Jaguar XF Sportbrake: kombi luxusného Brita

Nedeľa, 04 marec 2012

Praktickejší variant modelu XF britského Jaguara sa predstaví už o deň na autosalóne v Ženeve. Kombi vyššej strednej triedy menom XF Sportbrake prichádza tri roky po uvedení štvorsedadlového sedana, na začiatok len s úspornejšími turbodieslami.

Jaguar XF Sportbrake
Elegantný Jaguar XF Sportbrake prichádza tri roky po sedane. Predstaví sa v Ženeve.

Nové kombi predstavuje kombináciu elegancie a výkonu – praktického aj dynamického. Praktickou je aj zadná časť karosérie, kde sa konštruktéri nehnali za litrami objemu, skôr im išlo o funkčnosť a eleganciu. Napriek tomu 550 litrov pre batožiny a po sklopení zadných sedadiel 1675 litrov pri dĺžke priestoru 1,97 metra je úctyhodný.

Nový model XF Sportbrake je približne tak veľký ako sedan, malý rozdiel je len v dĺžke karosérie, kde kombi má o 5 mm navrch oproti sedanu. Kombi má tiež väčší batožinový priestor, ale iba o 10 litrov. Rázvor náprav je zhodný, sedan i kombi majú po 2909 mm. Rovnaká je aj šírka oboch modelov – 1877 mm. Pre kompletnosť uvádzame aj výšku, tá je 1460 mm.

Jaguar sa pri novom kombi chváli jeho vzhľadom a dizajn iba potvrdzuje, že značka sa v oblasti dizajnu vydáva novým smerom v snahe vytvoriť prémiový model. Nové kombi sa môže pýšiť aj automatickou reguláciou svetlej výšky pri preprave nákladu bez vplyvu na zaťaženie vďaka novému vzduchovému odpruženiu zadnej nápravy.

Nové kombi Sportbrake má päť plnohodnotných sedadiel a nad hlavami cestujúcich na zadných sedadlách až o 48 mm viac priestoru. Vysokokvalitné interiérové materiály má Sportbrake aj v kabíne batožinového priestoru.

Súčasťou všetkých verzií XF Sportbrake je adaptívny podvozok, ktorý až 500krát za sekundu monitoruje pohyby kolies pri pružení a zvyšuje tuhosť tlmenia keď sa koleso približuje na koniec svojej dráhy pruženia. Za príplatok budú v ponuke tiež adaptívne tlmiče Adaptive Dynamics, radarový tempomat, adaptívne svetlomety, navigácia s dotykovým displejom a iné.

Pohon zabezpečuje rad zdokonalených, výkonných a účinných štvorvalcových a šesťvalcových turbodieselových motorov. Poháňajú zadnú nápravu prostredníctvom osemstupňovej automatickej prevodovky. Motor s objemom 2,2 litra je vybavený systémom Stop-Start. Vidlicový šesťvalec s objemom 3,0 litra a dvomi turbodúchadlami sa dodáva v dvoch výkonových verziách, výkonnejší Diesel S disponuje výkonom 275 koní.

"XF Sportbrake sa limuzíne vyrovná po stránke aerodynamiky aj torznej tuhosti. Použitím vzduchového odpruženia sme vytvorili automobil, v ktorom sa bez ohľadu na prepravovaný náklad spájajú kultivovanosť a výnimočné dynamické vlastnosti spôsobom, ktorý je jedinečný pre značku Jaguar," – hodnotí nové kombi XF Sportbrake hlavný inžinier oddelenie Vehicle Integrity Jaguaru Mike Cross.

Jaguar XF Sportbrake Jaguar XF Sportbrake Jaguar XF Sportbrake Jaguar XF Sportbrake Jaguar XF Sportbrake
Autor: J. Goldberger
Foto: Jaguar
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.