Je tu nová Kona, crossover druhej generácie

Streda, 21 december 2022

Stále prísnejšie emisné predpisy nútia automobilky odstupovať od mnohých zaujímavých áut a nahradiť ich novými, ktorými sa výrobcovia chystajú vyhovieť pripravovaným predpisom Euro 7. Na túto vlnu je naladený aj kórejský výrobca Hyundai a v týchto dňoch predstavuje novú generáciu modelu Kona.

Kona-ICE-EV
Na prvých snímkach vidieť detailné rozdiely medzi jednotlivými verziami modelu Kona novej generácie

Nová Kona má odvážnejší a dynamickejší dizajn, je väčšia a prichádza v štyroch verziách: ako plne elektrický automobil, full hybrid, model s benzínovým motorom a športovo ladený N Line. Všetky varianty novej generácie Kona majú spoločnú univerzálnu architektúru a každý z nich si zachováva vlastný a jedinečný štýl.

Dizajn nového mestského subkompaktného SUV Kona sa odvíjal od aktuálneho plne elektrického variantu. Novinka ponúka okrem dynamického vzhľadu svojho exteriéru aj nový interiér, je zameraný na vodiča a jeho priestrannejšia kabína vyhovuje praktickým aj estetickým potrebám zákazníkov.

Nová Kona je v každom smere väčšie auto ako jeho predchodca. Napriek tomu stále ide o mestské SUV, resp. crossover v novom odvážnom štýle.

Kona novej generácie narástla oproti aktuálnemu modelu do dĺžky o 150 milimetrov na celkovú dĺžku 4355 mm, čo je dĺžka elektrickej verzie. Širšia je o 25 mm a rázvor má dlhší o 60 mm. Architektúra je pri všetkých verziách vždy rovnaká, ale každá má svoj vlastný výrazný futuristický štýl.

Jednotlivé verzie nového modelu sú iné viacerými štýlovými odlišnosťami. Čisto elektrická Kona má pixelové grafické detaily na mriežke nasávania a na zadnom nárazníku, 19-palcové kolesá z ľahkých zliatin, voliteľné čierne bočné zrkadlá a čiernu strechu.

Benzínová a hybridná verzia zdieľajú odvážny a robustný tvar nárazníka a čierne obloženie blatníkov. Štvrtá N Line verzia môže mať voliteľne čierne spätné zrkadlá a strechu, krídlový spojler, agresívnejší dizajn prednej a zadnej časti, výrazné 19-palcové kolesá alebo dvojitú koncovku výfuku.

Väčší vnútorný priestor kabíny novej generácie modelu Kona poskytuje vodičovi a posádke viaceré praktické funkcie a väčší zážitok z auta samotného a viac vyhovuje rôznym životným štýlom zákazníkov.

Palubnej doske dominuje 12,3-palcový displej, ktorý vzbudzuje high-tech pocit. Ambientné osvetlenie interiéru zlepšuje užívateľský zážitok. Páčkový typ radenia shift-by-wire je premiestnený zo stredovej konzoly pod volant.

Sedadlá v druhom rade posilňujú estetiku dizajnu mestského crossovera 21. storočia. Vnútorný priestor ponúka kombináciu zážitku s maximálnou využiteľnosťou a komfortom. Za druhým radom sedadiel je zväčšený batožinový priestor.

Podrobnejšie informácie o novej generácii Hyundai Kona má Hyundai predstaviť už čoskoro.

(janGold)
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.