inovácií.

Jaguar
Vrcholná verzia sedana Jagaur XFR s jedinečným asertívnym stylingovým spracovaním

Jaguar modernizoval v rámci nového modelového roka 2012 modely XF, športové kupé XK i vlajkovú loď XJ. Britský výrobca ich kompletne predstavil vo výstavnej premiére na autosalóne v New Yorku. Odteraz sa budú môcť hrdiť ešte vyššími výkonmi, vyššou kultivovanosťou a hospodárnosťou. Dizajnové zmeny vylepšili vzhľad a atraktivitu celého nového modelového radu značky Jaguar.

Zmeny na exteriéri modelu XF prezrádzajú príbuznosť k vlajkovej lodi XJ. Vzhľadové zmeny sú viditeľné na prvý pohľad. Najväčšou sú nové bi-xenónové svetlomety, ktoré zasahujú viac do šírky. Z vonkajšej strany majú rad diód, ktoré pripomínajú tvar písmena J (Jaguar). Zmenená je tiež kapota motora, nový je predný nárazník i blatníky. Nová a širšia mriežka chladiča má inak zaoblený tvar. XF má tiež vylepšený interiér doplnený o najmodernejšie technológie. Pohonné jednotky dostali vyšší výkon a sú hospodárnejšie.

Jaguar
Dramatické dizajnové zmeny zlaďujú a približujú exteriér modelu XF k vlajkovej lodi XJ

Model XK na rok 2012 stavia na povesti vysoko ceneného a výkonného športového vozidla typu GT. Novou vlajkovou loďou značky a súčasne najvýkonnejším sériovým modelom v histórii značky je nový najvyšší variant XKR-S, ktorý dosahuje maximálnu rýchlosť 300 km/h a zrýchli z 0 na 100 km/h za 4,4 sekundy. Za príplatok sú nové balíčky voliteľných prvkov s dôrazom na luxus a športový charakter. Nové svetlá s LED diódami sú aj na zadnej časti. Aj tu ich tvar pripomína písmeno J.

Medzi hlavné technické tromfy modelu XF patrí úplne nový, supermoderný 2,2-litrový štvorvalcový preplňovaný vznetový motor, ktorý prvýkrát v histórii značky Jaguar obsahuje inteligentný systém Stop/Start, čo má vplyv na nižšiu spotrebu paliva a emisie. Nový motor modelu XF bude najhospodárnejším vozidlom z celej ponuky značky Jaguar s kombinovanou spotrebou len 5,4 l/100 km a emisiami CO2 149g/km.

Spolupracovať bude s úplne novou 8-stupňovou automatickou prevodovkou ZF, ktorá ponúka mnoho výhod vrátane lepšej akcelerácie a vyššej hospodárnosti.

Jaguar
Kompletný modelový rad značky pre 2012 – zľava Jaguar XFR, Jaguar XJ a Jaguar XK

Luxusná limuzína Jaguar XJ ponúka celý rad vylepšení interiéru a voliteľných prvkov vrátane nového balíka výbavy Rear Seat Comfort, ktorý zahŕňa elektricky polohovateľné operadlá sedadiel s nastaviteľnou driekovou časťou a masážnymi funkciami. Sú zárukou vrcholného pôžitku z jazdy v tejto exkluzívnej limuzíne.

Najvýstižnejšie modelový rad Jaguara pre rok 2012 charakterizoval Adrian Hallmark, globálny riaditeľ značky Jaguar: "Nový modelový rad značky Jaguar na rok 2012 predstavuje doteraz najluxusnejšiu ponuku modelov, akú sme kedy vytvorili. Každý jeden model naplno stelesňuje ideály značky – inovácie, odvážny dizajn a s ľahkosťou dosahované vysoké výkony. Naši dizajnéri a konštruktéri sa neustále snažia udržiavať náskok značky Jaguar pred konkurenciou – preto vytvárame automobily, ktoré vyčnievajú nad priemer ponuky luxusných vozidiel, pričom sú dostupné stále širšiemu spektru zákazníkov."

Autor: J. Goldberger
Foto: Jaguar
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.