Je tu nová Kona, crossover druhej generácie

Streda, 21 december 2022

Stále prísnejšie emisné predpisy nútia automobilky odstupovať od mnohých zaujímavých áut a nahradiť ich novými, ktorými sa výrobcovia chystajú vyhovieť pripravovaným predpisom Euro 7. Na túto vlnu je naladený aj kórejský výrobca Hyundai a v týchto dňoch predstavuje novú generáciu modelu Kona.

Kona-ICE-EV
Na prvých snímkach vidieť detailné rozdiely medzi jednotlivými verziami modelu Kona novej generácie

Nová Kona má odvážnejší a dynamickejší dizajn, je väčšia a prichádza v štyroch verziách: ako plne elektrický automobil, full hybrid, model s benzínovým motorom a športovo ladený N Line. Všetky varianty novej generácie Kona majú spoločnú univerzálnu architektúru a každý z nich si zachováva vlastný a jedinečný štýl.

Dizajn nového mestského subkompaktného SUV Kona sa odvíjal od aktuálneho plne elektrického variantu. Novinka ponúka okrem dynamického vzhľadu svojho exteriéru aj nový interiér, je zameraný na vodiča a jeho priestrannejšia kabína vyhovuje praktickým aj estetickým potrebám zákazníkov.

Nová Kona je v každom smere väčšie auto ako jeho predchodca. Napriek tomu stále ide o mestské SUV, resp. crossover v novom odvážnom štýle.

Kona novej generácie narástla oproti aktuálnemu modelu do dĺžky o 150 milimetrov na celkovú dĺžku 4355 mm, čo je dĺžka elektrickej verzie. Širšia je o 25 mm a rázvor má dlhší o 60 mm. Architektúra je pri všetkých verziách vždy rovnaká, ale každá má svoj vlastný výrazný futuristický štýl.

Jednotlivé verzie nového modelu sú iné viacerými štýlovými odlišnosťami. Čisto elektrická Kona má pixelové grafické detaily na mriežke nasávania a na zadnom nárazníku, 19-palcové kolesá z ľahkých zliatin, voliteľné čierne bočné zrkadlá a čiernu strechu.

Benzínová a hybridná verzia zdieľajú odvážny a robustný tvar nárazníka a čierne obloženie blatníkov. Štvrtá N Line verzia môže mať voliteľne čierne spätné zrkadlá a strechu, krídlový spojler, agresívnejší dizajn prednej a zadnej časti, výrazné 19-palcové kolesá alebo dvojitú koncovku výfuku.

Väčší vnútorný priestor kabíny novej generácie modelu Kona poskytuje vodičovi a posádke viaceré praktické funkcie a väčší zážitok z auta samotného a viac vyhovuje rôznym životným štýlom zákazníkov.

Palubnej doske dominuje 12,3-palcový displej, ktorý vzbudzuje high-tech pocit. Ambientné osvetlenie interiéru zlepšuje užívateľský zážitok. Páčkový typ radenia shift-by-wire je premiestnený zo stredovej konzoly pod volant.

Sedadlá v druhom rade posilňujú estetiku dizajnu mestského crossovera 21. storočia. Vnútorný priestor ponúka kombináciu zážitku s maximálnou využiteľnosťou a komfortom. Za druhým radom sedadiel je zväčšený batožinový priestor.

Podrobnejšie informácie o novej generácii Hyundai Kona má Hyundai predstaviť už čoskoro.

(janGold)
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
skoda
Okrúhle výročia sú vždy vhodné na oslavu. Škoda na Slovensku je pripravená osláviť svoju tridsaťročnú prítomnosť na slovenskom trhu a pripravila si u vybraných predajcov po celom Slovensku deň otvorených dverí. Na návštevníkov čaká pestrý program, ako súťaže, testovacie jazdy na modeloch 30 edition, ale aj možnosť vyskúšať si elektrifikované modely najnovších generácií. Ďeň otvorených dverí sa uskutoční v sieti predajcov Škoda počas soboty 1. apríla 2023. Najväčším lákadlom pre návštevníkov okrem príjemného občerstvenia, programov pre celé rodiny a testovacích jázd bude súťaž o dovolenku s elektromobilom Enyaq iV.
1-goodyear-urbanmax
Goodyear uviedol na trh nové pneumatiky pre verejnú osobnú dopravu. Pneumatiky Urbanmax Commuter preklenujú medzeru medzi pneumatikami na diaľkové a mestské použitie. Vyvinuli ich špeciálne pre vozidlá prevádzkované na medzimestských a prímestských spojoch. Pneumatiky Urbanmax Commuter sú pripravené na elektrický pohon, na vozidlá s elektrickým, hybridným aj bežným dieselovým pohonom. To znižuje požiadavky na skladové zásoby prevádzkovateľa, pretože dopravcovia môžu používať rovnaké pneumatiky na všetkých vozidlách bez ohľadu na ich pohon. Pneumatiky spĺňajú najdôležitejšie požiadavky elektrických vozidiel, takže pre dopravcov predstavujú dobré riešenie pri prechode z konvenčného na elektrický pohon.
Martin-Lauer
Na čele marketingového a komunikačného oddelenia českého, slovenského a maďarského zastúpenia výrobcu nákladných vozidiel Scania stojí od januára tohto roku Martin Lauer. Má bohaté skúsenosti z vedúcich pozícií na oddeleniach komunikácie a marketingu. Pracoval okrem iného v spoločnostiach Mercedes-Benz Czech Republic, Škoda Auto, Ogilvy One alebo v Českomoravskej stavebnej sporiteľni. Na pozícii strieda Ondřeja Koubka. Martin Lauer je absolventom pražskej VŠ ekonomickej. Do spoločnosti Scania sa vracia po viac než desiatich rokoch do automotive. V osobe Martina Lauera získala Scania človeka s bohatými skúsenosťami v oblasti marketingu a komunikácie.