Jaguar XJ: ikona sa vracia

Streda, 15 júl 2009

Jaguar oficiálne predstavil koncom minulého týždňa v londýnskej Saatchi Gallery novú generáciu limuzíny Jaguar XJ. Prezentáciu novej vlajkovej lode značky Jaguar moderoval Jay Leno, významný americký televízny moderátor a nadšený zberateľ automobilov a zúčastnilo sa jej mnoho významných VIP hostí.

Jaguar XJ
Nová vlajková loď Jaguar XJ má nový štýl, úplne odlišný od svojho predchodcu

Nový Jaguar XJ má s doterajšími generáciami modelu XJ pramálo spoločné. Je odklonom od doterajšieho dizajnového poňatia a prakticky uzatvára klasické línie pôvodného sedana z roku 1968. Nový sedan XJ je blízky štýlu modelov XF a XK a podľa generálneho riaditeľa Jaguaru Mike O'Driscolla nový Jaguar XJ disponuje vynikajúcimi jazdnými vlastnosťami, má čistý a výrazný dizajn a je "stelesnením ultimatívneho športového luxusného automobilu."

Po úspechoch modelov XK a XF je predstavenie novej generácie modelu XJ ďalším míľnikom pri revitalizácii značky Jaguar. S jasnou pozíciou vlajkovej lode značky v segmente limuzín oslovuje Jaguar XJ novú generáciu zákazníkov. Inovatívna nová panoramatická sklenená strecha, ktorá je integrálnou súčasťou koncepcie dizajnu limuzíny XJ novej generácie, umožňuje dosiahnuť aerodynamickejšiu líniu strechy pri dramatickom umocnení pocitu svetla a priestoru v kabíne.

Od začiatku budú k dispozícii dve verzie karosérie – so štandardným rázvorom 3032 mm i predĺženým, ktorý má 3157 mm. Vonkajší rozmer XJ v základnej verzii meria 5122 mm, predĺžená verzia je dlhá 5247 mm. Na šírku má 1894 mm, vysoký je 1448 mm a koeficient odporu vzduchu karosérie cx má hodnotu 0,29. Verzia s predĺženým rázvorom poskytuje cestujúcim na zadných sedadlách veľkorysý priestor a vyššiu mieru pohodlia vďaka zväčšeniu priestoru pre nohy o 125 mm. Bez ohľadu na rázvor má batožinový priestor objem 520 litrov. Použitím leteckých materiálov na stavbu karosérie je prevádzková hmotnosť Jaguara XJ s osemvalcovým motorom len 1755 kg a je vo svojej triede najľahšou limuzínou na svete.

Jaguar XJ
Komfortný a luxusný interiér limuzíny Jaguar XJ má moderný dizajn a športový štýl

Kabína novej generácie limuzíny XJ s elegantným moderným dizajnom poskytuje komfort a luxus spolu so športovým štýlom značky Jaguar. Chrómované detaily interiéru v kombinácii s prvkami v čiernom klavírovom laku vytvárajú atraktívny kontrast ku kvalitne vypracovanej koži a k dreveným obkladom. Pre interiér je k dispozícii paleta farieb kože a dekoračných obkladov v takom rozsahu, ako nikdy doteraz u značky Jaguar.

Tri úrovne vybavenia – Luxury, Premium Luxury a Portfolio – umožňujú zákazníkovi vybrať si automobil podľa individuálneho vkusu. Navyše osobitná verzia Supercharged a špičková verzia Supersport poskytujú ultimatívny výkon a luxus s osobitnou špecifikáciou vybavenia, ktorá obsahuje kožené čalúnenie okrajov stropu kabíny, sedadlá s poťahom zo semianilínovej kože a obklady s laserovými intarziami.

Najmodernejšie technológie v kabíne posádky umožnili dizajnérom vytvoriť prostredie, ktoré sa viac približuje k exkluzívnym obytným interiérom, ako k jednoduchej kabíne automobilu. Unikátny virtuálny združený prístroj, vytvorený z 12,3-palcového (31,2 cm) monitora s vysokým rozlíšením, je doplnený dotykovým monitorom s uhlopriečkou 8 palcov (20,3 cm) s inovatívnou technológiou Dual-View. Dotykový monitor môže prenášať obraz z DVD prehrávača, alebo televízneho tunera pre spolujazdca, pričom vodič súčasne môže sledovať funkcie vozidla, alebo informácie navigačného systému.

Základnou pohonnou jednotkou je naftový motor V6 3,0 D/275 k. Benzínové motory sú tri vidlicové osemvalce s objemom 5,0 litra a výkonmi 385, 470 a 510 koní – s atmosférickým nasávaním i s prepĺňaním mechanickým kompresorom. Spotreba paliva a emisie zodpovedajú aktuálnym nárokom, napríklad s naftovým motorom dosahuje XJ kombinovanú spotrebu iba 7,0 litrov nafty na 100 km a emisie CO2 184 g/km.

Osvedčené technológie Jaguar sa v novej generácii modelu XJ dostávajú na novú úroveň. Prvky ako pneumatické pruženie, tlmiče pruženia s kontinuálnou reguláciou charakteristiky Adaptive Dynamics a elektronicky ovládaný diferenciál Active Differential Control zabezpečujú spontánnu, dynamickú reakciu pri ovládaní a vysoký komfort pruženia, ktorý zákazníci očakávajú od značky Jaguar.

Nový Jaguar XJ si zákazníci na vybraných trhoch už teraz môžu objednať, prvé automobily prídu na trh začiatkom roka 2010. Základný model XJ Luxury s naftovým motorom V6 3,0 D a štandardným rázvorom bude stáť v prepočte 61.200 eur (1.843.711 Sk). Základná benzínová verzia XJ V8 5,0 Premium Luxury sa bude predávať za 73.310 eur (2.208.537 Sk) a špičkový model Jaguar XJ V8 5,0 s/c Supersport s výkonom 510 koní bude mať cenu 99.068 eur (2.984.507 Sk).

Jaguar XJ Jaguar XJ Jaguar XJ Jaguar XJ Jaguar XJ
Autor: J. Goldberger
Foto: Jaguar
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."