Jaguar XKR-S Convertible: bez strechy 300 km/h

Piatok, 25 november 2011

Britský Jaguar po extrémnom kupé XKR-S predstavenom na jar v Ženeve uvádza teraz rovnaký model bez strechy ako kabriolet. Používa aj rovnaké označenie XKR-S s dodatkom Convertible. Aj pod kapotou mu bije rovnaké srdce aké používa kupé – kompresorom preplňovaný vidlicový osemvalec so zdvihovým objemom päť litrov.

jaguar xkr-s convertible
Jaguar XKR-S Convertible je najvýkonnejšie GT s otvorenou strechou v histórii značky

Pohonná jednotka disponuje výkonom 550 koní (405 kW) v rozsahu od 6000 do 6500 otáčok a najvyšší krútiaci moment 680 Nm od 2500 do 5500 otáčok. Primeraný zvukový efekt má vďaka novo naladenému výfukovému systému so štvoricou koncoviek. Prenos sily na kolesá zadnej nápravy obstaráva šesťstupňový automat cez aktívny diferenciál.

Najvyššiu rýchlosť udáva výrobca 300 km/h a akceleráciu z 0 na 100 km/h za 4,4 sekundy. Oproti XKR narástol výkon nového modelu o 41 koní a krútiaci moment je väčší o 65 Nm. Pevnú strechu kupé nahradila pri kabriolete strecha plátenná, ktorej stiahnutie a natiahnutie trvá len 18 sekúnd.

Jaguar XKR-S Convertible je najvýkonnejší automobil typu GT s otvorenou strechou v histórii značky. Nový kabriolet posúva Jaguar na vyššiu výkonovú úroveň. Model XKR-S stojí na vrchole modelového radu XK, ktorý teraz zahŕňa verzie XK, XKR a XKR-S vo vyhotoveniach kupé a kabriolet.

jaguar xkr-s convertible
Hliníková architektúra má vysokú torznú tuhosť a kabrio XKR-S je najtuhším vo svojej triede

Ľahká hliníková konštrukcia modelu XK sa vyznačuje obrovskou torznou tuhosťou, ktorá umožnila montáž komponentov zavesenia ako prepracovaného hliníkového otočného čapu riadenia, upravenej geometrie zadnej nápravy a tuhších pružín i tlmičov.

Štandardne montované ľahké kované 20palcové disky z ľahkých zliatin majú obuté pneumatiky Pirelli P-Zero vpredu 255/30 a vzadu 295/30. Na krotenie rýchlosti používa XKR-S výkonný brzdový systém s prednými kotúčmi s priemerom 380 mm a zadnými 376 mm.

Interiér sa chváli sedadlami Jaguar Performance, ktoré poskytujú väčšiu oporu pre vodiča i spolujazdca pri prechádzaní zákrut. Sedadlá sú potiahnuté karbónovou kožou a ponúkajú vyhrievanie a nastavovanie v 16 smeroch. Karbón sa použil aj pri obklade kabíny a zdôrazňuje sebavedomú náturu vozidla.

jaguar xkr-s convertible
Zadné krídlo s vložkou z uhlíkových vláken a spodok nárazníka zaisťujú vyváženú aerodynamiku prednej a zadnej časti kabrioletu XKR-S. Zvukový efekt zvyšuje štvorica koncoviek výfuku

Šéfdizajnér spoločnosti Jaguar Cars Ian Callum: "Prevzatie pretekársky orientovaného étosu kupé XKR-S a jeho uplatnenie pri kabriolete je veľmi vzrušujúce. Jazda s otvorenou strechou prináša skutočné nadšenie a vzrušenie a v aute schopnom dosahovať takéto rýchlosti sa tieto pocity ešte znásobia, čím vytvoria veľmi dramatický a špeciálny zážitok."

Svetovú premiéru má nový Jaguar XKR-S Convertible práve v týchto dňoch na autosalóne v Los Angeles. Európe sa predstaví pravdepodobne na autosalóne v Ženeve v marci 2012.

Autor: J. Goldberger
Foto: Jaguar
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.