Jaguar XF Sportbrake: kombi luxusného Brita

Nedeľa, 04 marec 2012

Praktickejší variant modelu XF britského Jaguara sa predstaví už o deň na autosalóne v Ženeve. Kombi vyššej strednej triedy menom XF Sportbrake prichádza tri roky po uvedení štvorsedadlového sedana, na začiatok len s úspornejšími turbodieslami.

Jaguar XF Sportbrake
Elegantný Jaguar XF Sportbrake prichádza tri roky po sedane. Predstaví sa v Ženeve.

Nové kombi predstavuje kombináciu elegancie a výkonu – praktického aj dynamického. Praktickou je aj zadná časť karosérie, kde sa konštruktéri nehnali za litrami objemu, skôr im išlo o funkčnosť a eleganciu. Napriek tomu 550 litrov pre batožiny a po sklopení zadných sedadiel 1675 litrov pri dĺžke priestoru 1,97 metra je úctyhodný.

Nový model XF Sportbrake je približne tak veľký ako sedan, malý rozdiel je len v dĺžke karosérie, kde kombi má o 5 mm navrch oproti sedanu. Kombi má tiež väčší batožinový priestor, ale iba o 10 litrov. Rázvor náprav je zhodný, sedan i kombi majú po 2909 mm. Rovnaká je aj šírka oboch modelov – 1877 mm. Pre kompletnosť uvádzame aj výšku, tá je 1460 mm.

Jaguar sa pri novom kombi chváli jeho vzhľadom a dizajn iba potvrdzuje, že značka sa v oblasti dizajnu vydáva novým smerom v snahe vytvoriť prémiový model. Nové kombi sa môže pýšiť aj automatickou reguláciou svetlej výšky pri preprave nákladu bez vplyvu na zaťaženie vďaka novému vzduchovému odpruženiu zadnej nápravy.

Nové kombi Sportbrake má päť plnohodnotných sedadiel a nad hlavami cestujúcich na zadných sedadlách až o 48 mm viac priestoru. Vysokokvalitné interiérové materiály má Sportbrake aj v kabíne batožinového priestoru.

Súčasťou všetkých verzií XF Sportbrake je adaptívny podvozok, ktorý až 500krát za sekundu monitoruje pohyby kolies pri pružení a zvyšuje tuhosť tlmenia keď sa koleso približuje na koniec svojej dráhy pruženia. Za príplatok budú v ponuke tiež adaptívne tlmiče Adaptive Dynamics, radarový tempomat, adaptívne svetlomety, navigácia s dotykovým displejom a iné.

Pohon zabezpečuje rad zdokonalených, výkonných a účinných štvorvalcových a šesťvalcových turbodieselových motorov. Poháňajú zadnú nápravu prostredníctvom osemstupňovej automatickej prevodovky. Motor s objemom 2,2 litra je vybavený systémom Stop-Start. Vidlicový šesťvalec s objemom 3,0 litra a dvomi turbodúchadlami sa dodáva v dvoch výkonových verziách, výkonnejší Diesel S disponuje výkonom 275 koní.

"XF Sportbrake sa limuzíne vyrovná po stránke aerodynamiky aj torznej tuhosti. Použitím vzduchového odpruženia sme vytvorili automobil, v ktorom sa bez ohľadu na prepravovaný náklad spájajú kultivovanosť a výnimočné dynamické vlastnosti spôsobom, ktorý je jedinečný pre značku Jaguar," – hodnotí nové kombi XF Sportbrake hlavný inžinier oddelenie Vehicle Integrity Jaguaru Mike Cross.

Jaguar XF Sportbrake Jaguar XF Sportbrake Jaguar XF Sportbrake Jaguar XF Sportbrake Jaguar XF Sportbrake
Autor: J. Goldberger
Foto: Jaguar
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5