Japonský supersedan: Lexus IS-F

Štvrtok, 15 máj 2008

Prémiová značka Lexus vstupuje v týchto dňoch na slovenský trh s modelom IS-F, ktorý je predstaviteľom športového vysokovýkonného sedanu. Ako konkurent BMW M3 a Mercedes-Benz C 63 AMG.

Lexus IS-F Lexus IS-F

Lexus IS-F je superšportový automobil s vysokým jazdným komfortom a maximálnym pohodlím, ktorý vznikol na báze modelov strednej triedy IS. Písmeno F znamená to, čo M v prípade BMW, alebo AMG pre značku Mercedes-Benz. Pod kapotou modelu IS-F bije zážihový vidlicový osemvalec s objemom 4968 cm³, výkonom 423 koní (311 kW) pri 6600 otáčkach a maximálnym krútiacim momentom 505 Nm pri 5200 otáčkach za minútu. S úrovňou emisií pre kombinovanú spotrebu paliva CO2 270 g/km patrí model IS-F vo svojom segmente k najčistejším superšportovým sedanom. Motor je vybavený vstrekovaním D-4S – dvojicou vstrekovacích dýz na valec.

Lexus IS-F Lexus IS-F

K vysokému výkonu, nízkym emisiám a k redukcii vibrácií prispieva aj elektricky ovládané variabilné časovanie nasávacích ventilov VVT-iE. Vysoký výkon sa prenáša na kolesá zadnej nápravy prostredníctvom 8-stupňovej bezspojkovej prevodovky DSS (Direct Sport Shift), ktorá ponúka jednak manuálny režim ultrarýchleho preraďovania jednotlivých prevodových stupňov (preradenie na iný prevodový stupeň trvá len 100 milisekúnd!) s využitím pádiel pod volantom, ale aj automatický s tradične jemným samočinným radením.

Model IS-F dosahuje unikátne hodnoty v dynamike a akcelerácii. Z pokoja dokáže zrýchliť na 100 km/h za 4,8 sekundy a hodnotou elektronicky obmedzenej maximálnej rýchlosti 270 km/h sa stáva jedným z najrýchlejších automobilov vo svojom segmente. Jazdnú dynamiku IS-F výrazne podporuje nový trojstupňový systém integrovaného riadenia dynamiky s označením Sport VDIM. Vodič má na výber tri režimy tohto systému: Normal, Sport a Off (vypnutie systému).

Lexus IS-F

Bezpečnú jazdu strážia systémy ABS, EBD, TRC, VSC, ESP, BA, kotúčové brzdy na všetkých kolesách a pneumatiky 225/40 R 19 vpredu a 255/35 R 19 vzadu, obuté na desaťlúčové kované zliatinové disky. O viditeľnosť v noci sa starajú bixenónové predné svetlomety a brzdové a zadné svetlá z LED diód. Súčasťou komfortu je systém bezkľúčového vstupu, spúšťanie motora pomocou systému Smart Entry and Start a audiosystém Mark Levinson, k tomu 14 reproduktorov a menič na 6 diskov DVD. Tiež parkovacia kamera a navigačný systém so 7palcovou dotykovou obrazovkou.

Základná cena tohto modelu je 2 299 000 korún.

Autor: J. Goldberger
Foto: Lexus
Komentáre
Je to špička v automobilovom svete!!!!!!Stále som vravel,že Japonská precizita nemá hraníc a teraz to vyšlo najavo!!!Skratka neskutočná technika......JEDINE LEXUS!!!!!!!Gratulujem Japonským ing. a ostatným ktorý sa podielali na vzniku tejto krásnej a dokonalej "BEŠTIE".
Pridal PIZU v sobotu 03 januára 2009 o 15:20
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.